eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane makroekonomiczne z Europy pozwolą odetchnąć euro

Dane makroekonomiczne z Europy pozwolą odetchnąć euro

2013-05-29 09:57

Dane makroekonomiczne z Europy pozwolą odetchnąć euro

EUR/USD, interwał 4H © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Podczas wtorkowej sesji rynek zdecydowanie grał pod umocnienie dolara oraz rynku akcji. Amerykańska waluta zyskała na wartości wobec większości walut (przecenie oparł się AUD i NZD). Co ciekawe, wraz z umocnieniem dolara byliśmy świadkami wzrostów na rynku towarów. Historycznie te klasy aktywów są odwrotnie skorelowane z amerykańskim dolarem (chociażby ze względu na fakt, iż gro commodities jest wycenianych/handlowanych w dolarze), ale obecnie gra toczy się widocznie pod odbicie w globalnej gospodarce, w którym obok Azji, silnie mają partycypować właśnie Stany Zjednoczone.

Przeczytaj także: Eurodolar ciągle pod ważnym oporem

Potwierdzeniem tego były także wczorajsze dane z USA. Indeks S&P/Case Shiller (20), obrazujący zachowanie się cen nieruchomości mieszkaniowych w dwudziestu największych metropoliach wzrósł w marcu 10.9% rok do roku, kiedy oczekiwano wzrostu na poziomie 10.2%. Obszar amerykańskiej gospodarki, który de facto był epicentrum globalnego kryzysu najwyraźniej zdecydowanie wszedł już w kolejną fazę cyklu – fazę wzrostu. Lepszy od prognoz okazał się także odczyt wskaźnika badającego nastroje wśród konsumentów – Conference Board Consumer Confidence (76.2 pkt vs prognoza 70.7 pkt).

Dzisiaj rynek będzie zwracał uwagę na dane z Europy. Dobre wskazania będą zmniejszały presję na EBC do dalszych działań (zwłaszcza wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej, której tak bardzo oczekują inwestorzy, a zarazem tak bardzo obawiają się ekonomiści), a tym samym pozwolą parze EUR/USD odrobić wczorajsze straty. Szczególnie istotna będzie zmiana zatrudnienia w Niemczech oraz podaż pieniądza M3.

Przypomnijmy, że agregat M3 obrazuje podaż pieniądza, który faktycznie trafia do realnej gospodarki. Obejmuje on nie tylko środki banków komercyjnych, ale także ROR i wkłady terminowe korporacji/osób fizycznych. Podczas gdy baza monetarna, (agregat informujący o pieniądzu w systemie bankowym, który nie wypływa do realnej gospodarki) rosła nieprzerwanie wraz z wprowadzaniem programów luzowania (OMT, LTRO), podaż pieniądza M3 znajdowała się praktycznie na niezmienionym poziomie.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał 4H

EUR/USD, interwał 4H


Wracając do EUR/USD, obecne wsparcie znajduje się na poziomie 1.2847, natomiast w przypadku ewentualnych wzrostów kluczowa będzie bariera w postaci psychologicznego poziomu 1.29.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Kolejne obniżki w planach

fot. mat. prasowe

EUR/HUF, interwał czterogodzinny

EUR/HUF, interwał czterogodzinny


Od ponad miesiąca kurs wspólnej waluty do forinta węgierskiego porusza się w wyraźnie zarysowanym kanale spadkowym.

Narodowy Bank Węgier (węg. Magyar Nemzeti Bank, MNB) zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych do poziomu 4.50%. Maj był dziesiątym miesiącem z rzędu, w którym MNB podjął decyzję o cięciu stóp.

Podczas gdy komunikat wystosowany przez MNB po najnowszej obniżce był w większości bardzo zbliżony do komunikatu z poprzedniego miesiąca, był jednak o wiele bardziej gołębi w wydźwięku. MNB nie pozostawiło wątpliwości, iż cykl luzowania polityki monetarnej nie został jeszcze zakończony i w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się kolejnych cięć o 25 pb. Niestety w komunikacie nie znalazła się żadna informacja, która wskazywałaby jaka jest optymalna, w ocenie MNB, stopa procentowa, po osiągnięciu której zakończony zostanie cykl obniżek. Pewne jest jednak, iż inflacja pozostaje poniżej celu, wyznaczonego przez MNB na 3%, stwarzając szerokie pole do obniżek. Dodatkowo presji inflacyjnej nie stwarzają producenci, którzy nie przerzucają wyższych kosztów produkcji na klienta, tylko tną koszty pracy.

Pomimo faktu, iż MNB jest pewne, że krajowa gospodarka idzie ku lepszemu, warto jednak przyjrzeć się najbliższym publikacjom danych makroekonomicznych: na piątek zaplanowany jest odczyt inflacji producenckiej za kwiecień, a w środę opublikowane zostaną dane nt. sytuacji na węgierskim rynku pracy, w tym o stopie bezrobocia.

Na niekorzyść forinta działa jedynie osłabienia globalnego apetytu na ryzyko, którego zaostrzenie zwykle wspierało gospodarki regionu.

„Aussie” pod presją Azji

fot. mat. prasowe

AUD/CAD, interwał czterogodzinny

AUD/CAD, interwał czterogodzinny


Połączenie słabszego światowego wzrostu gospodarczego oraz coraz częściej powracający temat wycofywania się FED z polityki luzowania ilościowego zdecydowanie nie zaostrza apetytu inwestorów na ryzyko.

Analiza wypowiedzi Bena Bernanke sugeruje, iż ewentualne ożywienie w amerykańskiej gospodarce, materializujące się w spływających danych, mogłoby doprowadzić do stopniowego wygaszania QE już w przeciągu kilku miesięcy.

Perspektywa zmniejszenia globalnej płynności może doprowadzić do korekty na ryzykownych aktywach. Tradycyjnie pierwszymi ofiarami zmian w apetycie na ryzyko padną waluty surowcowe, a zwłaszcza waluty krajów narażonych na ryzyko spowolnienia w gospodarkach Azji.

Dolar kanadyjski, silnie powiązany z amerykańską gospodarką, najprawdopodobniej osłabi się względem dolara amerykańskiego, lecz wiele wskazuje na to, iż zniesie lepiej wzrost awersji do ryzyka niż inne waluty surowcowe, w szczególności lepiej, niż dolar australijski, czy dolar nowozelandzki.

Dziś o 16:00 nastąpi odczyt decyzji o poziomie stóp procentowych w Kanadzie. Rynki spodziewają się kosmetycznych zmian w tonie wypowiedzi oraz braku zmian w dotychczas prowadzonej polityce monetarnej. W komunikacie oczekiwać należy tego, co ostatnio: ostrożny ton w kontekście wzrostu gospodarczego oraz obawy o rynek mieszkaniowy.

Brak zmian jest oczekiwany również z tego prostego względu, iż z dniem 3 czerwca stanowisko prezesa Banku Kanady przejmie po Marku Carney’u Stephen Polotz.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 1.1% (r/r), prognoza wskazywała na spadek o 0.3%

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR Inflacja CPI (r/r) w Niemczech za maj, prognoza 1.3%, poprzednio 1.2%

EUR 09:00 Sprzedaż detaliczna za kwiecień w Hiszpanii, poprzednio -8.9% (r/r)

EUR 09:55 Zmiana zatrudnienia w Niemczech; prognoza 4tys. , poprzednio 4 tys.

PLN 10:00 Produkt Krajowy Brutto (finalny) za I kw., prognoza 0.4% (r/r), poprzednio 0.7%

EUR 10:00 Podaż pieniądza M3 r/r; prognoza 2.9%, poprzednio 2.6%

GBP 12:00 Sprzedaż detaliczna wg CBI za maj, prognoza 3, poprzednio -1

CAD 16:00 Decyzja BoC ws. stóp procentowych, prognoza 1%, poprzednio 1%

USD 19:00 Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: