eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dzień Dziecka: edukacja ekonomiczna jest ważna

Dzień Dziecka: edukacja ekonomiczna jest ważna

2013-06-01 00:20

Dzień Dziecka: edukacja ekonomiczna jest ważna

Edukacja ekonomiczna dzieci jest ważna © katyspichal - Fotolia.com

Dzieci uczą się najwięcej, obserwując postawy i zachowania rodziców. Chcesz, żeby Twoja córka lub syn umieli zarządzać swoimi pieniędzmi, a w przyszłości brali odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania?

Przeczytaj także: Ufunduj kieszonkowe na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to także dobry moment, by przypomnieć, że długi w Polsce się dziedziczy

- Badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC dla Grupy Kapitałowej KRUK pokazują, że 88% Polaków uważa, że kontroluje domowy budżet – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK. – Natomiast aż 29% Polaków przyznaje, że nie robi tego regularnie. Z drugiej strony wiemy, że 73% z nas jedynie zapamiętuje swoje wydatki, nigdzie ich nie podsumowując. Takich samych postaw wobec zarządzania pieniędzmi uczymy także nasze dzieci, które poprzez naśladowanie zachowują się podobnie wobec problemów z finansami.

Z badania wynika również, że aż 79% Polaków uważa, że podstawowym źródłem wiedzy o zarządzaniu prywatnymi finansami byli ich rodzice. Dopiero drugim wskazaniem są życiowi partnerzy – 58%. Warto się więc przyjrzeć naszym strategiom oszczędzania, sposobom wydawania pieniędzy i podejściu do spłacania należności. Postawy te, tak samo jak nasze niespłacone długi, przekazujemy dzieciom.

fot. katyspichal - Fotolia.com

Edukacja ekonomiczna dzieci jest ważna

Dawaj dziecku kieszonkowe, choćby najskromniejsze. Pamiętaj jednak, by nie było ono nagrodą za pomoc przy wykonywaniu domowych obowiązków. Kwotę dopasuj nie tylko do wieku dziecka, ale przede wszystkim do zasobności Twojego portfela.


Bądź rodzicem, który daje dobry przykład

Tak samo jak postawy wobec oszczędzania, tak i podejścia do pieniędzy dziecko uczy się w domu. Pokażmy więc na własnym przykładzie, że skrupulatne planowanie wydatków to najlepsze podejście do finansów. Pozwala ono na dobre planowanie przyszłości. Ważne jest też, żebyśmy udowodnili, że w momencie popadnięcia w kłopoty potrafimy działać i nie uchylamy się od zobowiązań. Pamiętajmy, że niespłacony dług nie znika i nawet te najmniejsze zaległości mogą przekształcić się w poważne długi.

Warto wtedy jak najszybciej skontaktować się z firmą obsługującą należności. Na przykład Grupa KRUK skutecznie pomaga osobom zadłużonym wyjść z tarapatów finansowych. Szczera rozmowa z doradcami przez telefon lub w trakcie spotkania pozwala nie tylko uporządkować domowy budżet, ale i jasno określić, z których wydatków warto zrezygnować, by wygospodarować pieniądze na raty. Nie bójmy się pokazać dzieciom, że mamy problemy. Będzie to dla nich ważna życiowa lekcja, dzięki której uświadomią sobie, że zadłużenie może dotyczyć każdego, ale można sobie z nim poradzić.

Obrazują to wyniki wspomnianego już badania. Polacy deklarują w nim wiele przyczyn problemów finansowych, ale dominują w nich najczęściej czynniki zewnętrzne, na które nie mają wpływu. Aż 92% wskazuje na utratę pracy, 89% na niskie wynagrodzenie, ale już 83% mówi o braku kontroli domowego budżetu.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: