eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs USD/JPY przebił psychologiczną barierę 100 jenów za dolara

Kurs USD/JPY przebił psychologiczną barierę 100 jenów za dolara

2013-05-10 12:00

Kurs USD/JPY przebił psychologiczną barierę 100 jenów za dolara

USD/JPY, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczoraj około godziny 14:00 czasu środkowoeuropejskiego dolar amerykański zaczął się, bez widocznych fundamentalnych przyczyn, wyraźnie umacniać względem jena japońskiego, by ostatecznie przebić wielokrotnie testowany poziom 100 jenów za dolara.

Przeczytaj także: Kurs GBP/USD wysoko przed posiedzeniem BoE

Pewne wsparcie dla notowań dolara stanowiły ogłoszone o 14:30 dane z amerykańskiego rynku pracy: ponownie na plus zaskoczyła liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych: 323 tys., wobec prognozowanych 333 tys.

Ruch na parze USD/JPY wywołał silną presję zakupową na USD ponieważ pozostałe kursy krzyżowe z jenem jako walutą kwotowaną nie nadążały za dynamicznie rosnącym wykresem kursu dolara amerykańskiego do jena japońskiego. Zarówno dolar australijski jak i nowozelandzki nie były w stanie dogonić wzrostów na USD/JPY. Przebicie psychologicznej bariery 100 jenów za dolara jest swoistym kamieniem milowym i otwiera drogę do dalszych wzrostów na USD/JPY.

Najnowsze dane o tygodniowych przepływach kapitałowych w Japonii, wskazują, iż z Japonii odpłynęło 166 mld JPY, w porównaniu do przypływu 1.83 bln w zeszłym tygodniu.

Szczegółowa analiza raportu wskazuje, iż lokalni inwestorzy zwiększyli frakcję zagranicznych obligacji i akcji - o 105 mld JPY, oraz o 46 mld JPY odpowiednio. W tym samym czasie zagraniczni inwestorzy ograniczyli zakupy japońskich obligacji i akcji ( 587 mld JPY, oraz 26 mld JPY odpowiednio). Powyższe dane wskazują na stopniową ucieczkę kapitału japońskiego za granicę, oraz odpływy środków zagranicznych, które do tej pory były ledwo zaakcentowane. Jeżeli powyższy trend się utrzyma, należy spodziewać się dalszej deprecjacji jena japońskiego.

Z innych istotnych informacji warto wspomnieć o tym, iż na wczorajszym posiedzeniu Banku Anglii MPC nie zmienił ani wysokości stóp procentowych (tj. od 2009 roku stopy utrzymują się na poziomie 0.5%) ani wartości programu skupu aktywów w ramach QE (tj. od listopada wartość QE wynosi 375 mld GBP).

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał czterogodzinny

USD/JPY, interwał czterogodzinny


Dziś inwestorzy z ekspozycją na dolara powinni śledzić konferencję Bena Bernake w Chicago oraz wystąpienie szefa FED z Chicago – Charlesa Evans’a, który jako pierwszy z członków FED zaproponował powiązanie polityki zerowych stóp procentowych z wartościami wskaźników ekonomicznych.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Jak walczyć z silną walutą?

fot. mat. prasowe

EUR/NOK, interwał godzinny

EUR/NOK, interwał godzinny


Ostatnie posiedzenia mniej liczących się Banków Centralnych pokazały, jak można radzić sobie z umacniającą się walutą. RBNZ (Bank Nowej Zelandii) zdecydował się interweniować na rynku, czyli kupować obce waluty, aby obniżyć wartość dolara nowozelandzkiego. Dodatkowo zastosowano interwencje słowne ze strony szefa RBNZ Greame Wheelera, które jak wiemy dają jedynie krótkotrwały efekt.

Norges Bank (Bank Norwegii) oświadczył w środę, że relatywnie słabsza korona umożliwiła władzom zaniechanie obniżki stóp procentowych, natomiast silniejsza korona gwarantowałaby obniżkę stóp już w czerwcu.

Można to odczytywać jako bardzo sprytne zagranie, gdyż inwestorzy mając na uwadze, że kupując koronę (ze względu chociażby na obligacje z ratingiem AAA) przyspieszą obniżkę stóp, a tym samym obniżą wartość korony, wstrzymują się z decyzjami. Stwarza to środowisko o zmniejszonych obrotach, w którym łatwiej wprowadzać środki makro-ostrożnościowe. Bardziej gołębia polityka od obecnej powstrzymywana jest przez obawy o bańkę na rynku kredytowym.

Z perspektywy analizy technicznej, powróciliśmy do kanału wzrostowego, z którego w kwietniu nastąpiło fałszywe wybicie. Obecnie perspektywa dla pary wygląda negatywnie. Wykres przebił od góry 25-sesyjną średnią kroczącą i zmierza w kierunku ograniczenia wynikającego z kanału wzrostowego. Notowania korony wspierane będą również zachowaniem cen ropy BRENT, która odrabia straty z kwietniowej przeceny. Celem na kolejne sesje jest poziom 7.46, natomiast w średnim terminie poziom 7.40.

Meksykańska władza pomaga w przebiciu 12.00

fot. mat. prasowe

USD/MXN, interwał tygodniowy

USD/MXN, interwał tygodniowy


Para USD/MXN naruszyła w ostatnich dniach poziom 12.00, a odbyło się to w okolicznościach bardzo sprzyjających umacnianiu się meksykańskiej waluty. Prezydent Enrique Pena Nieto przedstawił w środę w ramach Pacto por México, (wspólna inicjatywa Prezydenta oraz 3 wiodących partii w sprawie promowania wzrostu gospodarczego, powstawania miejsc pracy oraz zapobiegania ubóstwa i nierówności społecznych. Pakt opiera się na 3 filarach: wzmocnieniu państwa, osiąganiu ekonomicznej i społecznej demokracji, a także angażowaniu w sprawy państwa obywateli) reformę finansową.

W ramach tej reformy został położony szczególny nacisk na rozszerzenie dostępności kredytu oraz wspieranie konkurencji
w sektorze finansowym. Chwilę później Fitch ogłosił podniesienie ratingu Meksyku z BBB do BBB+. Inwestorzy wierzą w sukces ekonomiczny rządzących władz. Trudno oprzeć się wrażeniu, iż jest to jedyna władza sięgająca po prawdziwe reformy strukturalne. Ekonomiści już teraz wyliczają, że pakiet przeprowadzanych reform powinien dodać 1 punkt procentowy do przyszłego wzrostu PKB.

Fitch w swoim oświadczeniu wskazał, że zaangażowanie meksykańskich władz do przeprowadzania reform jest większe niż można było się spodziewać.

W takim otoczeniu trudno wyobrazić sobie nieumacniające się peso. Jedynym, ale poważnym czynnikiem ryzyka pozostaje ewentualna interwencja walutowa, która ostatnim razem przeprowadzana była w okolicach poziomu 11.00.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: Saldo obrotów bieżących w marcu wyniosło 0.34 bln JPY, wobec oczekiwanych 0.48 bln JPY

Kalendarz na najbliższe godziny

Spotkanie G7

CAD 14:30 Zmiana zatrudnienia w kwietniu; prognoza 13.5 tys., poprzednio -54.5 tys.

Stopa bezrobocia; prognoza 7.2%, poprzednio 7.2%

USD 15:00 Konferencja Bena Bernanke w Chicago

USD 20:00 Budżet federalny; prognoza 93.9 mld USD, poprzednio -106.5 mld

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: