eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Fatalne dane o zamówieniach w USA wspierają europejską walutę

Fatalne dane o zamówieniach w USA wspierają europejską walutę

2013-04-25 12:42

Fatalne dane o  zamówieniach w USA wspierają europejską walutę

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po wczorajszej publikacji Indeksu klimatu gospodarczego niemieckiego Instytutu Ifo kurs EUR/USD zanurkował poniżej 1.30. Indeks obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców spadł w kwietniu do poziomu 104.4 pkt., podczas gdy prognoza zakładała wynik na poziomie 106.2 pkt. To kolejny, po wcześniejszej publikacji wskaźników PMI za kwiecień, zwiastun pogłębiającego się spowolnienia w Strefie Euro.

Przeczytaj także: Kurs USD/CAD w drodze na roczne szczyty

Popołudniowe odreagowanie wspólna europejska waluta zawdzięcza natomiast publikacji wyjątkowo słabych danych dotyczących marcowych zamówień na dobra trwałe w USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku po wyłączeniu środków transportu spadły w porównaniu do lutego o 1.4%, podczas gdy prognoza zakładała wzrost zamówień o 0.5%. Co więcej, w dół, do -1.7% z -0.7% zrewidowano dane za poprzedni miesiąc. Sentyment wobec Euro poprawiła także informacja o powołaniu nowego premiera Włoch i zapowiedź rozpoczęcia rozmów ws. tworzenia rządu.

Wczorajsze dane zasiały na rynkach ziarno pesymizmu co do kondycji największych światowych gospodarek. Słabe dane nie zaszkodziły natomiast niemieckiej giełdzie. DE30, odzwierciedlający ceny indeksu DAX, zakończył dzień na solidnych plusach (+1.32%). Wyhamowały natomiast indeksy amerykańskie. Wzrosty kontynuuje japoński Nikkei. JPN225 odzwierciedlający ceny indeksu z tokijskiej giełdy, zaliczył wczoraj kolejną wzrostową sesję. Dzisiaj od rana giełda w Tokio także na plusach, mimo ustabilizowania się w ostatnich dniach kursu Japońskiego Jena. Grającym na japońskiej walucie przypominamy o jutrzejszym posiedzeniu Banku Japonii i przemówieniu szefa BoJ Haruhiko Kurody, które z pewnością przyniosą zwiększoną zmienność na parach jenowych. W piątek w nocy poznamy także dane z Japonii dotyczące inflacji.

W ujęciu technicznym EUR/USD po ostatnich wzrostach zbliżył się do oporu przebiegającego w okolicy poziomu 1.3080, gdzie znajdują się szczyty z kolejnych dni z początku bieżącego tygodnia oraz 23.6 proc. zniesienie Fibo odreagowania z I połowy kwietnia. Przebicie tego oporu będzie istotnym impulsem wzrostowym z zasięgiem powyżej 1.32. Mocne wsparcie przebiega na poziomie 1.29, gdzie znajdują się kolejno 50 i 61.8 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej bieżącego miesiąca. Zamknięcie poniżej tego poziomu, byłoby wyraźnym sygnałem do głębszej korekty.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Dziś w kalendarzu najważniejsze dane to publikacja o 10:30 wstępnych danych na temat brytyjskiego PKB w I kw. tego roku oraz po południu cotygodniowa publikacja danych dotyczących liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Interwencja CNB coraz bliżej

fot. mat. prasowe

EUR/CZK, interwał dzienny

EUR/CZK, interwał dzienny


Według prezesa Narodowego Banku Czeskiego (cz., Česká národní banka, CNB) Miroslav’a Singer’a gospodarka naszych południowych sąsiadów „znajduje się na dnie cyklu koniunkturalnego”, w związku z czym krajowe stopy procentowe pozostaną w okolicy „technicznego” zera (tak naprawdę na poziomie 0.05%) przez „bardzo, bardzo długo”.

Ekonomiści zgadzają się, iż ze względu na powiększającą się negatywną lukę PKB (tj. różnicę pomiędzy PKB potencjalnym a PKB realnym) ekspansywna polityka monetarna nie będzie powodować inflacji (dokładniej rzecz ujmując w warunkach negatywnej luki PKB powstaje presja deflacyjna).

Singer powtórzył również, iż wśród Rady Bankowej (czeski odpowiednik RPP) panuje zgoda co do tego, iż bezpośrednia interwencja walutowa jest następnym, logicznym krokiem, mającym zbliżyć CNB do osiągnięcia zamierzonego celu inflacyjnego. Przy obecnym kursie pary EUR/CZK podjęcie na najbliższym spotkaniu Rady Bankowej, zaplanowanym na
2 maja, decyzji o interwencji walutowej wydaje się mało prawdopodobne.

Wskazania analizy technicznej pozwalają twierdzić, iż w średnim okresie czeska korona dalej osłabiać się będzie względem wspólnej waluty. Pomimo faktu, iż euro silnie reaguje na bodźce polityczne spływające z krajów członkowskich, to w parze z koroną czeską zdaje się zachowywać stabilnie i większym stopniu odzwierciedla średnio-terminowe fundamenty (w tym przypadku CZK zachowuje się podobnie do polskiego złotego, który ma tendencje do osłabiania się do euro, w sytuacjach dla wspólnej waluty „stresujących”).

Lira Turecka – wyczekiwanie na dane o inflacji

fot. mat. prasowe

USD/TRY, interwał dzienny

USD/TRY, interwał dzienny


W zeszłym tygodniu Centralny Bank Republiki Turcji (tr., Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankas, CBRT) niespodziewanie obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 5% oraz wygłosił komunikat o zdecydowanie gołębim wydźwięku.

Pomimo lekkiej przeceny, lira turecka zachowała się relatywnie spokojnie a realny efektywny kurs walutowy (a przypomnijmy, iż to m.in. REER kieruje się CBRT przy podejmowaniu decyzji o poziomie stóp procentowych) ciągle pozostaje ponad progiem tolerancji CBRT (znów przypomnijmy, iż wspomniany próg tolerancji wynosi 120).

Z tego względu oczy uczestników rynków walutowych, zwłaszcza tych z ekspozycją na lirę turecką, zwrócone są w stronę raportu CBRT nt. inflacji, którego publikacja zaplanowana jest na 03.05.2013. Ekonomiści spodziewają się, iż CBRT nie zmieni prognozy inflacji (5.3%), pomimo faktu, iż rynek oczekuje wzrostu cen towarów i usług do poziomu 6.6%. Należy pamiętać, iż głównym celem CBRT jest odparcie napływu spekulacyjnego kapitału, który winduje kurs liry tureckiej do nieakceptowanych przez Bank centralny poziomów (niezależnie od oceny racjonalności takiego działania).

Z tego względu prognozy zakładające kolejną obniżkę poziomu stóp procentowych, tym razem o 25 bp, na następnym spotkaniu CBRT zaplanowanym na 16.05 nie wydają się już tak radykalne.

Do tego czasu jednak wiele może się zmienić, 5% „wolnej od ryzyka” stopy procentowej to np. 100 razy więcej niż za depozyty oferują Czesi. W krótkim okresie można się spodziewać aprecjacji liry, należy jednak pamiętać, iż czasy wysokich stóp na TRY zdają się być policzone.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia, Nowa Zelandia: Dzień ANZAC, dzień wolny od pracy
  • Włochy, Strefa Euro: zastępca sekretarza centrolewicowej Partii Demokratycznej Enrico Letta, został wybranych przez prezydenta na stanowisko premiera Włoch. Na dzisiaj zapowiedziano rozpoczęcie rozmów ws. powołania nowego rządu.
  • Niemcy: Indeks instytutu Ifo, 104.4, prognoza 106.2 pkt
    USA: Zamówienia na dobra trwałego użytku, bez środków transportu -1.4%, prognoza 0.5%, poprzednio -1.7% po korekcie z -0.7%

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:00 Stopa bezrobocia w Hiszpanii za I kw., prognoza 26.5%, poprzednio 26%.

GBP 10:30 PKB za I kw. – dane wstępne, prognoza 0.3% r/r, poprzednio 0.2% r/r

PLN 14:00 Protokół z kwietniowego posiedzenia RPP

USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 352 tys., poprzednio 353. tys.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: