eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs USD/CAD w drodze na roczne szczyty

Kurs USD/CAD w drodze na roczne szczyty

2013-04-24 12:21

Kurs USD/CAD w drodze na roczne szczyty

USD/CAD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W trakcie wczorajszego dnia poznaliśmy cały pakiet danych makro z gospodarek Strefy Euro, USA oraz Kanady. Negatywne zaskoczenie przyniosła publikacja kwietniowych indeksów PMI z Niemiec. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 47.9 pkt., podczas gdy prognoza zakładała 49 pkt. Poniżej granicy 50 pkt. znalazł się także Indeks PMI dla usług: 49.2 pkt., wobec prognozy 51.

Przeczytaj także: Odczyty PMI, czyli o stanie gospodarek w kwietniu…

To wyniki najgorsze od odpowiednio 4 i 6 miesięcy. Słabe dane z niemieckiej gospodarki pogrążyły kwotowania Euro, sprowadzając kurs EUR/USD poniżej psychologicznego poziomu 1.30. Sentymentu nie odwróciły opublikowane po południu dane PMI dla przemysłu z USA, który w kwietniu wyniósł 52 pkt., podczas gdy prognoza zakładała wynik na poziomie 54 pkt. W dalszej części dnia opublikowane zostały także zbliżone do konsensusu dobre dane dotyczące sprzedaży nowych domów w marcu (odczyt na poziomie 417 tys., prognoza 420 tys.). W ostatecznym rozrachunku Dolar Amerykański, dzięki umocnieniu wobec Euro, umacniał się wobec większości walut.

Wyjątek stanowił Dolar Kanadyjski, który wsparty mocnymi danymi o sprzedaży detalicznej w lutym (0.8% m/m, wobec oczekiwań 0.3%), zamknął dzień w pobliżu poziomu otwarcia. USD/CAD po wyłamaniu się w połowie kwietnia z trwającego kilka tygodni kanału spadkowego, przeszedł w fazę konsolidacji, która może być traktowana jako zbieranie sił przed przebiciem marcowych szczytów. Najbliższe wsparcie przebiega w okolicach 50-sesyjnej średniej kroczącej i 23.6 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z początku tego roku. Z ważnych wydarzeń, na dzisiejszy wieczór (22:15) zapowiedziana jest konferencja szefa BoC Marka Carneya.

Słabsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej pogrążyły natomiast notowania Polskiego Złotego. Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła w ujęciu r/r zaledwie o 0.1%, wobec prognozy 0.7%. Zgodnie z wyliczeniami ekonomistów BRE Banku, po wyłączeniu efektu świąt sprzedaż znalazłaby się istotnie pod kreską. Na skutek danych EUR umocniło się wobec PLN do poziomu 4.14, a USD do 3.18. O tym czy mamy już do czynienia z odwróceniem spadkowego trendu z I połowy kwietnia, czy to tylko korekta wcześniejszych spadków powinniśmy się przekonać w ciągu najbliższych dni.

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał dzienny

USD/CAD, interwał dzienny


Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów będzie publikacja odzwierciedlającego koniunkturę gospodarczą w Niemczech indeksu instytutu Ifo. Indeks może potwierdzić wskazane przez wczorajsze PMI spowolnienie w największej europejskiej gospodarce. To z kolei przywoła temat poruszony w ubiegłym tygodniu przez szefa Bundesbanku Jensa Weidmanna, o możliwości obniżenia przez EBC stóp procentowych. Poza tym po południu zostaną opublikowane dane dotyczące zamówień na dobra trwałe w gospodarce amerykańskiej w marcu.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Wyprzedaż franka szwajcarskiego

fot. mat. prasowe

EUR/CHF, interwał dzienny

EUR/CHF, interwał dzienny


Kurs pary EUR/CHF odbił się od poziomu wparcia wyznaczonego przez 200-okreoswą średnią kroczącą i pokonał ograniczenie 90-okresowej średniej kroczącej (niemalże pokrywającej się z poziomem Fibo 38.2).

W drodze pomiędzy wspomnianymi poziomami kurs EUR/CHF z impetem przebił ograniczającą go linię trendu, by teraz szukać oporu w okolicach poziomu Fibo 50. Co może być przyczyną tak gwałtownego osłabienia franka szwajcarskiego?

Niektórzy komentatorzy za przyczynę wskazują plotkę, jakoby Szwajcarski Bank Narodowy miał podnieść minimalny kurs wymiany euro do franka szwajcarskiego. Plotka stoi w oczywistej sprzeczności z marcowym komunikatem SBN, w który ogłosił iż będzie chronić franka szwajcarskiego przed nadmierną aprecjacją z „największa determinacją”.

Wpływ opisywanej plotki na rynek wydaje się być przeceniany,
a kluczową rolę odgrywa naszym zdaniem zmiana w sentymencie rynkowym, która stoi za wypływem kapitału z bezpiecznych przystani. Nadspodziewanie dobrze (zwłaszcza w obliczu rozczarowujących odczytów PMI) radziły sobie dziś giełdy.

Od strony makroekonomicznej warto pamiętać, iż czwartek inwestorów czeka publikacja inflacji PPI w Szwajcarii za marzec (rynek spodziewa się -3.2%, wobec poprzednich -3.7%) a na piątek zaplanowany jest odczyt indeksu instytutu KOF za kwiecień oraz wystąpienie publiczne szefa SNB Thomasa Jordana. Z danych mogących mieć wpływ na wartość wspólnej waluty należy wymienić, również zaplanowaną na piątek, podaż pieniądza M3.

Przetasowania na meksykańskiej scenie politycznej

fot. mat. prasowe

USD/MXN, interwał dzienny

USD/MXN, interwał dzienny


Sprzedaż detaliczna w Meksyku w lutym negatywnie zaskoczyła inwestorów spadkiem o około 2.6% w ujęciu rocznym, podczas gdy konsensus rynkowy kształtował się na poziomie -0.5%. Jest to najniższy poziom sprzedaży detalicznej zaobserwowany od października 2009 roku.

Ekonomiści prognozują poprawę w nadchodzących okresach w związku z podwyżkom płac oraz odnotowującemu wzrosty współczynnikowi optymizmu konsumentów. Jest to tyle zaskakujące, iż Partia Akcji Narodowej (hiszp. Partido Acción Nacional, PAN) wraz z Partią Rewolucyjno-Demokratyczną (hiszp. Partido de la Revolución Democrática, PRD) zapowiedziały, iż wystąpią z tzw. Paktu dla Meksyku (tj. swoistej międzypartyjnej platformy, za pomocą której urzędujący prezydent Enrique Peña Nieto próbuje implementować reformy strukturalne), jeżeli rząd nie przedsięweźmie kroków mających na celu zapewnienie poprawności wyborów samorządowych zaplanowanych na początek lipca. Ofiarą szantażu politycznego padła reforma systemu bankowego mająca na celu ułatwienie i zwiększenie wykorzystania zabezpieczenia a tym samym zmniejszenie kosztów kredytu (w tym kosztów windykacji), dodatkowe uprawienia uzyskał by też meksykański nadzór bankowy.

Rozwój systemu finansowego mógłby mieć znaczący, pozytywny wpływ na wzrost meksykańskiej gospodarki. Dopóki jednak w Meksyku panuje polityczny pat, dopóty o kontynuacji reform (sprzyjających meksykańskiemu peso), nie może być mowy.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Fałszywy wpis na serwisie twitter agencji prasowej Associated Press o dwóch wybuchach w Białym Domu zachwiał rynkami. Kilka minut po feralnym wpisie agencja ogłosiła, iż jej konto na serwisie twitter stało się obiektem ataku, a informacja jest nieprawdziwa.
  • Nowa Zelandia: RBNZ pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 2.5%.
  • Australia: Inflacja CPI za I kw. poniżej oczekiwań 0.4%, prognoza 0.7% (k/k) oraz 2.8% (r/r) poprzednio

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 10:00 Indeks instytutu Ifo za kwiecień, prognoza 106.2, poprzednio 106.7

GBP 12:00 Sprzedaż detaliczna wg. CBI za kwiecień, prognoza 0, poprzednio 0;

USD 14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku za marzec, prognoza -2.9% (m/m), poprzednio 5.6% (m/m)

USD 14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku (z wyłączeniem środków transportu) za marzec, prognoza 0.5%, poprzednio -0.7%

USD 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów ropy, prognoza 1.8 mld brk, poprzednio -1.2 mln brk

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: