eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Odczyty PMI, czyli o stanie gospodarek w kwietniu…

Odczyty PMI, czyli o stanie gospodarek w kwietniu…

2013-04-23 11:35

Odczyty PMI, czyli o stanie gospodarek w kwietniu…

AUD/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dzisiejszy dzień upłynie pod znakiem serii wstępnych odczytów PMI dla przemysłu i usług za kwiecień. W nocy opublikowany został indeks PMI dla przemysłu Chin i przyniósł na rynki pierwsze rozczarowanie. Zgodnie ze wstępnymi danymi indeks spadł w kwietniu do 50.5 pkt., podczas gdy prognoza zakładała odczyt na poziomie 51.4 pkt.

Przeczytaj także: Kurs EUR/USD wyczekiwanie na ważniejsze dane

Poniżej granicy 50 pkt. znalazł się natomiast subindeks nowych zamówień eksportowych, który w kwietniu wyniósł 48.6 pkt. Spadek zamówień w Chinach potwierdza wyhamowanie globalnej gospodarki. W ślad za danymi z Chin spadki pogłębiła korygująca się od paru dni miedź, której ceny zbliżyły się już w okolice dołka z października 2011 r. Słabsze odczyty makro zwiększają prawdopodobieństwo kontynuacji przez chiński rząd działań mających pobudzić inwestycje i popyt wewnętrzny w celu podtrzymania ożywienia.

Przed południem opublikowane zostaną jeszcze dane PMI m.in. z Francji, Niemiec i Strefy Euro. Natomiast tuż przed 15 poznamy publikację PMI dla przemysłu w USA. Publikacje dadzą przekrojowy obraz kondycji gospodarek w kończącym się miesiącu, determinując ton w jakim w najbliższym czasie będą wypowiadali się m.in. szefowie Banków Centralnych o planowanych działaniach pobudzenia gospodarek. Poza odczytami PMI na dzisiaj zaplanowane są dwa posiedzenia Banków Centralnych, mianowicie Banku Węgier, który prawdopodobnie zdecyduje się na obniżenie stóp o 25 pb do poziomu 4.75% oraz Banku Nowej Zelandii – RBNZ, który powinien pozostawić stopy na niezmienionym poziomie 2.5%. O czym więcej w pozostałych dzisiejszych komentarzach.

fot. mat. prasowe

AUD/USD, interwał dzienny

AUD/USD, interwał dzienny


Publikacja indeksu PMI w Chinach przyczyniła się do dalszego osłabienia Dolara Australijskiego, należącego do grupy tzw. walut surowcowych. Kurs po przebiciu w połowie kwietnia 200 sesyjnej średniej kroczącej nieustannie zmierza na południe. Przebicie kolejnych poziomów Fibo, nie daje wiele nadziei na rychłe odreagowanie ostatnich spadków. W ujęciu technicznym, pierwszy ważniejszy poziom oporu kurs może odnaleźć w okolicach 1.02, kolejny na poziomie 1.01 – dołek z początku marca tego roku. Szansą dla australijskiej waluty będzie zapowiedziana na jutro publikacja danych o inflacji konsumenckiej CPI w I kw. Rynkowe oczekiwania zakładają istotny wzrost inflacji w porównaniu do poprzedniego kwartału. W średnim horyzoncie czasowym kwotowaniom AUD, pomóc mogły by także deklaracje chińskiego rządu o podjęciu działań na rzecz stymulowania gospodarki, co z pewnością ożywiło by rynek surowców.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Prawdopodobne cięcia stóp na Węgrzech

fot. mat. prasowe

USD/HUF, interwał dzienny

USD/HUF, interwał dzienny


Dzisiejsza decyzja węgierskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych może wywindować kurs USDHUF do ostatnich szczytów w okolice 238. NBH ciął już stopy osiem razy po 25 pb, natomiast tym razem część analityków oczekuje cięcia o 50 pb, co ustaliło by stopę bazową na poziomie 4.50%.

Za kolejną obniżką przemawia inflacja (2.2% r/r w marcu), znajdująca się zdecydowanie poniżej 3% progu. Relatywnie wysokie realne stopy procentowe zdecydowanie nie pomagają zatem w osiąganiu większego wzrostu PKB.

Obecni członkowie Komitetu wydają się dodatkowo bardziej gołębi od poprzedników. Matolcsy (szef Narodowego Banku Węgier), Balog oraz Pleschinger (którzy przeszli do Banku Centralnego z Ministerstwa Gospodarki) głosowali ostatnio za obniżką stóp, a ich zdaniem stopa bazowa jest obecnie na zbyt wysokich poziomach, stąd NBH powinien działać zdecydowanie bardziej pro wzrostowo.

Wykres dzienny sugeruje ruch na północ. Korekta spadkowa została zatrzymana przez 38.2 poziom Fibo (kurs 222.87), pod którym przebiegała także 200 sesyjna średnia krocząca. Objęcie hossy z 17tego kwietnia nie zostało zanegowane, zatem wspomniany poziom 238 jest jak najbardziej realny. Biorąc pod uwagę silną determinację nowych władz monetarnych na Węgrzech, jest duża szansa na realizację takiego właśnie scenariusza.

Jaki będzie przekaz Greame Wheelera

fot. mat. prasowe

NZD/USD, interwał dzienny

NZD/USD, interwał dzienny


Kolejny Bank Centralny ogłaszający swoją decyzję w sprawie stóp procentowych to Bank Rezerwy Nowej Zelandii. W tym przypadku oczekiwania skupiają się raczej wokół podejścia „wait & see” , czyli bez zmian. Obecnie stopa bazowa wynosi w Nowej Zelandii 2.50%

Podczas marcowej decyzji Gubernator Wheeler podkreślał ryzyka dla wzrostu gospodarczego, wskazując mocno na powodzie, których doświadczał jego kraj. Ten główny czynnik ryzyka w zasadzie ustał, a perspektywa dla wzrostu w 1Q okazuje się nienajgorsza.

Władze Monetarne relatywnie mniejszych gospodarek bazujących na eksporcie muszą uważać na silne powiązanie inflacji z kursem walutowym. Szef RBNZ ma zatem trudne zadanie – jak przekazywać informacje o coraz lepszych perspektywach dla nowozelandzkiej gospodarki, nie powodując przy tym wzrostu cen? Wydźwięk oświadczenia może nadal pozostać zatem nieco gołębi, ale inwestorzy i tak będą zwracać większą uwagę na twarde dane, czego skutkiem może być dalsza aprecjacja kiwi.

NZD/USD od 3 kwartałów podąża w kanale wzrostowym. Ostatnia przecena surowców utrzymywała presję również na NZD, ale biorąc pod uwagę ustające spadki, kiwi również może zyskiwać, zwłaszcza w świetle dzisiejszej decyzji odnośnie dalszej polityki monetarnej. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 0.836.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym zaskoczyła w marcu negatywnie (4.02 mln , wobec oczekiwanych 5.01 mln)
  • Chiny: Wskaźnik wstępny PMI HSBC dla przemysłu 50.5; prognoza 51.4, poprzednio 51.6

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 9:30 Niemiecki wskaźnik PMI dla przemysłu (wstępny); prognoza 49.0, poprzednio 49.0

EUR 10:00 Wskaźnik PMI dla przemysłu w Strefie Euro (wstępny); prognoza 46.8, poprzednio 46.8

PLN 10:00 Sprzedaż detaliczna; prognoza 0.7%, poprzednio -0.8% r/r

HUF 14:00 Decyzja ws. stóp procentowych; prognoza 5%

CAD 14:30 Bazowa sprzedaż detaliczna m/m; prognoza 0.5%, poprzednio 0.5%

CAD 14:45 Przemówienie szefa BoC Marka Carneya

USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku pierwotnym; prognoza 419tys. poprzednio 411 tys.

NZD 23:00 Decyzja ws. stóp procentowych; prognoza 2.50%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: