eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabsze euro

Słabsze euro

2005-06-10 17:54

Tydzień upłynął pod znakiem dalszego osłabiania wspólnej waluty – każda próba wzmocnienia euro kończyła się niepowodzeniem. Notowania przebiegały dość nerwowo, jednak kurs EUR/USD nie zmienił się znacznie. Zmiana miesięczna kursu EUR/USD o ponad 3 proc. nie jest niczym nadzwyczajnym i choć kurs eurodolara znajduje się blisko tegorocznych minimów, na rynku nie widać paniki.

Przeczytaj także: Złoty w rytm eurodolara

owstająca obecnie na wykresie formacja flagi zapowiada kontynuację spadków kursu EUR/USD. Byki miały szansę na odreagowanie, jednak test poziomu 1,2350, jaki został osiągnięty w czwartek, pokazał prawdę o sile wspólnej waluty. Po wybiciu w górę ponad 1,2300, gdzie znajdowała się bardzo wyraźna bariera dla wzrostów, rynek szybko zaczął spadać i zahamował spadki dopiero 1,5 centa niżej. Sentyment dla euro jest bardzo niekorzystny i w najbliższym czasie nie wydaje nie powinno się to zmienić. EUR/USD ma w tej chwili otwartą drogę do spadków poniżej ostatnich minimów i ataku na poziom 1,20.

Dane makroekonomiczne były w minionym tygodniu dość neutralne zarówno dla Eurolandu, jak i USA. Piątkowy raport o bilansie płatniczym Stanów Zjednoczonych wskazywał na wartość 56,96 mld USD, przy oczekiwaniach rzędu 58 mld. Trudno mówić o jakiejś niespodziance, dane wywołały jednak szybki ruch w dół i umocnienie USD. Pozostałe dane były również neutralne – wzrósł poziom zapasów w USA o 0,8 proc., co przy silnie zwyżkującej sprzedaży nie jest sygnałem niepokojącym.

Sporo danych makroekonomicznych mamy w przyszłym tygodniu. Powinny one wspomagać USD – przy obecnym sentymencie nie trudno bowiem o kolejną falę umacniającą amerykańską walutę.

Rekomendacje
Kurs EUR/USD powinien nadal tracić. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,20. Zmiana trendu na spadkowy nie skończy się szybko i mimo że nadal istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia korekty, spadki powinny być kontynuowane. Spadki euro nie są jednak autonomiczne – dolar pozostaje bowiem silny do wszystkich walut. Wyjątkowo silny trend spadkowy ma miejsce na EUR/JPY, para ta jest najniżej od ponad roku.

oprac. : A. Łaganowski, M. Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: rynek walutowy, kurs euro, dolara, kursy walut
Nadeszła korekta

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: