eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt hipoteczny dla singla? Nic trudnego!

Kredyt hipoteczny dla singla? Nic trudnego!

2013-03-28 10:47

Kredyt hipoteczny dla singla? Nic trudnego!

Kredyt hipoteczny dla singla? © goodluz - Fotolia.com

Mimo panującej powszechnie opinii, że banki sceptycznie odnoszą się do samotnych wnioskodawców, w praktyce okazuje się, że sytuacja singla-kredytobiorcy nie jest taka zła - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Najlepszy kredyt dla singla

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w Polsce żyje obecnie 7 milionów osób, które są określane mianem singli. W 2008 roku ta grupa była o dwa miliony mniejsza. Samotne osoby odgrywają coraz większą rolę jako docelowi klienci krajowych banków. Część z nich posiada dochody pozwalające na samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego. I choć pewnych ograniczeń i restrykcji ze strony banków trudno uniknąć, to nie mają one jednak większego znaczenia dla osoby, która posiada przynajmniej przeciętne dochody.

Niższe koszty utrzymania – duży plus

Krajowe banki nie różnicują swojej oferty kredytów hipotecznych ze względu na stan cywilny wnioskodawcy. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że osoby samotne są objęte identycznymi procedurami kredytowymi, jak małżonkowie.

Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że dla banku kluczową kwestią jest dochód uzyskiwany przez wnioskodawcę. Jego stan cywilny ma natomiast niewielkie znaczenie. Przewaga osób pozostających w związku małżeńskim wiąże się z faktem, że ich dochody są sumowane. - W konsekwencji małżonkowie łatwiej mogą osiągnąć próg dochodu, który pozwala na sfinansowanie odpowiedniego mieszkania. Singiel-kredytobiorca musi posiadać lepszy status materialny. Ta dysproporcja jest częściowo równoważona przez zróżnicowanie kosztów utrzymania. Banki w szacunkach zdolności kredytowej uwzględniają stałą kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego. W przypadku singli suma kosztów utrzymania jest znacznie niższa - mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Każdy bank stosuje odmienne zasady szacowania zdolności kredytowej. Dlatego wartość kredytu dostępnego dla małżeństwa oraz singla o identycznych dochodach zwykle się różni. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że te rozbieżności mogą być znaczące. Wiele zależy od sposobu szacowania kosztów utrzymania. Banki, które przyjmują wysoką kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego są bardziej łaskawe dla singli. Nie można zatem mówić, że kredytodawcy w jakiś szczególny sposób dyskryminują osoby samotne. – Znacznie większe powody do niezadowolenia mogą mieć na przykład wielodzietne rodziny – uważa Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

fot. goodluz - Fotolia.com

Kredyt hipoteczny dla singla?

Krajowe banki nie różnicują swojej oferty kredytów hipotecznych ze względu na stan cywilny wnioskodawcy. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że osoby samotne są objęte identycznymi procedurami kredytowymi, jak małżonkowie.


Ubezpieczenie kredytu nie jest konieczne

Para aktywnych zawodowo kredytobiorców generuje mniejsze ryzyko kredytowe niż singiel. Powód jest dość oczywisty: w sytuacji, gdy jeden z małżonków traci pracę dochody gospodarstwa domowego nie spadają do zera. Dzięki temu prawdopodobieństwo powstania zaległości ratalnych jest znacznie mniejsze. W przypadku osoby samotnej nawet przejściowy brak pracy może skutkować problemami ze spłatą rat. Banki muszą też brać pod uwagę najbardziej pesymistyczny scenariusz, czyli śmierć samotnego kredytobiorcy. Takie zdarzenie jest dla nich mocno problematyczne.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: