eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Produkty inwestycyjne na 2013 rok

Produkty inwestycyjne na 2013 rok

2013-03-04 12:07

Produkty inwestycyjne na 2013 rok

Produkty inwestycyjne na 2013 rok © Sebastian Duda - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatnie miesiące nie rozpieszczały inwestorów giełdowych - od początku roku indeks WIG20 spadł o prawie 8 proc. Mimo tego (a także dzięki temu, bo przecież lepiej kupić taniej niż drożej) to właśnie gwiazda polskiej giełdy ma w 2013 r. świecić najjaśniej - uważają eksperci banku BGŻOptima. Nie ma natomiast co liczyć na powtórkę zysków z funduszy obligacyjnych i samych papierów dłużnych. Narzekać nie powinny osoby inwestujące w jednostki funduszy lokujących na rynkach wschodzących i stawiające na niektóre surowce przemysłowe oraz w ziemię rolną. Z kolei inwestujący w złoto mają przed sobą ciężki rok.

Przeczytaj także: W co inwestować w 2013?

Pomimo spowolnienia w Polsce, wiele wskazuje na to, że światowa gospodarka największy dołek ma już za sobą i rok 2013 będzie okresem sukcesywnego przyspieszenia gospodarczego w skali globalnej. Istnieje więc duża szansa na taki dobór aktywów inwestycyjnych, by rok zamknąć atrakcyjnym zyskiem. Szukać ich powinniśmy w krajach rozwijających się, ale jasna przyszłość rysuje się również przed warszawską Giełdą Papierów Wartościowych, gdzie czynnikom globalnym pomogą również spadające stopy procentowe oraz relatywnie niskie wyceny wyjściowe. Spore szanse na zyski stoją także przed niektórymi surowcami (ale uwaga, nie wszystkimi!) oraz hitem inwestycyjnym ostatnich lat – ziemią rolną.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2013 r. nastąpi zwrot jeśli chodzi o rozwój światowej gospodarki. O ile w 2011 i 2012 r. wyraźnie ona zwalniała, to właśnie w 2013 r. ma nastąpić odwrócenie tego trendu. Z prognoz Funduszu wynika, że światowe PKB mierzone wg siły nabywczej wzrośnie w tym roku o 3,5 proc., a w roku 2014 o 4,1 proc. Ma to być odczuwalne zarówno w krajach rozwiniętych (m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania) jak i rozwijających się (m.in. Rosja, Chiny, Indie, Brazylia). I choć w naszym kraju ożywienie nastąpi nieco później to pamiętajmy, że polska giełda zwykle i tak tańczy wg melodii, którą grają orkiestry z większych gospodarek. Obecnie mamy do czynienia z korzystnym zbiegiem okoliczności jeśli chodzi o inwestowanie na warszawskim parkiecie – wynikom inwestycyjnym sprzyjają bowiem decyzje Rady Polityki Pieniężnej, a historycznie patrząc obniżki stóp zwykle pociągały za sobą giełdowe wzrosty.

fot. Sebastian Duda - Fotolia.com

Produkty inwestycyjne na 2013 rok

Narzekać nie powinny osoby inwestujące w jednostki funduszy lokujących na rynkach wschodzących i stawiające na niektóre surowce przemysłowe oraz w ziemię rolną. Z kolei inwestujący w złoto mają przed sobą ciężki rok.


Zyskowne perspektywy dla GPW

Średni wynik funduszu akcji polskich za 2012 r. wyniósł prawie 18 proc., a niektóre z funduszy dały zarobić nawet ponad 30 proc. Słaby początek roku daje szanse na atrakcyjny zakup akcji bądź jednostek funduszy, bo wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach i kwartałach na GPW zdecydowanie częściej oglądać będziemy kolor zielony. - Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach czterokrotnie obniżała stopy procentowe, łącznie o 100 pkt bazowych, a oczekujemy, że to nie koniec cyklu, bo aktualnie spadek inflacji jest głębszy niż obniżki stóp, w efekcie realne stopy wzrosły, a nie zmalały – mówi Piotr Grzybczak, dyrektor zarządzający BGŻOptima.

Historycznie polska giełda rosła w okresach obniżek i stabilizacji stóp procentowych, a wraz z nią pojawiały się zyski z funduszy inwestycyjnych. Na przykład przez 25 miesięcy od marca 2005 r. (rozpoczęcie cyklu obniżek stóp przez RPP) średnio można było na uniwersalnym funduszu akcji polskich zarobić prawie 110 proc., z kolei w podobnym okresie od końca listopada 2008 r. (kolejny cykl obniżek) średni zysk wyniósł ponad 64 procent.

fot. mat. prasowe

Indeks WIG20 w okresach spadków stóp procentowych

Historycznie polska giełda rosła w okresach obniżek i stabilizacji stóp procentowych, a wraz z nią pojawiały się zyski z funduszy inwestycyjnych.


Na kondycję polskiej gospodarki, a więc i sytuację na krajowej giełdzie, pozytywny wpływ mogą mieć pierwsze sygnały ożywienia w Niemczech - naszego głównego partnera handlowego (Flash Manufacturing PMI za luty na poziomie 50,1 – najwyższym od 12 miesięcy i po raz pierwszy powyżej 50; New Orders Composite powyżej 50 proc. już od grudnia). Dodatkowymi zachętami do inwestycji na GPW będą niski wskaźnik C/Z (który spadł z poziomu prawie 20 w połowie 2011 roku do 11,2 obecnie i nawet po słabszych wynikach za ostatnie kwartał i pierwszą połowę 2013, powinien utrzymać się na atrakcyjnym poziomie, C/Wk na atrakcyjnym poziomie 1,2 proc.) oraz wysoki poziom dywidendy na warszawskim parkiecie - 4.8 proc.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: