eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Długi młodych Polaków

Długi młodych Polaków

2013-03-01 09:29

Długi młodych Polaków

Długi młodych Polaków © leroy131 - Fotolia.com

Młodzi ludzie, wchodzący w dorosłość często przeszarżowują, nadmiernie wierząc w swoje możliwości finansowe. Niezbyt rozsądne próby usamodzielnienia się mogą być zagrożeniem dla ich przyszłej wiarygodności finansowej. Tylko Grupa KRUK obsługuje niespłacane zadłużenie ponad 64 tysięcy Polaków między 18. a 25. rokiem życia. Z tego ponad 25% to długi wynikające z nieopłaconych rachunków telefonicznych. Średnie zadłużenie w tej grupie wiekowej to ok. 4 tysiące złotych.
Młodzi ludzie po ukończeniu 18 lat oraz edukacji na poziomie średnim często podejmują pierwsze kroki, by się usamodzielnić. Niezależnie od tego, czy jest to założenie rodziny, wyjazd na studia do innego miasta, czy próba podjęcia pierwszej pełnowymiarowej pracy, tzw. młody dorosły odczuwa silną potrzebę stanowienia o sobie. Ich długi wynikają więc zarówno z mało rozsądnego gospodarowania budżetem domowym, jak i nietrafionych inwestycji w „okazje życia”.

- Wraz z otrzymaniem dowodu osobistego młody człowiek uzyskuje możliwość podpisania umowy dotyczącej długoterminowych zobowiązań – są to zwykle abonamenty czy kredyty o różnej wartości. Co ważne, zaczyna być w pełni odpowiedzialny za swoje decyzje finansowe. Niestety, dość szybko okazuje się, że nie do końca zdają sobie sprawę z popełnianych błędów. Właśnie przez ten brak świadomości młodzi ludzie niepotrzebnie popadają najpierw w drobne tarapaty finansowe, które nierzadko, zamiatane pod dywan, ciągną się latami i zaczynają być poważnym problemem – mówi Piotr Krupa, Prezes Zarządu KRUK S.A.

Czas między 18. a 25. rokiem życia to najlepszy okres na wielostronny rozwój różnych sfer życia, osobowości i funkcjonowania społecznego. Coraz częściej młodzi ludzie przesuwają moment założenia rodziny i starają się korzystać z życia. Podróże i różnego rodzaju rozrywki, takie jak: kino, koncerty, festiwale, czy imprezy wymagają większych nakładów finansowych. Młodzi ludzie to też wymagający konsumenci – bacznie obserwują zmiany na rynku i chętnie kupują nowości – sprzęt elektroniczny (smartfony, tablety itp.) i sportowy, odzież czy gry komputerowe. Lata przeznaczone na naukę często wykorzystują również na rozwój licznych pasji i zainteresowań. Zdobywają też dodatkową wiedzę, uczestnicząc w różnych kursach i zajęciach dodatkowych. Zdarza się, że próbują nawet rozpoczynać własną działalność gospodarczą. Tego rodzaju potrzeby coraz częściej opłacane są z pożyczek lub kupowane na raty. Brak doświadczenia i wiedzy na temat finansów mogą jednak popchnąć młodego człowieka do podjęcia nieprzemyślanych decyzji finansowych.

fot. leroy131 - Fotolia.com

Długi młodych Polaków

Grupa KRUK obsługuje niespłacane zadłużenie ponad 64 tysięcy Polaków między 18. a 25. rokiem życia. Z tego ponad 25% to długi wynikające z nieopłaconych rachunków telefonicznych.


- Cenione cechy takie, jak otwartość na nowości i zapał oraz pozytywne myślenie otwierają młodym drzwi do sukcesu i kariery. Niekiedy połączone z brakiem doświadczenia oraz nieznajomością realiów biznesowych sprawią, że pozornie bardzo korzystne okazje czy złote interesy są przyczyną poważniejszych zadłużeń już na samym starcie w dorosłość. Trzeba pamiętać, że do właściwego gospodarowania finansami zawsze potrzebny jest zdrowy rozsądek, systematyczność oraz realna ocena własnej zdolności kredytowej, czyli możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań – wyjaśnia Piotr Krupa.

Najwięcej zadłużają się młodzi na Śląsku

Zadłużenie ludzi młodych obsługiwane przez Grupę KRUK to średnio ok. 4 tysiące zł. Co ciekawe, największym średnim zadłużeniem mogą się pochwalić młodzi dorośli z Małopolski – ponad 5 tys. zł i Wielkopolski – prawie 5 tys. zł.

W samej Grupie KRUK zadłużonych młodych dorosłych jest ponad 60 tysięcy, ale to o połowę mniej niż osób powyżej 65. roku życia. Najwięcej młodych zadłużonych jest na Śląsku – prawie 9 tysięcy, a dopiero potem w mazowieckim – niespełna 8 tysięcy. Najmniej osób między 18. a 25. rokiem życia i jednocześnie zadłużonych na najmniejszą średnią kwotę jest w województwie świętokrzyskim – trochę ponad tysiąc osób jest zadłużonych średnio na niespełna 3 tysiące złotych. To mniej niż wynosi jedna średnia krajowa.

Prawie połowa Polaków między 18. a 25. rokiem życia jest zadłużona wobec banków (48%), 26% względem telefonii, a 10% wobec innych instytucji finansowych. Młodzi mają też liczne niespłacone zobowiązania wobec dostarczycieli mediów (m.in. abonament za Internet czy telewizję) i… ubezpieczycieli.

Jak nie popaść w długi na samym starcie?

Kluczem do sukcesu finansowego młodego człowieka jest przede wszystkim znajomość siły nabywczej pieniędzy, systematyczność w prowadzeniu swojego budżetu oraz branie odpowiedzialności za podjęte decyzje i powzięte zobowiązania. Praktycznie z każdej sytuacji da się wyjść na prostą. Wiele instytucji, w tym m.in. KRUK S.A., pomogą w rozłożeniu zadłużenia na dogodne (i możliwe do spłaty) raty.

- Młodzi ludzie powinni nauczyć się rozwagi w zaciąganiu zobowiązań, co czasem bywa dość kłopotliwą i ciężką nauką. Ważne jest także przyjmowanie na siebie odpowiedzialności i myślenie o przyszłości w sposób perspektywiczny. Brak tej umiejętności oraz chowanie głowy w piasek przy pierwszych drobnych kłopotach takich, jak niezapłacony mandat za przejazd komunikacją miejską bez biletu czy nierozwiązanie umowy z operatorem dostarczającym media, może przysporzyć dużych kłopotów w przyszłości i spowodować utratę wiarygodności – przypomina Piotr Krupa z KRUK S.A.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: