eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Zwrot na dolarze amerykańskim

Zwrot na dolarze amerykańskim

2013-02-21 12:51

Zwrot na dolarze amerykańskim

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zapiski ze styczniowego posiedzenia FOMC przyczyniły się wczoraj do większej zmienności na rynkach. W reakcji na publikację protokołu zagraniczne indeksy akcji zniżkowały, a na wartości silnie zyskała waluta amerykańska. Do schłodzenia rynkowych nastrojów przyczyniły się sygnały, że Rezerwa Federalna może zaostrzyć ultra luźną politykę monetarną.

Przeczytaj także: W oczekiwaniu na dane makroekonomiczne z Niemiec

Fed zamierza kontynuować program skupu aktywów do czasu, aż nie nastąpi poprawa sytuacji na rynku pracy, jednak zdaniem niektórych członków FOMC należy ograniczyć lub zakończyć program jeszcze przed wyraźną poprawą kondycji amerykańskiego rynku pracy. Z minutek wynika, że obecnie trwa ocena kosztów, efektywności i ryzyk związanych z programem, co zaniepokoiło inwestorów. Wczorajszy wzrost awersji do ryzyka przyczynił się do zmiany obecnego obrazu rynku. Silna aprecjacja USD doprowadziła do przełamanie istotnej strefy wsparcia w rejonie 1,3280-1,3300 na eurodolarze, co otworzyło drogę do dalszych spadków na tej parze. Ponadto publikacja mieszanych wstępnych danych na temat wskaźników aktywności dla przemysłu i usług z Europy przyczyniła się do osłabienia euro. Według wstępnych odczytów francuskich indeksów PMI w lutym, zarówno sytuacja w sektorze usług, jak i w sektorze przemysłowym pozostaje kiepska, o czym świadczy utrzymywanie się tych wskaźników znacznie poniżej granicznego poziomu 50pkt.

Dane odnośnie niemieckich indeksów PMI okazały się słabsze niż oczekiwano, jednak na uwagę zasługuje fakt, iż wskaźnik aktywności w sektorze przemysłowym wzrósł do 50,1 pkt. z 49,8pkt. To pierwszy od roku wzrost tego indeksu powyżej bariery oddzielającej wzrost od spowolnienia. Oliwy do ognia dolały niższe odczyty indeksów PMI dla strefy euro, które zanotowały spadek w lutym wobec oczekiwanego wzrostu. Sytuacja w Europie nie jest kolorowa. Ponadto ostatnio znów coraz więcej mówi się o ryzyku bankructwa Cypru, jeśli nie otrzyma on pomocy finansowej od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rynki przypomniały sobie także o trudnej sytuacji gospodarczej w Hiszpanii. Powyższe czynniki mogą dodatkowo negatywnie wpływać na sentyment do euro i faworyzować walutę amerykańską w najbliższym czasie.

Pod silną presją sprzedających znajduje się również waluta brytyjska, która wczoraj przyśpieszyła deprecjację na skutek publikacji notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii i późniejszej publikacji protokołu FOMC. Powróciła kwestia dalszego zwiększania programu skupu aktywów. Już trzech z dziewięciu członków MPC chcą wznowienia programu QE, a wśród nich znajduje się sam Marvyn King. Gwałtowne spadki na GBPUSD doprowadziły notowania funt dolara poniżej dołków z 2012 roku. Techniczny obraz rynku oraz możliwe zmiany w stanowiskach MPC i FOMC będą sprzyjały dalszemu osłabieniu funta względem USD.

Dzisiaj poznamy dane na temat inflacji CPI , bezrobocia tygodniowego oraz indeksów wskaźników wyprzedzających w USA, co nie powinno jednak zmienić obserwowanego lepszego sentymentu do waluty amerykańskiej.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Liczba nowych inwestycji budowlanych w USA spadła w styczniu o 8,5% liczac miesiac do miesiaca.
  • US: Liczba wydanych pozwolen na budowe wzrosła w styczniu o 1,8% wobec grudnia do 925tys.
  • US: Inflacja bazowa PPI wyhamowała w styczniu do 1,8% z 2,0%, natomiast w ujeciu miesiecznnym wzrosła o 0,2%.
  • US: Inflacja PPI przyspieszyła w styczniu do 1,4% z 1,3%, natomiast w ujeciu miesiecznnym wzrosła o 0,2%.
  • UK: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w styczniu spadły o 12,5 tys. wobec prognozowanego spadku o 5 tys.
  • UK: Stopa bezrobocia w grudniu ukształtowała sie na poziomie 7,8% wobec oczekiwanych 7,7% i 7,7% w poprzednim okresie.
  • US: Fed może ograniczyc lub wstrzymac zakupy aktywów zanim sytuacja na rynku pracy poprawi sie, gdyż
    bank obawia się o potencjalne koszty programu.
  • PL: Rating Polski powiniem pozostac na poziomie "A2", gdy6 negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego
    równoważą spodziewany spadek zadłu6enia i reformy strukturalne.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu analityków Domu Maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: