eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lista dłużników I 2013

Lista dłużników I 2013

2013-02-13 11:48

Lista dłużników I 2013

Lista dłużników I 2013 © serq - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Łączna kwota zaległych płatności na koniec stycznia 2013 roku wyniosła 38,52 miliarda złotych i w ciągu ostatnich czterech miesięcy wzrosła o 1,49 miliarda złotych, czyli 4%. W tym samym czasie w całej Polsce przybyło ponad 37 tysięcy dłużników. Na razie dynamika wzrostu nie wskazuje na negatywne efekty spowolnienia gospodarczego, podobne przyrosty obserwowane były we wcześniejszych miesiącach - wynika z 22. edycji Raportu InfoDług, publikowanego cyklicznie przez BIG InfoMonitor S.A.

Przeczytaj także: Lista dłużników 2012

Sytuacja gospodarcza na początku 2013 roku nie sprzyja portfelom Polaków. Jednakże na razie spowolnienie gospodarcze nie przełożyło się negatywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych. W porównaniu do końca września 2012 roku widoczny jest nieznaczny wzrost łącznej kwoty zaległych zobowiązań o 1,49 miliarda złotych czyli 4%.

„Póki co dane dotyczące zaległych zobowiązań Polaków nie wskazują na to, aby sytuacja finansowa gospodarstw domowych uległa pogorszeniu. Mimo to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że w 2013 roku zadłużenie będzie rosło, ale ten wzrost będzie wynikał także z uszczelnienia systemu wymiany informacji. Coraz więcej firm przekazuje dane do Rejestru Dłużników BIG i są one dostępne dla uczestników rynku. Jeżeli sytuacja gospodarcza nie będzie się poprawiać w ciągu najbliższych kilku miesięcy, to można oczekiwać, że zaległości będą z tego powodu rosły i będzie przybywać dłużników.” - mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy Śląską, na ponad 7,7 miliarda złotych. Tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy ich zaległości wzrosły o 327 milionów złotych. Na drugim miejscu są mieszkańcy Mazowsza z długami przekraczającymi 5,5 miliarda złotych.

fot. mat. prasowe

Łączna kwota zadłużenia w podziale na województwa

Mieszkańcy województwa śląskiego nie spłacają zobowiązań na łączną kwotę przekraczającą 7,7 miliarda złotych.


Liczba dłużników również wzrasta, w ciągu ostatnich czterech miesięcy przybyło ich ponad 37 tysięcy i na koniec stycznia 2013 roku w Polsce odnotowano ponad 2,26 miliona osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań. Najwięcej dłużników mieszka na Śląsku i Mazowszu odpowiednio 330 tysięcy i 288 tysięcy osób.

fot. mat. prasowe

Liczba klientów podwyższonego ryzyka w podziale na województwa

Niezmiennie od początku badania najwięcej klientów podwyższonego ryzyka mieszka na Śląsku i Mazowszu.


Eksperci BIG zwracają jednak uwagę, że patrząc z szerszej perspektywy, na przykład 12 miesięcy, dane nie wyglądają tak źle. W tym okresie średnia wartość zaległości przypadająca na jednego dłużnika wzrosła tylko o 65 złotych, czyli zaledwie 0,39%.

fot. mat. prasowe

Liczba klientów podwyższonego ryzyka na 1000 mieszkańców

W ciągu ostatnich czterech miesięcy o 0,1 pp. wzrósł odsetek dłużników, na koniec stycznia 2013 wyniósł 5,9%.


„Dane dotyczące Śląska i Mazowsza robią duże wrażenie, warto jednak pamiętać, że są to dwa najludniejsze regiony. Jeśli porównamy liczbę dłużników do liczby mieszkańców, te dwa województwa nie wypadają tak źle. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy regionów Polski zachodniej, szczególnie zachodniopomorskiego, gdzie odsetek dłużników wynosi 8,2%.” – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

fot. mat. prasowe

10 najbardziej zadłużonych osób w Polsce

Na pierwszym miejscu niezmiennie znajduje się osoba pochodząca z województwa mazowieckiego, której łączna suma zaległego zadłużenia wynosi ponad 102 mln złotych i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o ponad 0,6 miliona złotych.


Z 22 edycji Raportu InfoDług wynika również, że suma zaległości największego dłużnika w Polsce, w ciągu ostatnich czterech miesięcy, powiększyła się o blisko 1% i przekroczyła kwotę 102 milionów złotych.

*Dane dotyczące zadłużenia Polaków podawane przez BIG InfoMonitor uwzględniają tylko kwoty z którymi dana osoba zalega, a nie całość zadłużenia

**Dane dotyczące kredytów zagrożonych podawane na podstawie informacji BFG uwzględniają zarówno kwoty nieuregulowane w terminie jak i cały pozostały do spłaty kredyt.



Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: