eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013

2013-02-08 12:21

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013 © Andrzej Wilusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W I kwartale 2013 r. wartość Barometru KPF-IRG wzrosła z 65,7 do 66,7 punktu. Jest to trzeci kwartał z rzędu, w którym wskazania Barometru poprawiają się. Wzrost Barometru daje nadzieje do przełamania negatywnych tendencji na rynku kredytów konsumenckich. Choć należy mieć na uwadze, że nastroje gospodarstw domowych są w ostatnim okresie bardzo wahliwe i może to być poprawa chwilowa. Obecna poprawa nastrojów w połączeniu ze spodziewanym złagodzeniem polityki sektora bankowego w najbliższych miesiącach może wpłynąć na zwiększenie dynamiki zadłużenia gospodarstw domowych - szczególnie w obszarze kredytów konsumpcyjnych. Choć to zależy od stopnia złagodzenia polityki kredytowej - podaje opracowanie "Sytuacja na rynku consumer finance. I kwartał 2013 roku", przygotowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Przeczytaj także: Finanse europejskich gospodarstw domowych

Obecna dynamika zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów wynosi zaledwie 0,1% r/r. W konsekwencji, w budżetach gospodarstw domowych spłaty kredytów równoważą się z przyrostem zadłużenia. Spowolnienie na rynku kredytów dla gospodarstw domowych wynika głównie z drastycznego spadku dynamiki zadłużenia gospodarstw domowych w obszarze kredytu mieszkaniowego – do poziomu 1% r/r. Jest to częściowo spowodowane spadkiem wartości długów gospodarstw domowych denominowanych we franku szwajcarskim, które z racji osłabienia franka zmniejszyły się w skali roku o ok. 8-10%. Niestety, kredyt konsumpcyjny również kontrybuuje znacząco do obserwowanej stagnacji rynku.

fot. mat. prasowe

Barometr KPF-IRG

W I kwartale 2013 r. wartość Barometru KPF-IRG wzrosła z 65,7 do 66,7 punktu. Jest to trzeci kwartał z rzędu, w którym wskazania Barometru poprawiają się.


Od prawie dwóch lat (22 miesiące) utrzymuje się ujemna dynamika zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych. Spadek zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych sięgnął na koniec 2012 roku 4,9%.

Obecny wzrost wartości Barometru jest w głównej mierze uwarunkowany systematyczną poprawą klimatu oraz skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych. Czynniki te będą wpływały na wzrost nadwyżki środków w sektorze bankowym. Nadwyżka ta powinna zostać spożytkowana na zwiększenie akcji kredytowej.

Wykorzystanie tych środków na akcję kredytową jest tym bardziej prawdopodobne, że Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim okresie systematycznie obniża koszt pieniądza. Dzięki potencjalnie niższym poziomom oprocentowania kredytów, wielkość zgłaszanego przez gospodarstwa domowe popytu na kredyt powinna rosnąć.

fot. Andrzej Wilusz - Fotolia.com

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013

Obecna poprawa nastrojów w połączeniu ze spodziewanym złagodzeniem polityki sektora bankowego w najbliższych miesiącach może wpłynąć na zwiększenie dynamiki zadłużenia gospodarstw domowych - szczególnie w obszarze kredytów konsumpcyjnych.


Do pozytywnego obrazu można również zaliczyć poprawę w obszarze prognozy sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Saldo dla pytania dotyczącego prognozy sytuacji finansowej wzrosło już o ponad 10 pp. względem poprzedniego roku, co stanowi sygnał, że gospodarstwa domowe zaczynają mieć mniejsze obawy związane z sytuacją dochodową, kosztami oraz sytuacją na rynku pracy. To może być czynnikiem sprzyjającym zmniejszeniu powściągliwości w sięganiu po produkty kredytowe.

Niestety raczej nie należy się spodziewać, że gospodarstwa domowe sięgną po produkty kredytowe przeznaczone na zakup dóbr trwałych, gdyż od trzech kwartałów obserwowany jest wzrost ostrożności w prognozowaniu wzrostu wydatków na zakup dóbr trwałych. Niestety, również w danych dotyczących sprzedaży detalicznej trudno doszukać się pozytywnych sygnałów dotyczących popytu na dobra trwałe. W grudniu sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym spadła.

fot. mat. prasowe

Rynek consumer finance

Zarówno w przypadku zakupu samochodu, jak i zakupu mieszkania „dość duże” bądź „duże” prawdopodobieństwo dokonania wydatku deklaruje zaledwie po 6% gospodarstw domowych.


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: