eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polskie kobiety a finanse domowe

Polskie kobiety a finanse domowe

2013-01-29 10:02

Polskie kobiety a finanse domowe

Polskie kobiety a finanse domowe © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Kobiety coraz częściej sprawują kontrolę nad domowym budżetem, planują terminowego spłacania kredytu czy też zaciągniętych pożyczek. Jednak pomimo rozsądku, nieraz zdarza się im żyć "od pierwszego do pierwszego". Jakie są tego powody oraz jak temu zaradzić?

Przeczytaj także: BIK: kobieca rozrzutność to mit, długi mężczyzn 2 razy wyższe

Doświadczenie pokazuje, że współczesna kobieta zmuszona jest łączyć obowiązki zawodowe z prywatnymi, przez co nauczyła się być lepiej zorganizowaną. Potwierdzają to wyniki ostatniego badania MoneyTrack, które wykazały, że ponad 80 proc. kobiet planuje zakupy, unikając niepotrzebnego spontanicznego kupowania w sklepie. W przeciwieństwie do mężczyzn, u których odsetek ten jest o 10 proc. mniejszy. Z kolei aż 72 proc. badanych pań, udając się do sklepu poszukuje tańszych produktów, okazji, by wydać jak najmniej pieniędzy. U panów wynik ten wynosi zaledwie 63%. Okazuje się jednak, że pomimo tak dobrej organizacji kobiety wciąż ledwo wiążą koniec z końcem. Dlaczego tak się dzieje?

Na czym Polka ogranicza wydatki?

Jak wynika z ostatniego raportu TNS OBOP przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów – kobiety to, co zarobią niemal od razu wydają. – W obliczu kiepskiej sytuacji gospodarczej jest to dość pesymistyczny wniosek. Pocieszający jest jednak fakt, iż wyniki tych samych badań pokazują, że Polki już wprowadziły do swojego życia tzw. cięcia wydatków – mówi Anna Książczyk, Doradcy24, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). Dotyczą one przede wszystkim zakupu ubrań (44 proc.), dóbr luksusowych (39 proc.), wakacji (37 proc.), żywności (34 proc.), czy też artykułów wyposażenia wnętrz (29 proc.) oraz wydatków na tzw. urodę (26 proc.). Chętniej też robią listy zakupów, czy też poszukują wyprzedaży oraz tańszych zamienników niektórych produktów. – W cięciu wydatków pomogą nie tylko racjonalne zarządzanie domowym budżetem, ale również produkty bankowe, które wychodzą naprzeciw potrzebom kobiet. Przykładowo dzięki usłudze Moneyback posiadacz karty może zarobić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, bowiem bank od każdej transakcji oddaje klientowi naliczony przez siebie niewielki procent, najczęściej wynoszący o 0,5 do 5 proc. Z kolei posiadacze kart PayPass nie tylko szybko zrealizują płatność metodą zbliżeniową, ale również mogą liczyć na zwrot 1% miesięcznej wartości zakupów dokonanych kartą – mówi Anna Książczyk, ZFDF.

Z badań przeprowadzonych przez Homo Homini, pod koniec 2012 r. wynika, że ponad 55 proc. Polaków nie ma żadnych planów finansowych na przyszłość. Co gorsze, co czwarta Polka nie przywiązuje wagi do emerytury, czy też nie bierze pod uwagę przyszłych wydatków, jakie mogą być związane z zakupem lekarstw, opłatami medycznymi. W obliczu zmian uregulowań w kwestii zabezpieczenia na starość, jest to dość niepokojące. Szczególnie, gdy zjawisko dotyczy 54 proc. kobiet w wieku do 29 roku życia, a także 29 proc. pań w wieku 30-39 lat. Ekonomiści źródeł tego upatrują w braku dyscypliny, łatwym uleganiu zakupom „tu i teraz”, a także w niechęci do zmniejszenia statusu swojego życia. Ponadto wielu z nich dostrzega duży wpływ przyzwyczajeń Polaków do poleganiu na państwie, które regularnie dyscyplinuje nas składkami na ZUS oraz OFE. Jak więc znaleźć miejsce w budżecie domowym na oszczędności?

fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Polskie kobiety a finanse domowe

Kobiety coraz częściej sprawują kontrolę nad domowym budżetem, planują terminowego spłacania kredytu czy też zaciągniętych pożyczek.


10 rad skutecznego oszczędzania

Warto już dziś pomyśleć o przyszłości. Eksperci ze Związku Firm Doradztwa Finansowego przygotowali wskazówki na temat skutecznego oszczędzania, zarówno w kwestii ograniczenia domowych wydatków, jak i umiejętnego lokowania pieniędzy na produktach bankowych.
  1. W miarę możliwość postaraj się oszczędzać prąd i wodę – mniejsze rachunki pozwolą ci zaoszczędzić więcej pieniędzy, które będziesz mogła przeznaczyć na inne wydatki.
  2. Ogranicz rozmowy przez telefon – wiemy, że to trudne. Jak każda kobieta uwielbiasz wisieć na telefonie godzinami, ale dla twojego portfela jest to zguba. Postaraj się wprowadzić ograniczenia minutowe lub też dowiedz się u swojego operatora o możliwość zakupienia tańszego pakietu rozmów.
  3. Ogranicz wydatki na żywność – większość z nas kupuje za dużo jedzenia, z czego większość trafia do kosza. Jest to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy.
  4. Planuj zakupy – przed wyjściem do sklepu zastanów się, co tak naprawdę jest potrzebne, a z czego możesz zrezygnować. Przygotowana lista zakupów uchroni cię to od niepotrzebnych wydatków oraz ograniczy wypływ pieniędzy z portfela.
  5. Płać w sklepie gotówką – płacąc kartą bowiem nie odczuwamy wydawania pieniędzy, co jest zgubne dla naszego portfela.
  6. Oszczędzaj, ale nie pożyczaj – jeśli nie chcesz popaść w pętlę zadłużenia, unikaj pożyczek, kredytów. Postaraj się wydawać z głową, pokrywając wydatki pieniędzmi z własnej kieszeni. Uchroni cię przed niepotrzebnymi długami, odsetkami i wierzycielami.
  7. Zainteresuj się produktami bankowymi – na rynku istnieje wiele produktów, dzięki którym Twoje pieniądze nie leżą na koncie, a ciągle pracują. Może warto skorzystać z konta oszczędnościowego? Można na nim zarobić nawet do 5 proc. rocznie.
  8. Jeśli posiadasz kartę kredytową, staraj się spłacać dług w całości na czas – unikniesz niepotrzebnych odsetek oraz kar.
  9. Wypłacając gotówkę używaj tylko tych bankomatów, które nie pobiorą od Ciebie prowizji.
  10. Regularnie odkładaj małe kwoty – wówczas zapewnisz sobie „poduszkę finansową” na czarną godzinę.

Kiedy na rynku ceny rosną, a wysokość pensji uparcie stoi w miejscu, warto wcielić w życie plan długookresowego oszczędzania. Zapewni on nie tylko dodatkowe pieniądze w portfelu, bezpieczną przyszłość, ale również da pożądany komfort psychiczny. Pamiętajmy: lepiej zapewnić sobie miękkie lądowanie na „poduszce finansowej”, niż twarde zderzenie z rzeczywistością życia „od pierwszego do pierwszego”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: