eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Sposoby oszczędzania na emeryturę

Sposoby oszczędzania na emeryturę

2013-01-25 11:23

Sposoby oszczędzania na emeryturę

Sposoby oszczędzania na emeryturę © Robert Kneschke - Fotolia.com

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w 1999 roku zakładała, że pieniądze, które będziemy odprowadzać w trakcie naszej pracy do ZUS-u (I filar) i do OFE (II filar), wystarczą na życie na podobnym poziomie, także po przejściu na emeryturę. Niestety, według najnowszych szacunków przedstawionych przez Instytut Millward Brown okazuje się, że stopa zastąpienia – czyli wysokość pierwszej emerytury otrzymanej z ZUS oraz z OFE w stosunku do zarobków uzyskiwanych przed przejściem na emeryturę - wyniesie ok. 40% dla mężczyzn a dla kobiet jedynie ok. 30%.

Przeczytaj także: Pracownicze programy emerytalne bez popularności

Ponieważ „obowiązkowe” zakłady emerytalne (czyli I i II filar) nie są w stanie sprostać oczekiwaniom przyszłych emerytów, na rynku pojawiły się oferty alternatywne. Możemy dobrowolnie oszczędzać w III filarze (IKE i IKZE) czy inwestować w fundusze inwestycyjne. Możemy także skorzystać z oferty odwróconej hipoteki. Przyszli emeryci mają zatem wiele opcji by zabezpieczyć utrzymanie odpowiedniego standardu życia również wtedy, gdy nie będą już aktywni zawodowo.

Kilka słów o obowiązkach - czyli I i II filar

Mamy dwie obowiązkowe składki - na I i II filar. Pierwsza, główna składka - odprowadzana z naszej pensji przez pracodawcę - trafia do ZUS i wynosi 19,52% naszego wynagrodzenia. Ta kwota dzielona jest na dwa filary. Na pierwszy z nich odkładane jest 12,22% i jest to składka pozostająca w ZUS. Pieniądze, które trafiły do tego filaru nie są inwestowane, nie są też dziedziczone. Reszta pieniędzy, czyli 7,3% naszego ubruttowionego wynagrodzenia od maja 2011 roku dzielona jest na dwie składki (poniżej harmonogram w zależności od roku, w którym przekazywane są środki). Większa część pozostaje po stronie ZUS -w 2013 roku wynosi 4,5% - i jest odkładana na tzw. subkonto, natomiast mniejsza część trafia do Otwartego Funduszu Emerytalnego Pieniądze, które są odkładane na subkoncie rosną o wysokość średniego nominalnego PKB z ostatnich 5 lat. Kapitał zgromadzony na subkoncie jest dziedziczony. Pozostała część pieniędzy, która jest przekazywana do OFE – w 2013 roku 2,8% - jest inwestowana w obligacje, fundusze inwestycyjne czy akcje a zgromadzony kapitał podlega dziedziczeniu. Jeszcze dwa lata temu eksperci szacowali, że emerytura z dwóch podstawowych filarów będzie stanowić około 50% średniego wynagrodzenia. Z ostatnich badań wiemy jednak, że wypłaty świadczeń emerytalnych wynikających z podstawowych składek będą naprawdę niskie, sięgające najwyżej 35% naszej średniej pensji. Kwota ta z pewnością nie wystarczy nie tylko na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia, ale może także być zbyt niska na zaspokojenie podstawowych potrzeb przyszłych emerytów.

Oszczędzamy, bo chcemy czy …musimy? III filar

W związku z tym, że z naszych podstawowych, obowiązkowych składek emerytalnych, nie można liczyć na wypłaty emerytur na poziomie naszych średnich miesięcznych zarobków, wprowadzono nowe, dobrowolne narzędzia w ramach tzw. III filaru. W swym zamyśle ma on zabezpieczyć dostatnią przyszłość seniorów, którzy we własnym zakresie chcą odkładać dodatkowe kwoty na poczet przyszłej emerytury. Jakie produkty mogą zachęcić osoby czynne zawodowo do dodatkowego zabezpieczenia środków na przyszłość? Oto one:

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Sposoby oszczędzania na emeryturę

Możemy dobrowolnie oszczędzać w III filarze (IKE i IKZE) czy inwestować w fundusze inwestycyjne. Możemy także skorzystać z oferty odwróconej hipoteki.


IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

Podstawą oszczędzania w III filarze jest IKE. Jedną z głównych zalet oszczędzania w ramach IKE jest zwolnienie z podatku dochodowego oraz z „podatku Belki” czyli podatku dochodowego od uzyskanych zysków kapitałowych. Warunkiem pełnego skorzystania z powyższych ulg jest utrzymanie zgromadzonych środków w IKE do uzyskania wieku emerytalnego. Rocznie maksymalnie możemy odłożyć kwotę określoną ustawą budżetową.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Komentarz usunięty

  • Re: Sposoby oszczędzania na emeryturę

    Tedka445 / 2013-03-25 19:32:15

    Jak czytam prognozy dotyczące wysokości przyszłych emerytur to jestem przerażona. Uznałam, że lepiej zbierać na emeryturę już teraz, za 30 lat odkładając po 200 zł miesięcznie trochę się uzbiera. Mam wykupioną polisę inwestycyjną best inves ze składką regularną, miesięczną. Nie muszę się wybitnie znać na inwestowaniu, bo doradzają mi specjaliści. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Sposoby oszczędzania na emeryturę

    celina / 2013-03-25 22:47:26

    To przykre, że ciężko pracujemy przez całe życie, aby godnie żyć na emeryturze, a tu okazuje się, że sami musimy się o nią zatroszczyć. Gdybyśmy tylko mogli dysponować pieniędzmi, które zabiera ZUS, moglibyśmy inwestować w odpowiednie instrumenty. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: