eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › sWIG80 nie wyprzedza koniuntury?

sWIG80 nie wyprzedza koniuntury?

2012-10-19 10:37

sWIG80 nie wyprzedza koniuntury?

Giełda © tom - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nieźle sprawdzająca się w przeszłości zasada, mówiąca że małe spółki trafnie i z wyprzedzeniem reagują na zmiany gospodarczej koniunktury, ostatnio przestała się sprawdzać.
Giełdowe indeksy uznawane są od dawna za wskaźniki wyprzedzające, z dużą trafnością antycypujące nadchodzące tendencje w gospodarce. W gronie tych wskaźników za najbardziej czułe uchodzą mierniki koniunktury na rynkach małych i średnich spółek. Zwolennicy tej teorii wychodzą z założenia, że właśnie małe firmy, jako najbardziej wrażliwe na zmiany w makroekonomicznym otoczeniu, jako pierwsze sygnalizują poprawę lub pogorszenie sytuacji.

Tego typu obserwacje sprawdzają się od dawna dość dobrze w gospodarkach rozwiniętych. Od dłuższego czasu mają też coraz większą rację bytu w naszych warunkach. Korelacja między zmianami tempa wzrostu polskiej gospodarki a dynamiką indeksów małych i średnich spółek stała się w ciągu kilkunastu lat bardziej widoczna. Ostatnio jednak zdaje się nieco zawodzić.

fot. mat. prasowe

Dynamika PKB i zmiany sWIG80

Korelacja między zmianami tempa wzrostu polskiej gospodarki a dynamiką indeksów małych i średnich spółek stała się w ciągu kilkunastu lat bardziej widoczna. Ostatnio jednak zdaje się nieco zawodzić.


Z historycznych obserwacji wynika jednak, że sWIG80 z opóźnieniem sięgającym od jednego do dwóch kwartałów reagował na spadek tempa wzrostu gospodarczego w latach 90-tych i na początku nowego tysiąclecia. Taka prawidłowość obowiązywała do 2005 r. Później indeks małych spółek przejął rolę wskaźnika wyprzedzającego negatywne tendencje w gospodarce. Analogiczna zmiana miała miejsce w przypadku prognozowania poprawy ekonomicznej koniunktury. Do połowy 2005 roku zmiany tempa wzrostu PKB wyprzedzały tendencje na rynku małych firm. Od 2007 roku to sWIG80 prognozuje z sięgającym od jednego do dwóch kwartałów wyprzedzeniem, zmiany tempa wzrostu gospodarczego.

fot. tom - Fotolia.com

Giełda

Indeks najmniejszych firm rośnie ostatnio dość dynamicznie, a tempo wzrostu PKB wyraźnie spada.


W tym czasie miał jednak jedną bardzo poważną wpadkę. Od początku 2009 r. do trzeciego kwartału tego roku zwiększył swoją wartość o ponad 60 proc., podczas gdy w tym czasie dynamika PKB spadła z 2,5 do 0,9 proc. Wszystko wskazuje na to, że ostatnie wskazania płynące z obserwacji indeksu małych spółek i tendencji w gospodarce znów podważą wiarygodność sWIG80 jako dobrego i czułego wskaźnika zmian makroekonomicznych tendencji. Indeks najmniejszych firm rośnie ostatnio dość dynamicznie, a tempo wzrostu PKB wyraźnie spada i nie zanosi się na to, by ta tendencja uległa poprawie w ciągu najbliższych dwóch-trzech kwartałów.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: