eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Trzy rejestry dłużników, do których można trafić

Trzy rejestry dłużników, do których można trafić

2012-10-19 11:01

Trzy rejestry dłużników, do których można trafić

Osoby zadłużone mogą trafić do rejestru dłużników © udra11 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to miejsce, w którym możemy sprawdzić przyszłych lub obecnych klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych pod względem ich wiarygodności płatniczej. Firmy oraz osoby prywatne mogą tam wpisywać swoich uporczywych dłużników, ale nie tylko. Firmy mogą także nagradzać swoich najlepszych i rzetelnych klientów, umieszczając w BIG ich dane pozytywne. Warto wiedzieć, że obecnie na polskim rynku działają trzy biura informacji gospodarczej: BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Są to prywatne przedsiębiorstwa, których celem jest gromadzenie i udostępnianie zarówno informacji negatywnych o dłużnikach, jak i pozytywnych o solidnych płatnikach.

Przeczytaj także: Jak nie trafić na listę dłużników?

Zakres działalności wszystkich BIG-ów reguluje ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Biura informacji gospodarczej posiadają własne bazy danych i systemy wymiany informacji, z których korzystają wierzyciele (czyli podmioty, którym ktoś jest winien pieniądze), tacy jak: duże przedsiębiorstwa, średnie i małe firmy, banki i inne instytucje finansowe, jednostki samorządu terytorialnego. Z BIG-ów może korzystać także każdy z nas czyli również osoby prywatne. Bazy te mogą zawierać zarówno informacje negatywne o długach, jak i informacje pozytywne, potwierdzające terminową spłatę zobowiązań. Coraz więcej danych pozytywnych można znaleźć np. w systemie Rejestru Dłużników ERIF.

Kogo można wpisać do rejestru?

Do biura informacji gospodarczej można wpisać dłużnika-przedsiębiorcę (czyli firmę), gdy wartość zadłużenia jest większa niż 500 zł, natomiast, gdy z zapłatą spóźnia się konsument – wystarczy już zaległość w wysokości 200 złotych. Od terminu płatności powinno upłynąć co najmniej 60 dni. Na miesiąc przed planowanym wpisem dłużnika do rejestru należy go ostrzec o takiej możliwości. Jeśli mimo tego dług nie zostanie uregulowany, wpis do rejestru będzie możliwy i zgodny z prawem. Aby ostrzec o zamiarze umieszczenia dłużnika w BIG wystarczy taką informację wysłać listem poleconym lub doręczyć mu do rąk własnych. Pismo takie powinno zawierać wezwanie do zapłaty wraz z zawiadomieniem o zamiarze dopisania nierzetelnego płatnika do BIG oraz wskazanie konkretnego biura. Warto pamiętać, że wierzyciel sam wybiera biuro, z którym będzie współpracować i może wpisać dłużnika do jednego, dwóch lub wszystkich trzech BIG-ów jednocześnie, w zależności od tego, z iloma biurami ma podpisane umowy.

fot. mat. prasowe

Rejestry dłużników funkcjonujące na terenie Polski

Obecnie na polskim rynku działają trzy biura informacji gospodarczej: BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: