eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Słaby złoty potrzebny polskiej gospodarce

Słaby złoty potrzebny polskiej gospodarce

2012-09-04 12:50

Słaby złoty potrzebny polskiej gospodarce

Złoty © nestonik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polska wyszła z poprzedniej recesji obronną ręką między innymi dzięki osłabionej walucie. Obecne spowolnienie może bardziej nam dokuczyć. A złoty jak na razie nie pomaga, choć widać pierwsze oznaki jego słabości.

Przeczytaj także: Prognoza wzrostu PKB: możliwa korekta

fot. nestonik - Fotolia.com

Złoty

Od kilku lat w drugiej połowie roku złoty ma tendencję do słabnięcia

Pierwsze cztery miesiące roku były dla naszej waluty bardzo dobre. Kurs dolara od początku stycznia do końca lutego spadł z 3,5 do około 3 zł, czyli o 14 proc. Przez kolejne dwa miesiące poruszał się w przedziale 3,1-3,2 zł. W przypadku euro zmiany te były nieco mniejsze, sięgały 10 proc. W tym czasie umocnienie złotego pracującej na wysokich obrotach gospodarce nie przeszkadzało, a dla wielu ekonomistów i przedstawicieli rządu stanowiło powód do optymizmu. Nie dostrzegali oni pogarszających się tendencji w handlu zagranicznym. Wysoka jeszcze w styczniu dynamika eksportu, w kolejnych miesiącach stopniowo ulegała zahamowaniu. Topniejącemu zagranicznemu zapotrzebowaniu na nasze produkty i usługi nie pomogło majowe gwałtowne osłabienie złotego. W ciągu miesiąca przekroczyło ono 13 proc. Tak dynamiczne i krótkoterminowe wahania nie są jednak w stanie zmienić bardziej trwałych tendencji. Od początku czerwca do końca drugiej dekady sierpnia nasza waluta ponownie zyskiwała na sile.

Ostatnie dni sierpnia przyniosły ponownie osłabienie złotego. Trudno w tej chwili ocenić, czy mamy do czynienia z początkiem poważniejszego i trwałego ruchu. Jest to prawdopodobne w kontekście zmiany nastawienia (na razie jedynie werbalnej) prezesa Narodowego Banku Centralnego i części członków Rady Polityki Pieniężnej, zakładającego rosnące prawdopodobieństwo rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Pierwsze decyzje w tej kwestii mogą nastąpić już w najbliższych miesiącach, a skala redukcji kosztu pieniądza może być większa niż jeszcze do niedawna prognozowano.

fot. mat. prasowe

Kurs dolara i euro w złotych

Pierwsze cztery miesiące roku były dla naszej waluty bardzo dobre


To właśnie zapowiedź zmiany nastawienia w polityce pieniężnej spowodowała gwałtowne osłabienie złotego. Trudno oszacować siłę wpływu tego czynnika na sytuację na rynku walutowym w najbliższej przyszłości, ale to właśnie wysokie stopy procentowe napędzały wzrost notowań naszej waluty. Prawdopodobnie ulegnie on wzmocnieniu przez dwa kolejne czynniki. Pierwszym może być wzrost niechęci do ryzyka wśród inwestorów zagranicznych, co osłabi ich zainteresowanie kupnem naszej waluty. Drugi, będący konsekwencją poprzednich, to możliwa ucieczka inwestorów zagranicznych, tak chętnie do niedawna kupujących polskie obligacje.

 

1 2

następna

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: