eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ustawa antyspreadowa mobilizuje kredytobiorców

Ustawa antyspreadowa mobilizuje kredytobiorców

2012-08-27 13:13

Ustawa antyspreadowa mobilizuje kredytobiorców

Kursy walut © Vladimir Koletic - Fotolia.com

Właśnie mija rok od wejścia w życie ustawy antyspreadowej. Można szacować, że handlem walutą z myślą o racie kredytu zajmuje się już co najmniej 150 tys. Polaków.
Choć opinie bankowców wskazują, że spodziewali się po wejściu w życie ustawy antyspreadowej znacznie większego zainteresowania klientów spłatą kredytów walutowych bezpośrednio we franku czy euro, to i tak jest zupełnie nieźle. Można szacować, że udział osób spłacających kredyty walutowe właśnie w walucie co najmniej się podwoił i z 10 proc., o których na koniec 2010 roku informował nadzór finansowy, zrobiło się już ponad 20 proc., czyli ponad 150 tys. osób.

W najbardziej spektakularny przypadkach, czyli w BNP Paribas, niemal wszyscy klienci spłacają kredyt częściowo lub całkowicie w walucie, w DnB Nord jest to 60 proc., wobec 40 proc. przed rokiem, a w Deutsche Banku PBC 35 proc. (było 30 proc.). 32-proc. odsetek jest w Raiffeisenie, mimo że przed rokiem postępowało tak 20 proc. klientów.

W Polbanku w ciągu roku na tryb spłaty kredytu samodzielnie zakupioną walutą przeszedł prawie co czwarty klient, choć wcześniej był tylko co dwudziesty. Z kolei odsetek „samodzielnych” klientów w Kredyt Banku, ING BSK, Getin Noble Banku wynosi 15-16 proc. Spora zmiana wobec sytuacji z końca sierpnia 2011 roku, gdy te trzy banki miały w gronie walutowych kredytobiorców 2-3 proc. przynoszących walutę klientów. W MultiBanku i mBanku udział klientów spłacających kredyty głównie z rachunków walutowych podwoił się z ok. 7 do 14 proc. a w Millennium zwiększył się z 5 do 12 proc.

Ale już w Nordei, banku energicznie udzielającym walutowych kredytów mieszkaniowych przez lata, grupa klientów poszukujących waluty na własną rękę wzrosła z poniżej 1 proc. do 2 proc. W BPH odnotowano skok z 1,5 do 4,5 proc., a w Credit Agricole jest to mniej niż 1 proc.

fot. Vladimir Koletic - Fotolia.com

Kursy walut

Można szacować, że udział osób spłacających kredyty walutowe właśnie w walucie co najmniej się podwoił i z 10 proc., o których na koniec 2010 roku informował nadzór finansowy, zrobiło się już ponad 20 proc., czyli ponad 150 tys. osób

Jak informowała Komisja Nadzoru Finansowego, już na koniec 2010 roku co dziesiąty klient korzystał z bezpośredniej spłaty kredytu w walucie. Umożliwiały to wcześniej z własnej inicjatywy niektóre banki np. DnB Nord, BNP Paribas, czy Deustche Bank PBC. Od połowy 2009 roku dodatkowo narzuciły to zapisy rekomendacji S. Część banków skutecznie blokowała jednak zalecenia nadzoru wygórowanymi prowizjami za zmianę sposobu spłaty. Dopiero ustawa antyspreadowa zobowiązała banki do bezpłatnego przyjmowania rat kredytów nie tylko w złotych, ale i w walutach, w których zostały zaciągnięte. Klienci mają wybór, mogą przelewać na rachunek kredytu, waluty zakupione w innych bankach czy też w kantorach tradycyjnych i internetowych. Mogą również przynosić do banku gotówkę. Wszystko po to, aby ominąć – szczególnie w przypadku franka – rosnące z roku na rok Spread, wynoszące średnio ok. 7 proc., ale dochodzące też i do 10 proc. (procentowy spread walutowy to różnica pomiędzy kursem sprzedaży i kursem kupna waluty). Klient, dzięki ustawie, ma również możliwość kupowania waluty na spłatę w dogodnym momencie, przy kursie, który akurat uznaje za korzystny.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Ustawa antyspreadowa mobilizuje kredytobiorców

  Martama / 2018-07-18 04:33:16

  Dziwi mnie że niektorzy ludzie nadal idą na to aby przewalutowanie raty szło po bankowym kursie. Tym bardziej że podpisanie aneksu do umowy jakąś wielce skomplikowaną formalnością nie jest. A zyskać można dzięki temu sporo, zobaczcie że np. na Gieldawalut.com kurs franka jest znacznie lepszy niż w banku, sądzę że z 70 zł spokojnie można by obniżyć ratę tutaj kupując. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 • Prawo bankowe

  Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

 • Pytanie o kredyt

  Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

 • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: