eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta na giełdach światowych

Korekta na giełdach światowych

2012-08-24 14:02

Korekta na giełdach światowych

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartkowa sesja przebiegała pod znakiem analizowania zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC. Początkowy optymizm wynikał z deklaracji Fed do działania nawet w sytuacji, gdyby ożywienie koniunktury w USA było wolniejsze od założeń.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Inwestorów zadowolił fakt, iż Rezerwa Federalna jest gotowała działać z wyprzedzeniem i nie czekać na ewentualne dalsze pogorszenie kondycji amerykańskiej gospodarki. Jednak nie dla wszystkich jest takie oczywiste to, że Fed zdecyduje się na wcześniejsze zainicjowanie QE3. Zdaniem James’a Bullard’a , prezesa Fed w St. Louis, ostatnie dane makroekonomiczne były nieco lepsze, tak więc protokół z posiedzenia FOMC może już być trochę nieaktualny. Dane z USA pozostają mieszane.

Wczorajsze publikacje wskazału na wzrost cotygodniowego bezrobocia, jednak już dane z rynku nieruchomości oraz wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego były lepsze od oczekiwań rynkowych. Wypowiedź Bullard’a popsuła jednak nieco nastroje i kontrastowała z wypowiedzią prezesa Fed w Chicago, Charlesa Evans’a, który sugerował, że Rezerwa Federalna powinna podjąć odpowiednie działania w celu obniżenia stopy bezrobocia. Na nastrojach rynkowych zaważył również odczyt indeksu zaufania konsumentów ze strefy euro, który według wstępnych danych w sierpniu spadł do poziomu -24,6pkt. z -21,5pkt. po korekcie.

W centrum zainteresowania pozostają komentarze europejskich polityków w sprawie Grecji. I tutaj kwestia dodatkowego czasu dla greckiego rządu na realizację programu reform i oszczędności nie wydaje się taka oczywista. Zdaniem Merkel Grecja powinna podążać drogą reform i dopiero raport Trojki pokaże jakie są rezultaty dotychczas podjętych działań. Zdaniem prezydenta Francji Grecja powinna uczynić wszystko co konieczne, żeby pozostać w strefie euro. Jednak zdaniem zarówno niemieckiego ministra finansów, jak i przewodniczącego frakcji CDU/CSU Volkera Kaudera nie powinno się negocjować ani terminów, ani zawartości programów pomocowych. Dodatkowo Kauder uważa, że wyjście Aten z unii walutowej nie byłoby problemem. Ponadto zdaniem Financial Times Deutschland niemieckie przygotowania do tzw. Grexit’u są obecnie bardziej intensywne niż kiedykolwiek. Zgodnie z artykułem priorytetem jest utrzymanie Grecji i pozostałych pogrążonych w kryzysie państw strefy euro, jednak Niemcy chcą być dobrze przygotowane w przypadku realizacji czarnego scenariusza. Takie informacje mogą być impulsem do korekty ostatnich silnych wzrostów.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest spotkanie Antonisa Samarasa z Angelą Merkel . Po wczorajszych komentarzach kanclerz Niemiec należy się spodziewać, że będzie ona nalegała, by Grecja wywiązała się ze swoich zobowiązań. Z USA poznamy kolejną ważną publikacje dotycząca zmówień na dobra trwałego użytku. Od rana nastroje na rynkach pozostają korekcyjne i wydaje się, że ostatni dzień roboczy bieżącego tygodnia może być dobrą okazją do pogłębienia spadków zapoczątkowanych w dniu wczorajszym, co oznaczałoby powrót notowań EUR/USD w rejon wsparcia na poziomie 1,2460-1,2480.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Liczba nowych bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu do 372tys. z 368tys. po korekcie tydzień wcześniej.
  • US: Sprzedaż nowych domów wzrosła w lipcu o 3,6% w ujęciu miesięcznym do 372tys.
  • US: Indeks cen nieruchomości wzrósł w lipcu o 0,7% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%.
  • GE: Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w sierpniu do poziomu 45,1pkt. z 43pkt.
  • GE: Indeks PMI dla usług zanotował spadek poniżej bariery 50pkt., a konkretnie do 48,3pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla sektora usług spadł natomiast w sierpniu do 47,5pkt. z 47,9pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł w sierpniu do 45,3pkt. z 44pkt.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: