eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty traci przez politykę

Złoty traci przez politykę

2005-04-14 17:27

Złoty traci przez politykę

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kurs złotego spadł w czwartek do poziomu najniższego od tygodnia. Zaważył czynnik polityczny. W świetle wypowiedzi marszałka sejmu i premiera wizja czerwcowych wyborów staje się coraz bardziej realna. Piątkowe głosowanie nad wotum zaufania dla ministra Sochy może nawet postawić kropkę nad "i".

Przeczytaj także: Kurs złotego pod dyktando USA

Premier uważa, że przegrana byłaby wotum nieufności dla całego rządu. Osłabienie złotego w czwartek było właściwie zaprzeczeniem porannych słów Witolda Orłowskiego, doradcy ekonomicznego Aleksandra Kwaśniewskiego, który stwierdził, że kurs złotego pozostanie na niezmienionym poziomie do czasu wyjaśnienia się sytuacji politycznej. Złoty stracił w relacji do dolara ponad 4 grosze, co pogarsza obraz techniczny kursu naszej waluty.

Możemy już mówić o kolejnej fali osłabiania złotego. Na rynek napływają zlecenia sprzedaży zarówno naszej waluty jak i papierów dłużnych. Na rynku obligacji wyraźnie pogorszyły się nastroje po wczorajszej nieudanej aukcji dziesięciolatek oraz spadku rentowności w USA i Niemczech. To wszystko osłabia nie tylko złotego, ale i inne waluty regionu. Dane o inflacji nie były w stanie tego w istotny sposób zmienić.

Krótkoterminowa prognoza
Najważniejszy opór na USD/PLN to 3,25 a EUR/PLN 4,18. Obecnie na wykresie powstały bardzo wyraźne sygnały kupna walut i sprzedaży złotego. Wsparcie dla tych par to odpowiednio 3,05 i 4,05.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Wszyscy chcą mieć w portfelu dolary

Z opublikowanych w czwartek danych w USA wynika, że zapasy w firmach wzrosły w lutym o 0,5 proc. i było to zgodne z prognozą. Podobnie było z liczbą nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (wzrost o 330 tys.) Jednak to nie dane makro wpływały w czwartek na kurs EUR/USD. Tym razem, podobnie jak w Polsce głównym czynnikiem była polityka. Media i analitycy podchwycili raport Deutsche Banku o możliwych kłopotach euro w przypadku odrzucenia przez Francuzów konstytucji europejskiej. Dolarowi pomagał też raport MFW. Według prognozy Funduszu amerykańska gospodarka będzie się rozwijała czterokrotnie szybciej od europejskiej w tym roku. Euro straciło bardzo mocno – ale do 16:00 nie przełamało skutecznie poziomu poprzedniego dołka na 1,28. Przy obecnym sentymencie o dalsze spadki nie będzie trudno. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,2720 i to wydaje się być celem rynku na najbliższe dni.

Krótkoterminowa prognoza
Wsparcie dla EUR znajduje się na 1,2720. Najbliższe poziomy oporu to 1,30 i 1,3060. Po przełamaniu 1,2720 spadki powinny przyspieszyć.
Przeczytaj także: Złoty pod presją dolara Złoty pod presją dolara

oprac. : Adam Łaganowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: