eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

2012-08-04 00:15


W Tunezji nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 5.000 dinarów tunezyjskich. Nie ma ograniczeń w wymianie dewiz na walutę miejscową. Nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary. Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej.

Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej - pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 10 tys. USD. Wywieźć z Egiptu można bez zgłaszania służbom celnym tę samą kwotę w USD (ew. jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5 tys. funtów egipskich.

W Turcji brak jest ograniczeń w przywozie środków płatniczych, przy czym większe sumy (ponad 5000 USD) należy zgłosić przy wjeździe, by - jeśli nie zostaną wydane - nie było problemu z ich wywozem.

Karta płatnicza

Niemal każdy, kto ma konto, posiada także kartę płatniczą. Coraz popularniejsze jest także jej używanie na co dzień - jako ekwiwalentu gotówki. Płacimy "plastikiem" nie tylko za duże zakupy ale także za przysłowiową gazetę. Nawet ci, którzy nie mają przekonania do tego typu transakcji, korzystają z kart płatniczych by wypłacić gotówkę z bankomatu - to najwygodniejszy sposób, dzięki któremu mamy dostęp do środków w każdej chwili. Wiele banków oferuje bezpłatne wypłaty z niektórych lub nawet wszystkich krajowych bankomatów - sposób ten jest zatem także niezbyt drogi.

Jednak wyjeżdżając za granicę musimy od nowa przeanalizować zalety karty płatniczej oraz sposób jej użytkowania. W wielu bowiem przypadkach to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni podczas codziennego korzystania z "plastikowych pieniędzy" wygląda zupełnie inaczej, gdy wyjeżdżamy z kartą do innego kraju.

Pierwsza rzeczą jaką trzeba sprawdzić, jest to czy w ogóle i w jakim zakresie w miejscu naszego pobytu obsługiwane są karty tego typu jaki posiadamy. Przede wszystkim są miejsca, w których nie zostaną zaakceptowane karty "płaskie" - dotyczy to przede wszystkim niektórych terminali w sklepach i punktach usługowych, bankomaty w większości akceptują wszystkie karty. Można także - choć z roku na rok coraz rzadziej - doświadczyć kłopotów przy płaceniu konkretnym typem karty (MasterCard lub Visa). Wiele banków proponuje wydanie do konta karty "wypukłej", na pewno warto się w nią zaopatrzyć przed dłuższym wyjazdem.

Jeśli mamy pewność, ze nasze karty zostaną zaakceptowane, kolejnym krokiem jest zapoznanie się z zasadami rozliczania płatności przez bank. I nie chodzi tu tylko o prowizję - choć może ona być na tyle duża, że wypłacanie pieniędzy z bankomatu stanie się nieopłacalną ostatecznością. Jednym z dodatkowych kosztów używania "plastikowych pieniędzy" jest koszt przewalutowania naszych transakcji. Niestety, jeśli karta którą się posługujemy, została przypisana do konta w złotych, jest on nie do uniknięcia. Banki stosują zaś przeliczenia zgodne z własnymi kursami. Można nieco zmniejszyć koszty posługując się kartą rozliczaną w walucie, w której będziemy płacić (dotyczy to wyłącznie dolarów i euro). Wówczas zapłacona kwota będzie przeliczana jedno- a nie dwukrotnie. Jeszcze jakiś czas temu zasadą było, że karty organizacji Visa rozliczane są w euro, a Mastercard w dolarach, teraz jednak ta zasada już nie obowiązuje.
Niektóre banki pobierają także prowizję od transakcji walutowych dokonywanych kartą. Co ciekawe, nie zawsze korzystanie z usług takiego banku jest mniej korzystne niż w przypadku "bezprowizyjnego" rozliczenia - wszystko zależy od kursu przeliczania walut, zwłaszcza przy transakcjach na nieco wyższe kwoty.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • MalgorzataVitk / 2018-01-08 23:17:25

    Jak wyjeżdżałam ostatnio za granicę zakupiłam walutę przez Pluskantor.pl i wypłaciłam na miejscu. Konfiguracja korzystna, w tym dzięki temu że e-kantor oferuje rozsądną wycenę z niską marżą. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

    Martama / 2018-09-07 16:50:22

    Ja też wymieniam w e-kantorze. Tak wychodzi najtaniej. Z gieldawalut.com przelewam następnie pieniądze na rachunek walutowy (bezpłatnie) a że mam konto w EUR z kartą, mogę płacić za granicę i bezgotówkowo (bez kosztów) i gotówką. Kantor internetowy i rachunek w walucie to sądzę idealna konfiguracja. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.