eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

2012-08-04 00:15

Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje? © ramonespelt - Fotolia.com

Okres wakacyjny to również czas wyjazdów zagranicznych, głównie do krajów słynących z atrakcji turystycznych. Nawet jeśli wyjazd mamy już wykupiony i opłacony w kraju, to w trakcie przejazdu do miejsca docelowego oraz po dotarciu do miejsca docelowego musimy częstokroć płacić za dodatkowe atrakcje, wycieczki, pamiątki. Własnymi pieniędzmi powinniśmy dysponować gdy zechcemy się wybrać do lokalnej restauracji czy samodzielnie wyruszyć poza hotel. Jakimi środkami płatniczymi najlepiej się więc posługiwać? Czy gotówką - a jeśli tak, to w jakiej walucie? A może kartą płatniczą do rachunku złotowego lub walutowego? Czy może kartą kredytową?

Przeczytaj także: Wakacje 2012: lepsze płatności gotówką czy kartą?

Najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków nie zmieniają się od lat - są to Grecja, Egipt, Tunezja, Turcja. We wszystkich tych krajach powinniśmy być przygotowani do płacenia. Jaką metodę jednak najlepiej wybrać w każdym z nich?

Banknoty w kieszeni czyli żywa gotówka

Najprostszą metodą płacenia za różnego rodzaju zagraniczne wydatki wakacyjne jest nabycie w Polsce - czy to w banku czy kantorze - odpowiedniej ilości obcych środków płatniczych. I tak wybierając się do Grecji powinniśmy się zaopatrzyć w euro, do Tunezji – w dinary tunezyjskie, do Egiptu - w funty egipskie, do Turcji - w liry tureckie. Do wszystkich wymienionych krajów można oczywiście zabrać światowe waluty uniwersalne: dolary amerykańskie lub euro, w wysokościach respektujących oczywiście lokalne przepisy celne i finansowe.

Gotówka ma oczywiście jako środek pewne zalety oraz wady. Najpoważniejszą zaletą jest wszechstronność - żywą gotówką można płacić wszędzie, czy to w hotelu, restauracji czy na lokalnym bazarze lub u rolnika czy beduina. Po drugie, przy płaceniu gotówką łatwiej jest wytargować korzystniejsze ceny. Kolejna zaleta to uniezależnienie się od sieci banków oraz bankomatów - dysponujemy pieniędzmi nawet z dala od oddziałów banków, bez ryzyka że pozostaniemy bez pieniędzy w przypadku np. awarii bankomatu. Kolejna zaleta - występująca przy używaniu walut uniwersalnych, takich jak dolar lub euro - to korzystniejszy przelicznik przy wymianie na waluty lokalne.

Wady stosowania gotówki związane są głównie z bezpieczeństwem. Podróżowanie z portfelem pełnym banknotów szczególnie naraża nas na kradzież czy nawet napad rabunkowy. Decydując się na przewóz gotówki musimy staranniej jej pilnować, porozmieszczać w różnych miejscach - nie tylko w pojedynczym portfelu, ale też w wewnętrznych kieszeniach. Na miejscu warto też zdeponować gotówkę w hotelowym sejfie, z pewnością nie przechowując jej w swoim pokoju - na uczciwość hotelowego personelu nie ma bowiem co liczyć.

fot. ramonespelt - Fotolia.com

Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

Najprostszą metodą płacenia za różnego rodzaju zagraniczne wydatki wakacyjne jest nabycie w Polsce - czy to w banku czy kantorze - odpowiedniej ilości obcych środków płatniczych

Dodatkowo w takiej sytuacji podczas wszelkich wycieczek czy wypraw poza hotel warto być szczególnie czujnym. Kieszonkowcy i zwykli bandyci mają bardzo ostry wzrok i pełny portfel czy zwitek banknotów wypatrzą błyskawicznie. Dlatego też, jeśli już musimy nosić przy sobie znaczną kwotę pieniędzy, to część trzymajmy w dobrze zamkniętej i wzmocnionej kieszeni - najlepiej wewnętrznej, mniejsze kwoty na bieżące wydatki i zakupy zaś można trzymać w miejscach łatwiej dostępnych.

Decydując się na gotówkę jako główny środek płatniczy należy bezwzględnie przestrzegać przepisów celnych i finansowych, regulujących wywóz środków płatniczych z Polski jak i wwóz ich do krajów docelowych a także (o ile taki przypadek ma miejsce) tranzytowych.

Przy przekraczaniu granicy Polski (zarówno przy wyjeździe jak i powrocie) należy deklarować środki w wysokości (równowartości) 10 tys. euro i więcej.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • MalgorzataVitk / 2018-01-08 23:17:25

    Jak wyjeżdżałam ostatnio za granicę zakupiłam walutę przez Pluskantor.pl i wypłaciłam na miejscu. Konfiguracja korzystna, w tym dzięki temu że e-kantor oferuje rozsądną wycenę z niską marżą. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

    Martama / 2018-09-07 16:50:22

    Ja też wymieniam w e-kantorze. Tak wychodzi najtaniej. Z gieldawalut.com przelewam następnie pieniądze na rachunek walutowy (bezpłatnie) a że mam konto w EUR z kartą, mogę płacić za granicę i bezgotówkowo (bez kosztów) i gotówką. Kantor internetowy i rachunek w walucie to sądzę idealna konfiguracja. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: