eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy warto rozłożyć wakacje na raty?

Czy warto rozłożyć wakacje na raty?

2012-08-01 12:51

Przeczytaj także: Karta kredytowa czy pożyczka na wakacje?


Wakacje na raty mogą okazać się dużo bardziej trafioną inwestycją niż nowe auto czy telewizor. Roli wypoczynku w życiu człowieka nie można bowiem przecenić, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, pełnych pośpiechu i stresu. Dlatego nie należy z góry odrzucać tej formy finansowania urlopu. Jednakże biorąc pożyczkę na wypoczynek, należy zrobić to tak, by myśl o jej spłacie nie spędzała nam snu z powiek i nie zatruła życia - również na wakacyjnym wyjeździe. W tym celu trzeba przestrzegać kilku zasad:

Plan finansowy nie tylko na urlop

Pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać. W kwocie wyższej niż to, co otrzymaliśmy. Biorąc zatem pożyczkę na wakacje, musimy dokładnie zaplanować, w jaki sposób będziemy ją spłacać - to znaczy - jak długo i na jaką kwotę możemy obciążyć nasz domowy budżet kosztami obsługi zadłużenia. Najlepiej zrobić to jeszcze przed udaniem się do banku. Dokładny plan finansowy pozwoli nam uniknąć pokusy wzięcia kwoty większej niż ta, na której spłatę nas rzeczywiście stać. Z drugiej strony pozwoli przyjrzeć się bieżącym wydatkom, tak by wprowadzić dyscyplinę finansową w domowym budżecie. A to może dać niespodziewany zysk, w postaci oszczędności, które w przyszłym roku pozwolą wyjechać na wakacje bez pożyczki.

Warto rozpocząć wdrażanie takiego planu na przykład na kilka tygodni przed rozpoczęciem wakacji (i wzięciem pożyczki). Pozwoli to na weryfikację naszych założeń budżetowych, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na urlopie, lub pozwolą zmniejszyć kwotę pozostałą do spłacenia.

Nie tylko na Karaiby

Kiedy zapada decyzja o wzięciu pożyczki na urlop, w głowie rosną marzenia o egzotycznych krajach, luksusowych warunkach, dalekich lotach... Są one szczególnie silne obecnie, gdy tak wielu ludzi prezentuje na portalach społecznościowych zdjęcia ze swoich wakacji, nawiązując w ten sposób swoistą rywalizację. Nie dajmy się w nią włączyć. Z tego powodu najpierw trzeba wykonać plan finansowy. Wiedząc, ile mniej więcej możemy przeznaczyć, wybierając wyjazd poruszajmy się w obrębie tych widełek kwotowych, wybierając skromniejszy, ale satysfakcjonujący nas wyjazd.

Nie za mało i nie za dużo

Jedną z pierwszych informacji jakie otrzymujemy w banku po analizie naszych dochodów i wydatków, jest wysokość pożyczki jakiej instytucja finansowa jest nam skłonna udzielić. Wiele osób pożycza wówczas pieniądze w maksymalnej kwocie. To duży błąd, ponieważ wyższa pożyczka to wyższe odsetki, dłuższa i trudniejsza spłata. Dlatego przed udaniem się do banku powinniśmy wiedzieć o jaką kwotę nam chodzi. Jak to zrobić? Wstępną zdolność kredytową można oszacować przy pomocy jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów. Wiedząc już mniej więcej ile potrzebujemy i ile możemy spłacać oraz ile kosztują wybrane przez nas wycieczki, ustalamy optymalną kwotę, uwzględniającą wszystkie te czynniki. Warto także wziąć pod uwagę nasz komfort w czasie wyjazdu i w szacunkach uwzględnić także dodatkowe wydatki (wycieczki fakultatywne, wyjście do restauracji czy inne atrakcje) - oczywiście w granicach możliwości finansowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: