eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dolar górą

Dolar górą

2005-04-04 19:17

Dolar górą

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W poniedziałek złoty wyraźnie tracił wskutek wydarzeń na rynku eurodolara. Nagły zwrot kursu EUR/USD w dół, rozpoczęty w piątek późnym popołudniem, był kontynuowany. Przełożyło się to na spadek kursu złotego.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

W poniedziałek rynek praktycznie nie działał. Polskie banki porozumiały się i nie handlowały obligacjami. Niewielkie obroty miały też miejsce na rynku akcji. Mimo zmian kursów walut, aktywność na rynku forex też nie była duża. Tak powinno pozostać do końca tygodnia – do piątku zaplanowane było tylko jedno wydarzenie – aukcja 2-letnich obligacji za 3,5 mld PLN. Ministerstwo Finansów nie powinno mieć problemu z ich uplasowaniem, poniedziałkowa aukcja bonów skarbowych skończyła się bowiem spadkiem rentowności i wzrostem cen.

Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu PKB do 4,4 proc. oraz inflacji na 2,1 proc., a podwyższyła prognozę deficytu budżetowego – z 4,1 na 4,4 proc. PKB. Ponieważ wcześniejsze prognozy Merrill Lynch były jeszcze bardziej pesymistyczne to rynek prognoza KE nie miała już wpływu na rynek.

Krótkoterminowa prognoza
Po silnym ruchu korekcyjnym złoty powinien dalej tracić na wartości. Najważniejszy opór na USD/PLN to 3,25 a EUR/PLN 4,18. Wsparcie dla tych par to odpowiednio 3,05 i 4,05.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Dolar górą

Sentyment jest obecnie bardzo korzystny dla amerykańskiej waluty, a celem rynku jest ostatnie wsparcie 1,2720. W poniedziałek notowania rozpoczęły się bardzo spokojnie. Zakres wahań od otwarcia nie przekraczał 0,2 centa, dopiero przed otwarciem amerykańskiego rynku obligacji euro kontynuowało spadki. Ubiegłotygodniowa konsolidacja dobiega końca, a EUR/USD sięgnął najniższy od lutego poziomu. W poniedziałek opublikowane zostały dane o wzroście cen producentów w strefie euro. PPI wzrosła o 0,4 proc. (m/m), a w ujęciu (r./r.) wzrosła do 4,2 proc. Przy takiej inflacji EBC z pewnością szybko nie obniży stóp procentowych. Z drugiej strony przy praktycznie znajdującej się na krawędzi recesji gospodarki niemieckiej, wypowiedzi przedstawicieli EBC po mającym się odbyć w czwartek posiedzeniu powinny zawierać odpowiedź jak Euroland zamierza sobie poradzić z ujemnymi już realnymi stopami procentowymi. Utrzymywanie głównej stopy na poziomie 2 proc. oznacza, że lokujący według tej stopy pieniądze traci realnie 0,1 proc. rocznie wskutek inflacji.

Krótkoterminowa prognoza
Wsparcie dla EUR znajduje się na 1,2720. Przebicie 1,30 okazało się być nietrwałe. W tej strefie powstał silny opór. Po przełamaniu 1,2720 spadki powinny przyspieszyć.

oprac. : Adam Łaganowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: