eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ustawa antyspreadowa pozwala zaoszczędzić

Ustawa antyspreadowa pozwala zaoszczędzić

2012-06-15 12:49

Ustawa antyspreadowa pozwala zaoszczędzić

Kredyty hipoteczne w euro © Eisenhans - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Choć wydawało się, że wysokie spready to głównie problem franka szwajcarskiego, to jednak nie unika go również euro. Od boomu na kredyty mieszkaniowe w unijnej walucie przed dwoma laty, widełki między kursem kupna i sprzedaży euro rozszerzyły się. A na dodatek nie każdy bank, który kiedyś sprzedawał euro w miarę tanio, robi tak nadal.

fot. Eisenhans - Fotolia.com

Kredyty hipoteczne w euro

Dla posiadających już kredyty w euro, większe znaczenie niż spread ma kurs sprzedaży po jakim nabywają walutę konieczną do spłaty raty

Dobrze jest patrzeć na ręce bankowi, w którym spłaca się kredyt mieszkaniowy w euro, bo jeśli jego kursy kupna i sprzedaży unijnej waluty były atrakcyjne w momencie zaciągania kredytu, wcale nie musi tak być obecnie. Sprawdziliśmy spready dla euro z 11 czerwca 2010, 2011 i 2012 roku. Ze względu na dużą niepewność na rynku walutowym i wzrostowy trend w jakim znajduje się euro (swój spread poszerzył nawet NBP z średnio 2 proc. do 2,02 proc.) spojrzeliśmy też na różnice między kursem kupna i sprzedaży euro na koniec stycznia tego roku, gdy unijna waluta taniała. Średni spread w 21 bankach w czerwcu 2010 r. wynosił 6,31 proc. rok później wzrósł do 6,42 proc. W styczniu 2012 roku, gdy euro taniało sięgał 6,46 proc., a 11 czerwca doszedł do 6,61 proc. Po części jest to zasługa czterech banków, które już wcześniej wyraźnie rozszerzyły widełki między kursem kupna i sprzedaży euro (przyjęliśmy, że w pozostałych bankach, gdzie spready poszły w górę w czerwcu, może to być działanie chwilowe).

Od momentu, gdy euro biło rekord popularności na rynku kredytów mieszkaniowych – w II kwartale 2010 roku prawie 24 proc. wartości kredytów mieszkaniowych denominowane było właśnie w unijnej walucie – widać, że spready na euro podwyższyły: Polbank, BPH, Raiffeisen i BZ WBK.

Ale są też zmiany w przeciwnym kierunku. Na obniżkę spreadu zdecydowały się Nordea i BOŚ. W Nordei obecnie spread wynosi 6,5 proc. zamiast wcześniejszych 7 proc., a w Banku Ochrony Środowiska niecałe 6,4 proc. zamiast blisko 6,9 proc. Tym samym ich stawki spadły poniżej średniej na rynku, gdzie zresztą mieści się większość banków. Powyżej średniej rynkowej plasują się spready sześciu instytucji: BPH (6,88 proc.) DB PBC (7 proc), BNP Paribas (7,5proc.), Citi Handlowego (8 proc.), DNB Nord (8,51 proc.) , Polbanku (9,4 proc.) oraz Getin Noble Bank (10,11 proc.).

fot. mat. prasowe

Spread dla euro, czyli procentowa różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży

Na obniżkę spreadu zdecydowały się Nordea i BOŚ


Dla posiadających już kredyty w euro, większe znaczenie niż spread ma jednak kurs sprzedaży po jakim nabywają walutę konieczną do spłaty raty. I tu też widać zmiany. Gdy dwa lata temu w czołówce banków z najwyższymi kursami euro w sprzedaży znajdowały się: BPH, BNP Paribas, Polbank, Raiffeisen, DB PBC, Nordea i Kredyt Bank, dziś na topie z kursem euro przekraczającym 4,49 zł jest Polbank, za nim wciąż w górnych poziomach utrzymuje się BNP Paribas i BPH, ale do czołówki dołączył też BOŚ, który wcześniej miał jeden z niższych kursów sprzedaży euro. Relatywnie wyżej w porównaniu z konkurencją, niż przed dwoma laty, mają dziś ustawiony kurs sprzedaży euro także: mBank, MultiBank oraz Getin Noble Bank. Do góry przesunęły się również BZ WBK oraz DnB Nord.

fot. mat. prasowe

Kurs sprzedaży euro, transakcje bezgotówkowe, stan z 11 czerwca 2012 roku

Dziś na topie z kursem euro przekraczającym 4,49 zł jest Polbank

fot. mat. prasowe

Kurs sprzedaży euro, transakcje bezgotówkowe, stan z 11 czerwca 2010 roku

2 lata temu w czołówce banków z najwyższymi kursami euro w sprzedaży znajdowały się m.in. BPH, BNP Paribas i Polbank


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Ustawa antyspreadowa pozwala zaoszczędzić

    MalgorzataVitk / 2018-03-13 22:00:24

    Dzięki ustawie antyspreadowej ludzie mogą kupować walutę gdzie chcą. I słusznie. Bo np. e-kantory dużo korzystniej wyceniają CHF i EUR niż banki, jak porównywałam kurs bankowy z Gieldawalut.com dzisiaj to CHF kupimy o co najmniej 20 gr. taniej tutaj. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Ustawa antyspreadowa pozwala zaoszczędzić

    Martama / 2018-05-30 22:57:37

    Chociaż tyle rząd zrobił dla frankowiczów, dobre i to. Na pewno warto skoro można kupować franki w kantorach online, sądzę że najlepsze są takie jak pluskantor.pl gdzie transakcje są realizowane od ręki bez oczekiwania na dopasowanie ofert, aby się nie spóźniać z płatnościami, nie generować sobie odsetek. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.