eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie po tanie waluty na wakacje za granicą?

Gdzie po tanie waluty na wakacje za granicą?

2012-05-23 10:15

Gdzie po tanie waluty na wakacje za granicą?

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wakacje za granicą, zorganizowane samodzielnie lub przez biuro podróży, wiążą się z koniecznością kupienia obcej waluty. Warto już teraz pomyśleć o wymianie dewiz i wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, aby nie przepłacać w sezonie letnim. Waluty można zdobyć w banku, kantorze lub za pomocą internetowych platform społecznościowych - tutaj kursy nie są obarczone spreadem, dzięki czemu można zyskać kilkaset złotych na dodatkowe wakacyjne atrakcje - podaje Walutomat.pl.
Ponad połowa Polaków (57 proc.) już zaplanowała lub właśnie planuje tegoroczne wakacje – wynika z najnowszych badań dotyczących planów wakacyjnych na 2012 rok, przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia. Co trzeci wypoczywający spędzi swój urlop za granicą. Według raportu Wakacje Polaków TNS Pentor, najciekawszymi miejscami, które chętnie odwiedzają Polacy są: Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Grecja, Turcja i Egipt. W trakcie planowania takiego wyjazdu należy pamiętać o wymianie złotówek na walutę obowiązującą w kraju, do którego się wybieramy lub na taką, którą najkorzystniej wymienimy na miejscu na walutę lokalną.

fot. mat. prasowe

Wakacyjne plany Polaków

43% Polaków nie ma planów na wakacje

Według najnowszych szacunków Instytutu Turystyki, w ubiegłym roku na letni wyjazd na zagraniczne wakacje Polak wydał średnio 2 079 zł, a w obecnym roku koszty będą kształtowały się poziomie 2 500 zł na jednego członka rodziny. Według ekspertów w szybkim tempie rośnie popularność drogich wycieczek do najodleglejszych zakątków świata. Ceny takich wyjazdów kształtują się od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż.

Przed wyjazdem do egzotycznych krajów najlepiej kupić w Polsce euro lub dolary amerykańskie, ponieważ wymiana złotówek na każdą inną walutę, z powodu wysokich marż, jest nieopłacalna. Warto też sprawdzić, które z najpopularniejszych walut mają korzystne przeliczniki na waluty lokalne. Przykładowo: na Wyspy Karaibskie i do Chin lepiej wziąć dolary amerykańskie, natomiast na teranie Kuby w obiegu jest euro. Wybierający się na wakacje do Maroka turyści powinni wymienić złotówki na euro, gdyż cena dolara amerykańskiego jest tam zaniżona.

fot. mat. prasowe

Wakacyjne wydatki Polaków na 1 osobę

Wakacyjne wydatki Polaków mają wzrosnąć

– Największym kosztem wymiany walut jest spread, czyli różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży, dlatego warto poszukać takich rozwiązań, które pozwolą go zmniejszyć lub wyeliminować. Z danych serwisu Walutomat.pl. wynika, że największą grupę użytkowników na walutowych platformach społecznościowych (90 proc.) stanowią osoby prywatne, które przed sezonem wakacyjnym najczęściej wymieniają euro i dolary amerykańskie – mówi Marta Bartoszczyk, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl. – Tymi walutami możemy swobodnie posługiwać się na całym świecie, płacić nimi lub bez problemu wymieniać na waluty lokalne – dodaje.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • karta walutowa

  mars / 2013-10-27 23:48:07

  Zdecydowanie polecam kartę walutową jako formę płatności za granicą, sama stosują ją już od ładnych paru lat. Żeby przekonać się, ile można w ten sposób zaoszczędzić - wystarczy porównać kursy w kantorach stacjonarnych z tymi w e-kantorach, ich zestawienie znaleźć można np. na strefawalut.pl
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Gdzie po tanie waluty na wakacje za granicą?

  MalgorzataVitk / 2017-06-07 21:59:21

  Kilka razy przed wyjazdem wymieniałam na platformie Amronet, a później wypłacałam za granicą z bankomatu. To praktyczne i zarazem tanie rozwiązanie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: