eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta spadkowa na USD zakończona?

Korekta spadkowa na USD zakończona?

2012-03-20 12:23

Korekta spadkowa na USD zakończona?

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Początek tego tygodnia rozpoczął się nie najlepiej dla waluty amerykańskiej. Dolar znalazł się pod presją sprzedających, a przełamanie istotnego oporu na eurodolarze na poziomie 1,3190 otworzyło drogę do dalszych wzrostów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Powodem do osłabienie USD było wystąpienie Williama Dudley’a z Fed, który przedstawił dość zachowawcze stanowisko dotyczące amerykańskiej gospodarki. Jego zdaniem należy dość ostrożnie podchodzić do obserwowanego w ostatnim czasie ożywienie koniunktury. Choć Dudley reprezentuje skrajną postawę, jako jeden z najbardziej gołębich członków FOMC, to wystąpienie to rozbudziło wśród niektórych uczestników rynku nadzieje na QE3. Należy jednak pamiętać, że odsetek wierzących, że zostanie uruchomiona kolejna runda ilościowego luzowania polityki pieniężnej na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy spada. Wzrosty na eurodolarze wyhamowały w rejonie 1,3260, tym samym naruszyły opór w postaci 50% zniesienia Fibo całości spadków z okolic 1,3485. Kurs nie zdołał się jednak trwale utrzymać powyżej tego poziomu, co zaowocowało lekkim umocnieniem dolara.

Kluczowa dla obecnych wzrostów EUR/USD będzie strefy oporu na poziomie 1,32990-1,3300. Dopóki pozostajemy poniżej tego poziomu, bardzo prawdopodobna jest dalsza aprecjacja waluty amerykańskiej.

Opublikowane dzisiaj w nocy notatki z ostatniego posiedzenia RBA oraz obawy związane z chińską gospodarką miały negatywny wpływ na notowania australijskiej waluty. Co prawda główna stopa procentowa pozostała w marcu na niezmienionym poziomie, to jednak Bank Australii podtrzymał swoje stanowisko do gotowości dalszego luzowania polityki monetarnej w przypadku pogorszenia koniunktury. Co prawda z notatek wynika, że wciąż ryzyko spowolnienia może się zmaterializować, to jednak jest ono mniej prawdopodobne niż miesiąc temu. AUD/USD nie zdołał przełamać istotnej strefy oporu w rejonie 1,0620-1,0640, co było symptomem do powrotu do spadków na tej parze.

Podczas dzisiejszej sesji uwaga inwestorów skupi się wokół publikowanych danych z rynku nieruchomości USA oraz wystąpienia Bernanke.

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Sprzedaż hurtowników spadła w styczniu o 1,0% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%.
  • US: Indeks rynku nieruchomości NAHB w marcu uplasował się na poziomie 28pkt.
  • GE: Inflacja PPI zwolniła w marcu do 3,2% w skali roku z 3,4%. W ujęciu miesięcznym inlfacja wzrosła o 0,4%.
  • Switz: Produkcja przemysłowa wzrosła w IV kwartale 2011 roku o 7,9% w ujęciu kwartalnym oraz spadła o 2,0% w skali roku.
  • PL: Na środowej aukcji MF zaoferuje obligacje DS1021 o wartości 1,0-2,5 mld złotych.
  • PL: Zdaniem Belki dane o produkcji przemysłowej za luty pokazują, że tempo wzrostu polskiej gospodarki wyhamowuje, ale nie są one powodem do nadmiernego niepokoju.
  • PL: W lutym 2012 roku wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu zwolnił do 6,3% rok do roku z 7,9% w styczniu po korekcie.
  • PL: W lutym 2012 roku produkcja przemysłu wzrosła o 4,6% rok do roku wobec wzrostu o 9,0% w styczniu.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: