eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zdolność kredytowa a dom dwulokalowy

Zdolność kredytowa a dom dwulokalowy

2012-03-06 13:36

Zdolność kredytowa a dom dwulokalowy

Zdolność kredytowa rodziny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nowe Rekomendacje KNF (m.in. Rekomendacja S) spowodowały znaczny spadek zdolności kredytowej Polaków. Miedzy innymi dlatego dziś najbardziej poszukiwane są lokale o niższym standardzie lub ograniczonym metrażu - informują eksperci INVIGO.

Przeczytaj także: Rekomendacja SII nie taka straszna

Deweloperzy projektują mieszkania tak, aby na jak najmniejszej powierzchni zmieściło się jak najwięcej pokoi. Powodem takiego podejścia jest chęć obniżenia ceny i zwiększenia szans potencjalnych klientów na uzyskanie kredytu. Dotyczy to przede wszystkim osób młodych, stojących na progu niezależnego życia. Kolejną barierą często jest brak stażu i stabilnej pozycji zawodowej w połączeniu ze skromnymi środkami na wkład własny. Banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń lub wsparcia większej liczby kredytobiorców gwarantujących regularne spłaty kredytu.

Czy zamiast starać się o małe, wciąż drogie mieszkanie nie warto wspólnie pokusić się o zakup domu dla np. dwóch rodzin? Czy niebawem stanie się to popularnym sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych?

Razem, ale osobno

Na rynku znaleźć można wiele domów zaprojektowanych z myślą o dwóch rodzinach. Posiadają dwa osobne wejścia i przestrzenie gwarantujące komfort i prywatność wszystkim domownikom. W świetle prawa budowlanego taki dom jest traktowany jako budynek jednorodzinny, co oznacza, że można go swobodnie wybudować na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza jedynie zabudowę jednorodzinną. Korzystają z tego zarówno inwestorzy prywatni, jak i deweloperzy, którzy budują kompaktowe domy na niewielkich, tańszych działkach.

Niższe koszty zakupu…

Najnowsze, średnie dla Polski dane (źródło: baza danych Mamdom) dotyczące cen nieruchomości pokazują, że koszt metra kwadratowego domu – 3 677 zł jest nadal niższy niż cena metra kwadratowego mieszkania – 4 784 zł. Co prawda, w ostatnim czasie wzrosły ceny materiałów budowlanych, przez co budowa domu będzie wymagała większych nakładów, a to zapewne odbije się na wyższych cenach domów. Jednak obecnie na rynku widoczna jest wzrastająca podaż domów już gotowych. Inwestorzy prywatni, którzy chcą sprzedać swoje nieruchomości są dziś znacznie bardziej elastyczni w negocjacjach. Natomiast deweloperzy dysponujący pokaźną bazą gotowych inwestycji - domów, bliźniaków lub szeregowców są gotowi do udzielania wysokich, idących dziesiątki tysięcy złotych, rabatów. Dziś robi się wszystko, aby znaleźć nabywcę.

…i utrzymania domu

Zaletą domów z pewnością jest ich funkcjonalność oraz niższe koszty. W przypadku finansowania zakupu domu przez dwie rodziny koszty te rozkładają się często na przynajmniej 4 osoby. Ma to ogromne znaczenie przy uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości. Wyższa zdolność kredytowa i co za tym idzie wiarygodność kredytobiorców w oczach banku ułatwia negocjacje i zwiększa szanse na uzyskanie kredytu na atrakcyjnych warunkach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w kosztach wyposażania i utrzymania domu partycypują dwie rodziny. To przynosi znaczne oszczędności w domowych budżetach i w efekcie poprawia ogólny komfort życia. Wspólny dom łączy rodziny, sprzyja bliskim relacjom, a przy okazji wszyscy domownicy zyskują większą przestrzeń życiową, wliczając w to często także niewielki, ale jednak własny ogródek.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: