eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie w akcje i obligacje - prognozy 2012

Inwestowanie w akcje i obligacje - prognozy 2012

2012-02-06 12:14

W nadchodzących miesiącach należy w dalszym ciągu liczyć się z podwyższoną zmiennością na rynkach akcji, jednak można oczekiwać, że warszawski parkiet będzie odrabiać dystans, jaki dzieli go od innych giełd.

Przeczytaj także: Kryzys dynamizuje rynek obligacji

Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji

Analizując sytuację szerzej, należy zauważyć, że za pozytywnym rozwojem wydarzeń na giełdach przemawia kilka czynników:
  • Ubiegłoroczna przecena spowodowała, że wyceny niektórych spółek notowanych na GPW stały się już atrakcyjne – ich średni wskaźnik P/E (cena/zysk) wynosi około 9,8, podczas gdy w USA jest to 13,5.
  • Dobra jest także sytuacja gospodarcza Niemiec – głównego partnera handlowego Polski.
  • Relatywnie dobra okazuje się sytuacja makroekonomiczna USA (przykładowo wskaźnik ISM, obrazujący koniunkturę w przemyśle, utrzymuje się powyżej poziomu 50 pkt.). W bieżącym roku tamtejszą gospodarkę powinny stymulować działania Fed (niskie stopy procentowe powinny się utrzymywać do 2014 r., a niewykluczona jest również trzecia runda luzowania ilościowego QE3). W rezultacie prognozuje się, że amerykański PKB wzrośnie w tym roku o 2,1%.
  • Wsparciem dla rynków finansowych na starym kontynencie będą interwencje ECB, który w celu utrzymania płynności finansowej w strefie euro zdecydował się na zaoferowanie bankom komercyjnym 3-letnich niskooprocentowanych pożyczek o nielimitowanej wartości (operacje LTRO). Tani pieniądz powinien przyczynić się do wzrostu apetytu na ryzyko i poprawić notowania akcji oraz surowców.

Jednak wraz z upływem czasu coraz większe znaczenie dla rynków będą miały perspektywy gospodarki światowej. Gdyby doszło do pozytywnych rozstrzygnięć w strefie euro, możliwe byłoby utrzymanie trendu wzrostowego na rynku akcji. Jeżeli przyjmiemy te dosyć optymistyczne założenia, możemy przewidywać, że główne indeksy GPW w 2012 r. wzrosną o ok. 12–15%.

Istnieje jednak kilka czynników ryzyka dla pozytywnego scenariusza:
  • Jednym z nich jest spowolnienie gospodarcze w strefie euro. W sytuacji gdy wiele krajów (także rozwiniętych) stoi przed koniecznością cięć budżetowych, a wysokie zadłużenie publiczne uniemożliwia im stymulację fiskalną, możliwe są liczne perturbacje. W najbardziej negatywnym scenariuszu brak skoordynowanych działań rządów i międzynarodowych instytucji finansowych może doprowadzić do rozpadu strefy euro.
  • Do połowy tego roku europejskie banki muszą zwiększyć swój kapitał o ponad 100 mld euro. Nie sprzyja to obniżeniu niepewności inwestorów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: