eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepszy kredyt dla singla

Najlepszy kredyt dla singla

2012-01-19 11:42

Najlepszy kredyt dla singla

RnS dla singla w ofercie banków © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Co najmniej 2,4-3,2 tys. zł netto (zależnie od banku) trzeba zarabiać, by będąc singlem dostać kredyt na 200 tys. zł w ramach programu Rodzina na Swoim. Najniższe marże, poniżej 1 pkt proc., oferują BGŻ, BNP Paribas i Nordea.
Przyjęliśmy, że klient (30 lat, singiel, Warszawa) kupuje mieszkanie za 250 tys. zł, ma 50 tys. zł wkładu własnego i chce wziąć kredyt na 200 tys. zł na 30 lat. Zapytaliśmy banki, jakimi zarobkami netto musi się legitymować. Zarobków poniżej 2,5 tys. zł wymagają PKO BP, Alior Bank, Bank Pocztowy, Bank BGŻ i Bank Polskiej Spółdzielczości. Po drugiej stronie listy znalazły się Credit Agricole i BNP Paribas Bank Polska, które wymagają odpowiednio 3 i 3,2 tys. zł.

W modzie jest ostatnio temat zdolności kredytowej, a to dzięki znowelizowanej rekomendacji S autorstwa Komisji Nadzoru Finansowego. Rekomendacja sugeruje bowiem, że banki powinny liczyć zdolność klienta tak, jakby brał kredyt na 25 lat, bez względu na to, na ile rzeczywiście się zadłuża. Na potrzeby zestawienia przyjęliśmy modelowego warszawskiego singla, który w wieku 30 lat zarabia 6 tys. zł netto i ma 50 tys. zł gotówki. Spośród banków, które odpowiedziały na ankietę Open Finance, najwyższego kredytu takiemu klientowi udzieliłyby Pekao Bank Hipoteczny (570 tys. zł), Bank Millennium (563 tys. zł) oraz mBank i MultiBank (560 tys. zł). Najostrożniej zdolność liczą w Credit Agricole, gdzie klient mógłby liczyć na kredyt w wysokości 400 tys. zł.

fot. mat. prasowe

RnS dla singla w ofercie banków

Pod względem marży najlepiej prezentują się oferty Nordei, BGŻ i BNP Paribas Polska

Dla wielu klientów kluczowe jest wymaganie przez bank wkładu własnego. Zdecydowana większość instytucji jest w stanie udzielić kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości pod warunkiem, że klient wykupi ubezpieczenie niskiego wkładu (może ono być pobierane w formie składki ubezpieczeniowej lub w formie podniesienia marży banku do czasu zejścia LtV poniżej poziomu 80 proc.). Ale Bank BPH i Credit Agricole bezwzględnie wymagają 20 proc. gotówki, a w BNP Paribas potrzeba wyłożyć 10 proc. wkładu, a drugie 10 proc. trzeba ubezpieczyć. Standardem na rynku jest, że bez ubezpieczenia można wziąć kredyt na 80 proc. wartości zabezpieczenia, ale są wyjątki. PKO BP i Bank BGŻ oferują 85 proc., a Bank Zachodni WBK nawet 100 proc., ale tylko osobom z grupy klientów określonych jako „Młodzi Niezależni” – to osoby wysoko wykształcone, dobrze zarabiające i co najwyżej 35-letnie.

Na rynku występuje też spore zróżnicowanie jeśli chodzi o maksymalny czas kredytowania. Ograniczenie do 30 lat mają PKO BP, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK i Pekao Bank Hipoteczny. Najdłużej, bo 50 lat, kredyt można spłacać w Aliorze, pięć lat krótszy okres oferuje Nordea Bank Polska.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: