Finanse

Forum finansowe

Rok 2011 w KDPW

29.12.2011, 13:27

Rok 2011 w KDPW

Rok 2011 w KDPW

Utworzenie izby rozliczeniowej KDPW_CCP było największym wydarzeniem mijającego roku w Krajowym Depozycie. Dzięki temu polski rynek osiągnął światowe standardy dotyczące izb rozliczeniowych i centralnych depozytów. Wyzwaniem na rok 2012 będzie realizacja projektu rozliczeń derywatów OTC z rynku międzybankowego.


AKTUALNE KURSY WALUT
 
Notowania z dnia (2012-05-24)
Waluta Kurs ( PLN )
EUR 4.3665
CHF 3.6357
USD 3.4779
Kurs CHF

 
Rok 2011 przyniósł realizację wielu kluczowych dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego, jak i samego KDPW, projektów. Utworzona został izba rozliczeniowa KDPW_CCP działająca według najlepszych międzynarodowych standardów. KDPW otworzył kolejne, 17. Już połączenie operacyjne – tym razem z rynkiem słoweńskim. Zakończone prace związane z przeniesieniem rozrachunku w euro na paneuropejską platformę TARGET2. Liczba rachunków prowadzonych przez uczestników KDPW przekroczyła rekordowe 1,5 mln.

KDPW_CCP

Najważniejszym wydarzeniem było wydzielenie ze struktur Krajowego Depozytu izby rozliczeniowej KDPW_CCP. W dniu 1 lipca 2011 r. spółka KDPW_CCP przejęła od KDPW zadania z zakresu prowadzenia rozliczeń transakcji, zawieranych na rynku regulowanym i w alternatywnym systemie obrotu, w tym gwarantowanie rozliczeń transakcji w oparciu o wielostopniowy system zarządzania ryzykiem. - Powołanie KDPW_CCP korzystnie wpłynęło na pozycję polskiego rynku kapitałowego na arenie międzynarodowej i zostało pozytywnie ocenione przez agencje ratingowe, w tym szczególnie ze względu na obniżenie ryzyka kontrpartnera. Wprowadzone zmiany zostały również mocno poparte przez środowisko infrastruktury polskiego rynku finansowego – ocenia Iwona Sroka, Prezes KDPW.

TARGET2

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych z sukcesem zakończył prace związane z przeniesieniem rozrachunku w euro na platformę TARGET2. 21 listopada br. nastąpiła pełna migracja na platformę TARGET2. Na platformie przeprowadzono już z powodzeniem pierwsze operacje. Jeszcze 21 listopada dokonano wypłaty w euro dywidendy estońskiej spółki OLYMPIC ENTERTAINMENT GROUP w kwocie 35.671,68 EUR. TARGET2 to system stworzony w oparciu o jednolitą platformę techniczną SSP (Single Shared Platform), za pośrednictwem której na tych samych zasadach technicznych następuje składanie i przetwarzanie wszystkich zleceń płatniczych i dochodzi do otrzymywania płatności.

Nowy link – ze Słowenią

W 2011 roku Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych otworzył nowe połączenie operacyjne - z rynkiem słoweńskim. Dzięki temu możliwe jest notowanie tamtejszych spółek na warszawskiej Giełdzie. Jest to 17. połączenie operacyjne, jakie posiada polski depozyt z zagranicznym odpowiednikiem. Spółka ze Słowenii – NKB – jest już notowana na GPW w Warszawie.
 
 
strony : [ 1 ] . [ 2 ]
tytuł : Rok 2011 w KDPW
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:

KDPW, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, rynek kapitałowy, papiery wartościowe, rachunki papierów wartościowych, KDPW_CCP


Masz pytanie? Chcesz wyrazić swoją opinię? Wypowiedz się na Forum!

Wybierz dział tematyczny, aby podyskutować:

Podobne tematy Najnowsze w dziale Wszystkie wiadomości
03.06Rusza izba rozliczeniowa KDPW_CCP
14.12Rachunki papierów wartościowych XI 2011
15.11Rachunki papierów wartościowych X 2011
08.11Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ma 17 lat
12.10Rachunki papierów wartościowych IX 2011
12.09Rachunki papierów wartościowych VIII 2011
09.08Rachunki papierów wartościowych VII 2011
08.07Rachunki papierów wartościowych VI 2011
24.05Rośnie ryzyko recesji w gospodarce strefy euro
24.05Wall Street na plusie
24.05EBC przygotowuje się do planu B
24.05Eurodolar kontynuuje trend spadkowy
24.05Polacy polubili płatności zbliżeniowe
24.05Konto firmowe w Idea Bank lepsze niż lokata
24.05Słabe dane z chińskiego sektora przemysłowego
24.05Gdzie po kredyt z dopłatą na dom pasywny?
25.05 La Tour Residence w Warszawie
25.05 Praca w gospodarstwie rolnym - do stażu pracy
25.05 Debiut K&K Herbal Poland SA na NewConnect
24.05 Słabe wyniki indeksu WIG20
24.05 Rośnie ryzyko recesji w gospodarce strefy euro
24.05 Wall Street na plusie
24.05 Wadliwe doręczenie zastępcze
24.05 EBC przygotowuje się do planu B
Bezplatna prenumerata naszego Newsletter'a!
Kalkulatory Oferty pracy Baza firm
Przydatne kalkulatory biznesowe: Wpisz słowo kluczowe lub wybierz branżę: Wyszukiwarka firm i instytucji w bazie Panorama Firm:
wszystkie »
słowo kluczowe:
 
branża:
 
słowa kluczowe:
 
lokalizacja:
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy

Copyright © Kasat Sp. z o.o.