eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty najwyższy od lat

Złoty najwyższy od lat

2005-02-15 17:29

Złoty najwyższy od lat

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wtorek przyniósł bardzo silny wzrost notowań złotego, którego wartość mierzona odchyleniem od parytetu osiągnęła najwyższy poziom od czasu rozpoczęcia publikacji tego wskaźnika na początku 1999 r. Inwestorzy ruszyli do zakupów polskiej waluty, czekając na dane dotyczące inflacji. Cena euro z ok. 4 zł na początku sesji spadła po południu do 3,9740, dolar potaniał z 3,0950 do 3,05 zł.
Dariusz Filar z RPP na seminarium zorganizowanym przez WGI SA stwierdził, że już latem inflacja może szybko spaść do 1,5-3,5 proc., czyli przedziału wahań ustalonego przez RPP. Powtórzył także, że zmiana nastawienia w polityce monetarnej (co powinno mieć miejsce już lutym) nie oznacza początku cyklu obniżek stóp. Tak szybki spadek inflacji wymusiłby jednak konieczne działania ze strony władz monetarnych.

Styczniowe dane o inflacji potwierdziły realność takiego scenariusza (spadek do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu, przy prognozach na poziomie 4,6 proc.). Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło zaś w styczniu tylko o 2,6 proc. Po publikacji tych danych złoty nieznacznie się umocnił, ale siłę rażenia osłabiła informacja o możliwości rewizji wysokości inflacji za styczeń.

O godz. 16.20 euro kosztowało 3,98 zł, a dolar 3,0680 zł.

Krótkoterminowa prognoza
Dane gospodarcze wskazują na osłabienie koniunktury w Polsce. Zwiększa to oczekiwania na szybsze obniżki stóp procentowych. Będzie to przyciągać zagraniczny kapitał krótkoterminowy i umacniać złotego. W perspektywie kilku dniu realny jest atak kursu EUR/PLN na wsparcie na 3,95.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY
EUR/USD


Pierwsza część sesji na rynku eurodolara stała pod znakiem szeregu informacji ze strefy euro, które jednak nie zatrzęsły rynkiem. Kurs EUR/USD wahał się w przedziale 1,2960-1,30. Niemiecki PKB spadł o 0,2 proc. w IV kwartale 2004 r., zrewidowano też prognozy dla wzrostu PKB Niemiec w 2005 r. z 1,7 do 1,6 proc. Lepszy od oczekiwań okazał się natomiast odczyt niemieckiego wskaźnika oczekiwań ekonomicznych ZEW za luty, który wyniósł 35,9 pkt. Niestety PKB Eurolandu w IV kwartale wzrosło zaledwie o 0,2 proc. i te dwie publikacje zrównoważyły się; kurs EUR/USD nie przebił poziomu 1,30, czego oczekiwano w przypadku korzystnych danych.

Poziom ten został z dużym impetem przebity po południu przed publikacją kluczowych danych o sprzedaży detalicznej i napływie kapitałów do USA. Kurs eurodolara sięgnął wtedy 1,3052. Sprzedaż detaliczna okazała się zgodna z przewidywaniami (spadek w styczniu o 0,3 proc.), napływ netto kapitału do USA sięgnął w grudniu 61,3 mld USD, co było w zgodzie z oczekiwaniami i pomogło amerykańskiej walucie powrócić do poziomów sprzed kilku godzin.

O godz. 16.20 euro kosztowało 1,2967 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
W środę wydarzeniem dnia powinno być przemówienia szefa Fed Alana Greenspana. Bazując na jego wcześniejszych wypowiedziach, można oczekiwać wzrostu wartości dolara. Kurs EUR/USD powinien spadać do 1,29.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Słabszy złoty
bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: