eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Mieszkanie dla studenta - wynajem czy zakup?

Mieszkanie dla studenta - wynajem czy zakup?

2011-12-09 12:24

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta


Program „Rodzina na Swoim” także dla studentów!

31 sierpnia br. weszły w życie nowe zasady korzystania z programu „Rodzina na Swoim”, które pozwalają odważniej myśleć o własnym lokum także studentom. Z kredytu z dopłatą państwa mogą korzystać osoby samotne, które nie posiadają i nie posiadały wcześniej mieszkania (wystarczy oświadczenie kredytobiorcy) oraz nie ukończyły 35 roku życia. Singiel nie może natomiast nabyć ani wybudować domu. Maksymalna powierzchnia mieszkania, jakie będzie mógł nabyć to 50 m2, przy czym dopłatę uzyska tylko do 30 mkw.

AKTUALNE OFERTY KREDYTÓW W PLN Z DOPŁATĄ PAŃSTWA

Analizując oferty kredytów dostępne w programie „Rodzina na Swoim”, z których mogą korzystać także studenci, można zauważyć, że ta oferta w porównaniu do kosztów wynajmu mieszkania jest jeszcze bardziej korzystna.

Student, który zdecyduje się na jedną z dostępnych dziś ofert może liczyć na znaczne oszczędności. Nawet jeśli wybierze ofertę z najwyższą ratą (w niniejszym zestawieniu oferta Millennium), w jego kieszeni pozostanie aż 50 proc. pieniędzy, które co miesiąc musiałby przekazać właścicielowi mieszkania, w którym zdecydowałby się zamieszkać.

fot. mat. prasowe

Aktualne oferty kredytów w PLN z dopłatą od państwa

Aktualne oferty kredytów w PLN z dopłatą od państwa


Czy każdy student ma szansę na kredyt?

Szanse na kredyt ma każdy i każdy bez najmniejszych przeszkód może sprawdzić, co zaproponują mu dziś banki. Jednak studenci myślący o kredycie powinni pamiętać, że proces wydania decyzji kredytowej wiąże się ze złożoną procedurą, w ramach której potencjalny kredytobiorca jest poddawany indywidualnej ocenie. Zanim decyzja o przyznaniu kredytu zostanie wydana, bank przeanalizuje szereg kryteriów. Przede wszystkim zbada zdolność kredytową, co w większości przypadków oznacza konieczność posiadania stałych dochodów, przeanalizuje historię kredytową i inne aspekty, które pomogą mu ocenić czy potencjalny kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą długoletniego zobowiązania.

Zdaniem Macieja Chyziaka, „młody wiek, zazwyczaj połączony z brakiem historii kredytowej, a także brakiem stałego zatrudnienia w przypadku studentów może stanowić pewną przeszkodę do swobodnego wyboru ofert kredytowych. Część banków z mniejszym zapałem kredytuje singli, osoby bez historii kredytowej w BIK, czy też osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych. Mimo to, warto próbować. Jeśli wystąpią bariery wystarczy rozejrzeć się wśród najbliższej rodziny, być może pojawi się możliwość starania się o kredyt wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem. Istnieje ryzyko, że w takim przypadku skróci się okres kredytowania, ale nie ma co się martwić na zapas, 30 letni okres kredytowania z pewnością wystarczy na spłatę przeciętnego zobowiązania”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: