eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 2012: ostatni rok Rodziny na Swoim

2012: ostatni rok Rodziny na Swoim

2011-11-23 13:07

2012: ostatni rok Rodziny na Swoim

Limity powierzchni mieszkania w programie Rodzina na Swoim © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rok 2012 będzie ostatnim, w którym będzie można zaciągać kredyty hipoteczne w programie Rodzina na Swoim. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl informują co trzeba zrobić, aby jeszcze móc się cieszyć z rządowych dopłat do kredytu.
Banki udzieliły w sumie ponad 126,5 tys. kredytów mieszkaniowych w programie Rodzina na Swoim. Podana liczba to stan na wrzesień, według statystyk Banku Gospodarstwa Krajowego, czyli instytucji niejako zarządzającej budżetem kraju. To właśnie przez nią przez 8 lat od momentu uruchomienia kredytu wypłacane są przez Skarb Państwa dopłaty. Stanowią one średnio ok. 40 proc. raty.

Liczba 126,5 tys. kredytów (na łączną kwotę ponad 23 mld złotych) pokazuje skalę, w jakiej Polacy korzystali przez ostatnich 5 lat z Rodziny na Swoim. Niestety przyszły rok będzie ostatnim, kiedy jeszcze będzie można zaciągnąć kredyt z dopłatami ze Skarbu Państwa. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl przypominają co należy zrobić, aby otrzymać kredyt preferencyjny. Nie będzie to proste, ponieważ nowe reguły programu, które weszły w życie 3 miesiące temu, wprowadziły ograniczenia dla kredytobiorców.

Problem nr 1 - znaleźć odpowiednie mieszkanie

Jednym z „motorów” napędzających Rodzinę na Swoim była spora dostępność domów i mieszkań objętych dopłatami. Aby otrzymywać dopłaty z BGK, wartość nieruchomości nie mogła przekraczać pewnego limitu zmiennego co pół roku. Był on jednak na tyle wysoki, że znalezienie odpowiedniego mieszkania nie stanowiło wielkiego problemu. Przykładowo w Warszawie wynosił on w II kwartale (i pierwszej połowie III kwartału) br. ponad 9,8 tys. zł za m2, wobec średniej ceny transakcyjnej metra kwadratowego w Warszawie na poziomie ok. 8 tys. zł (dane za raportem AMRON-SARFiN).

Niestety wskutek zmian w ustawie, które weszły w życie 30 sierpnia br., w znacznym stopniu ograniczona została pula mieszkań, na zakup których można otrzymać kredyt w Rodzinie na Swoim. Z dnia na dzień dopuszczalna przez BGK cena nieruchomości spadła o 28,5 proc. w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego i aż o 43 proc. z rynku wtórnego. W IV kwartale br. zatem, np. w Warszawie cena nieruchomości od dewelopera nie może przekroczyć 6 435 zł, a mieszkania z drugiej ręki 5 148 zł. Dramatycznie mało jak na stołeczne warunki. Ale sytuacja w całym kraju nie jest lepsza. Aktualnie więc nawet mieszkania na peryferiach miast nieczęsto skredytować można zobowiązaniem z pomocą państwa. Pierwszym krokiem zatem, jeśli ktoś chce jeszcze skorzystać z Rodziny na Swoim, będzie zadanie sobie niewątpliwego wysiłku znalezienia nieruchomości w odpowiedniej cenie.

Ale liczy się nie tylko cena za 1 m2, ale także powierzchnia mieszkania. I w tej materii są narzucone limity.

fot. mat. prasowe

Limity powierzchni mieszkania w programie Rodzina na Swoim

Limity powierzchni mieszkania w programie Rodzina na Swoim

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: