eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zanim znikną lokaty z dzienną kapitalizacją

Zanim znikną lokaty z dzienną kapitalizacją

2011-10-26 11:25

Przeczytaj także: Po produkty finansowe niekoniecznie do swojego banku


Co ma zrobić deponent?

Jak w zarysowanej sytuacji niepewności ma radzić sobie osoba, która chce założyć lokatę? Niestety zmiany w podatku od zysków kapitałowych owiane są jeszcze sporą tajemnicą, ale można podejrzewać, że od momentu wejścia w życie nowych przepisów, podatek zacznie być pobierany także od już trwających lokat. Warto więc śledzić zmiany prawne, aby uniknąć zaskoczenia, że z lokaty z dzienną kapitalizacją, która miała wszak podatek od zysków kapitałowych, nagle na konto nie trafia pełna wypracowana suma odsetek.

Z racji temu, że podatek może zacząć być pobierany także od już trwających lokat, analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl radzą decydować się na krótkoterminowe lokaty. Banki najbardziej walczą w segmencie lokat 3-miesięcznych, stąd to właśnie te depozyty są najlepiej oprocentowane. To je dobrze jest teraz zakładać. Jest bowiem bardzo prawdopodobnie, że minie więcej niż kwartał, nim nowe reguły naliczania podatku zaczną funkcjonować. Tak dużej pewności zdecydowanie nie można mieć rozważając np. lokaty na pół roku.

fot. mat. prasowe

TOP 5 lokat na 3 miesiące

TOP 5 lokat na 3 miesiące

Niektóre banki znalazły jednak dość oryginalne metody na tę niepewność. Otóż GetinOnline oraz Idea Bank proponują roczne lokaty o bardzo nietypowej konstrukcji. Ich oprocentowanie do końca 2011 roku wynosić będzie niebagatelne prawie 40 proc., ale za to od początku 2012 roku - tylko 0,1 proc. W tej sposób niemal wszystkie odsetki zostaną wypracowane na pewno jeszcze zanim nowe reguły podatkowe wejdą w życie. Ale uwaga – okresu lokaty należy „dotrzymać” do samego końca, aby odsetki trafiły na konto. Zrywając taki depozyt przed upływem roku wszystkie odsetki przepadają. Generalnie w skali roku na depozycie w GetinOnline zarobi się 5,52 proc. netto, a w Idea Banku – 5,9 proc.

Meritum Bank oraz znów Idea Bank mają jeszcze jeden sposób na ewentualne zmiany podatkowe. Są to roczne „lokaty z gwarancją”. Na czym polegają? Otóż z dniem wejścia w życie nowych przepisów banki zobowiązują się do podniesienia oprocentowania do takiego poziomu, aby klient pomimo pobierania podatku wciąż zarabiał tyle samo. W Meritum Banku oprocentowanie wynosi 5,90 proc. (7,50 po ewentualnej podwyżce), a w Idea Banku – 5,32 proc. (po wzroście 6,65 proc.).

Mikołaj Fidziński

Przeczytaj także: Banki promują nielojalność Banki promują nielojalność

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: