eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: oczekiwanie na dane z rynku pracy

USA: oczekiwanie na dane z rynku pracy

2011-10-07 14:06

Pogłoski o obniżce ratingu Węgier psują dziś nastroje na rynkach w naszym regionie. Co prawda zostały one zdementowane, ale od wczorajszego popołudnia zdaje się "być coś na rzeczy".

Przeczytaj także: Obrady banków centralnych w Europie

Rynki finansowe


Warszawska giełda dość słabo zareagowała na dalszą poprawę koniunktury na rozwiniętych parkietach. Złoty też niezbyt się umacniał biorąc pod uwagę skalę jego wyprzedaży z wcześniejszych tygodni. Relatywnie najsilniej zachowywały się obligacje, do których przyciąga wysoka premia w porównaniu z najbardziej bezpiecznymi papierami skarbowymi, jak na przykład niemieckie. Sięga obecnie 3,86 pkt proc.
W przypadku złotego można wyczuć atmosferę wyczekiwania na wynik wyborów parlamentarnych w Polsce. Z punktu widzenia ograniczania niepewności na rynku najlepszym rozwiązaniem byłby taki podział mandatów poselskich, by możliwe było odnowienie koalicji PO-PSL, która miałaby wyraźną większość w Sejmie. Każdy inny wariant będzie niósł ze sobą ładunek niepewności. Niekorzystne byłoby też to, gdyby obecna koalicja wyszła osłabiona z tych wyborów.
Dziś rynki na świecie czekają na raport z amerykańskiego rynku pracy. Miesiąc wcześniej przyniósł poważne rozczarowanie, bo miejsc pracy zupełnie nie przybyło. Teraz analitycy liczą na 60 tys. nowych etatów. Doniesienia dotyczące rynku pracy są bardzo ważne z punktu widzenia podtrzymania konsumpcji, co jest kluczowe z punktu widzenia szans na to, by amerykańska gospodarka nie wpadła w recesję. Nadzieje na to są wciąż obecne.

Rynki nieruchomości


W III kwartale do rekordowo wysokiego poziomu podniósł się odsetek niewynajętych powierzchni w centrach handlowych w Ameryce. Sięgnął 9,4% wobec 8,8% rok wcześniej i 9,3% kwartał wcześniej. Reis, firma która opublikowała te dane, zbiera je od 2000 r. Na taką sytuację wpływ mają spadające obroty najemców wynikające z wysokiego bezrobocia, pogarszających się nastrojów konsumentów oraz przenoszenia się handlu do internetu.

Jednocześnie jednak nie widać chęci do obniżania stawek czynszu. Ich ceny wywoławcze w przypadku dużych centrów handlowych podniosły się w III kwartale do 38,81 USD za stopę kwadratową z 38,77 USD w II kwartale i 38,72 USD rok wcześniej. Dużo niższe koszty notowano w mniejszych centrach i do tego w skali roku nieco spadły. Wyniosły 19,02 USD za stopę kwadratową wobec 19,07 USD rok wcześniej. Rzeczywiste czynsze były sporo niższe. Sięgały 16,54 USD. Reis podał, że w II kwartale oddano do użytkowania 812 tys. stóp kwadratowych powierzchni handlowych, co było wynikiem bliskim najniższym w historii.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Wynik wyborów w Polsce pozwalający na odnowienie obecnej koalicji niósłby ze sobą najmniej ryzyka dla rynków finansowych
  • Dane z rynków pracy są obecnie bardzo istotne, bo rzutują na postrzeganie szans na uniknięcie recesji

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Dane makroekonomiczne z USA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: