eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Obrady banków centralnych w Europie

Obrady banków centralnych w Europie

2011-10-06 13:37

Wrześniowy bilans globalnej aktywności gospodarczej nieznacznie się poprawił. Wskaźnik PMI obrazujący aktywność sektora przemysłowego oraz usług podniósł się w minionym miesiącu z 51,5 pkt do 52 pkt.

Przeczytaj także: Globalny sektor usług słabnie

Rynki finansowe


Poprawiły się przy tym oceny związane z nowymi zamówieniami, natomiast doszło do regresu jesli chodzi o zatrudnienie, w przypadku gdy już nie malało tempo wzrostu, a doszło do spadku. W tym kontekście trudno być optymistą odnośnie do przyszłej konsumpcji. Tym samym sektor usługowy, który głównie w USA trzyma się mocno, może w kolejnych miesiącach przeżywać większe kłopoty. Inwestorzy na rynkach finansowych dość dobrze odebrali wrześniowe informacje z sektora usług, ale nie zmieniają one niekorzystnej tendencji, jaka trwa od kilku miesięcy.

Dziś zbierają się banki centralne w Europie. Od Banku Anglii spodziewane są sygnały dotyczące skłonności do dalszego luzowania ilościowego polityki pieniężnej, natomiast od Europejskiego Banku Centralnego - sygnały związane ze stopami procentowymi. Na decyzje Banku Anglii bez wątpienia wpływ mają decyzje i zamierzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zastanawia się nad takim samym posunięciem. Dla stóp procentowych w strefie euro kluczowa jest inflacja. W tym względzie wrześniowy odczyt mocno ograniczył oczekiwania. Inflacja podniosła się do 3% i wyraźnie przekracza cel ECB. Wobec tego można raczej liczyć na sygnały odnośnie przyszłych decyzji, a nie podjęcia jej już dziś. Nasza RPP tonowała wczoraj oczekiwania na cięcia stóp, ale wyrażała wolę stabilizowania kursu złotego.

Rynki nieruchomości


Wrześniowy wskaźnik aktywności niemieckiego sektora budowlanego podniósł się nieznacznie z 49,8 pkt w sierpniu do 50,5 pkt. Jako powód poprawy wskazuje się rozpoczęcie kilku dużych projektów w segmencie komercyjnym. Natomiast w przypadku budownictwa mieszkaniowego oraz infrastrukturalnego mieliśmy w minionym miesiącu dalszy spadek aktywności. Jednocześnie jednak 6. kolejny miesiąc zmniejszały się nowe zamówienia, co pesymistycznie nastraja odnośnie do przyszłej koniunktury. Regres nowych zamówień we wrześniu był większy niż miesiąc wcześniej.

Przedsiębiorstwa budowlane wskazywały na znaczący spadek tempa wzrostu kosztów związanych z surowcami (była najniższa od 13 miesięcy). Firmy budowlane wypowiadają się pesymistycznie o przyszłości, zwracając uwagę przede wszystkim na niepewność związaną z kryzysem zadłużenia w Europie.

Halifax wskazuje na kolejny spadkowy miesiąc cen brytyjskich mieszkań. We wrześniu było o 0,5% tańsze niż w sierpniu.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Przy utrzymującej się wysokiej inflacji w strefie euro Europejski Bank Centralny ma ograniczone możliwości działania
  • Niemieckie budownictwo pozostawało we wrześniu w stagnacji

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: