eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nadpłata kredytu hipotecznego bywa nieopłacalna

Nadpłata kredytu hipotecznego bywa nieopłacalna

2011-07-19 12:06

Nadpłata kredytu hipotecznego bywa nieopłacalna

Warunki nadpłaty kredytu hipotecznego w pierwszych latach jego obsługi © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dokonanie nadpłaty kredytu może być nieopłacalne - szczególnie w pierwszych latach obsługi długu. Różnica w oprocentowaniu kredytu hipotecznego i lokat jest obecnie zbyt mała, aby zniwelować koszt prowizji za wcześniejszą spłatę. Jak podaje Home Broker, jej wysokość może sięgać nawet 5%, ale przeważnie maleje z czasem.

Przeczytaj także: Porównanie rat kredytów to oszczędność

Większość banków pobiera od osoby chcącej szybciej spłacić kredyt dodatkową opłatę – szczególnie gdy dochodzi do tego niedługo po udzieleniu finansowania. Nie zawsze więc opłaca się takiej operacji dokonywać, szczególnie teraz gdy trwa walka o serca depozytariuszy, a słabość polskiej waluty czyni operację nadpłaty kredytu walutowego nieopłacalną.

Prowizja trudna do ominięcia

Tylko trzy z przebadanych przez Home Broker banków nie pobiorą prowizji od osoby, która zdecyduje się spłacić kredyt w początkowym okresie obsługi długu. Taka pozycja nie występuje w tabeli opłat i prowizji banku ING, mBanku i MutiBanku. Jest to najbardziej liberalne podejście na rynku. Częściej spotkać można się z sytuacją, w której przez pierwsze lata spłacania rat można nadpłacić jedynie część kapitału. W Kredyt Banku będzie to 20%, a w Banku Millennium, eurobanku i Nordea Banku 30%. W tej grupie instytucji finansowych najbardziej liberalne są Bank BPH i BZ WBK. Pozwalają one przez odpowiednio pierwszych pięć i trzy lata obsługi długu nadpłacić aż 50% kredytu. Każda dodatkowa nadpłata wiązałaby się z poniesieniem kosztu prowizji w Banku BPH na poziomie 2% nadpłacanej kwoty, a w BZ WBK o połowę niższej.

fot. mat. prasowe

Warunki nadpłaty kredytu hipotecznego w pierwszych latach jego obsługi

Warunki nadpłaty kredytu hipotecznego w pierwszych latach jego obsługi


Najwięcej w pierwszym roku

W pozostałych bankach prowizja wynosi od 0,5% do 5% i obowiązuje w okresie od 2 do 5 lat od uruchomienia finansowania. Ciekawostką jest tu PKO BP. Instytucja ta co prawda pobierze jedynie 0,5% prowizji od kwoty nadpłaty przez pierwsze 2 lata, ale potem opłata wynosi już 1,5% do końca okresu kredytowania. Przeciętny poziom prowizji na rynku spada jednak wraz z oddalaniem się od momentu wypłaty kredytu. W pierwszym roku jest to około 1,7% nadpłacanej kwoty, a w 6 roku już 24 razy mniej (0,07%). Nie zawsze więc posiadany nadmiar gotówki warto przeznaczyć na nadpłatę kredytu. Co prawda dokonując takiej operacji można liczyć na niższą ratę w kolejnym miesiącu, ale traci się możliwość łatwego dostępu do pieniędzy w awaryjnych sytuacjach. Dodatkowo zgodnie z szacunkami Home Broker może to być po prostu nieopłacalne – szczególnie w pierwszych latach obsługi długu.

fot. mat. prasowe

Przeciętna wysokość opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu

Przeciętna wysokość opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu


Przeczytaj także: Nadpłata kredytu opłacalna Nadpłata kredytu opłacalna

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: