eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › W co inwestować

W co inwestować

2004-12-14 10:01

Przeczytaj także: Fundusze dla ostrożnych


Wypowiedź Ewy Małyszko, prezes zarządu SEB TFI S.A.
Nauka oszczędzania


Cykl ABC Oszczędzania właśnie dobiega końca. Jesteśmy wdzięczni Czytelnikom prasy regionalnej i internautom za to, że z taką wytrwałością i uwagą śledzili wszystkie odcinki. Dziękujemy wszystkim za cenne uwagi i komentarze, które docierały do nas w trakcie cyklu.

Głównym założeniem akcji było dotarcie z ważnymi informacjami o alternatywnych formach oszczędzania do osób, które nie są ekspertami na rynku finansowym. Wiele osób nie posiada wystarczających informacji, aby samodzielnie poruszać się w tym sektorze, tym bardziej, że rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce ma zaledwie kilkanaście lat. Uważamy, że rozpowszechnianie wiedzy o rynku kapitałowym jest tutaj kluczowe, gdyż zachęca ludzi do efektywnego zarządzania swoimi pieniędzmi, a także rozwija u nich zmysł przedsiębiorczości.

Przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej oraz uchwalenie w tym roku nowej ustawy o funduszach inwestycyjnych przyczynią się zarówno do rozwoju tego rynku, jak również wzrostu konkurencyjności. Nowa ustawa poszerza możliwości działania towarzystw i umożliwia łatwiejsze wejście na polski rynek zagranicznym funduszom. Możemy zatem oczekiwać, że na rynku pojawiać się będzie coraz więcej ofert i produktów, które zapewnią klientom nowe możliwości oszczędzania. Dlatego uważam, że działania edukacyjne w tym obszarze powinny być prowadzone regularnie.

Akcja ABC Oszczędzania była naszą pierwszą kampanią tego typu. Zdecydowaliśmy się na realizację takiego przedsięwzięcia, gdyż od pewnego czasu otrzymywaliśmy sygnały o zapotrzebowaniu na informacje dotyczące nowoczesnego inwestowania. Połączenie tradycji i zaufania do dzienników regionalnych z wiedzą ekspertów SEB TFI okazało się bardzo dobrym wyborem. Mam nadzieję, że przyczyniliśmy się do zwiększenia zainteresowania nowoczesnymi formami oszczędzania, a także wiedzy o rynku kapitałowym.


Słownik

Fundusz inwestycyjny – instytucja zbiorowego inwestowania, której działalność polega na wyłącznym lokowaniu zebranych od uczestników pieniędzy w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe określone w ustawie.

Jednostki uczestnictwa – oferują je fundusze inwestycyjne otwarte. Dają jednakowe prawa do udziału w aktywach funduszu. W zależności od wielkości wpłaty uczestnik funduszu ma przydzieloną odpowiednią liczbę jednostek.

Rejestr uczestnika funduszu – inaczej rachunek inwestora. To elektroniczna ewidencja danych dotyczących uczestnika funduszu wskazująca m.in. na liczbę posiadanych jednostek uczestnictwa.

Fundusz obligacji – fundusz, którego polityka inwestycyjna zakłada inwestowanie głównie w lokaty o przewidywalnym dochodzie, czyli obligacje i bony skarbowe.

Obligacja – papier wartościowy, którego emitent potwierdza, że zaciągnął pożyczkę w określonej wysokości i zobowiązuje się zwrócić ją z odsetkami w określonym terminie. Największym emitentem jest skarb państwa.



Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej

poprzednia  

1 2

oprac. : Bruno Janicki / SEB TFI SEB TFI

Kredyty gotówkowe - poradnik

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: