eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Skarbowe papiery wartościowe 06.06-13.06.2011

Skarbowe papiery wartościowe 06.06-13.06.2011

2011-06-13 18:46

Skarbowe papiery wartościowe 06.06-13.06.2011

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Po piątkowej operacji otwartego rynku przeprowadzonej przez NBP na rynku pieniężnym utrzymuje się nadpłynność, którą szacujemy na około 7 mld PLN.

Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 30.05-06.06

Dlatego spodziewamy się, że na początku bieżącego tygodnia NBP zorganizuje dodatkową operację dostrajającą płynność. Do czasu ewentualnej operacji stawki depozytowe O/N mogą utrzymywać się w okolicach 4,00%.

Zeszły tydzień przyniósł zaskakująco silne spadki rentowności na rynku zarówno SPW (13-16 pb) jak i kontraktów IRS (10-19 pb). Jedynie w przypadku instrumentów pochodnych widać było wyraźną tendencję do płaszczenia się krzywej dochodowości. Spadki rentowności kontynuowane w zeszłym tygodniu były skutkiem oczekiwań na:
- bardziej umiarkowaną politykę pieniężną RPP (potwierdził to Marek Belka prezes NBP, który na konferencji prasowej RPP 8 czerwca zasygnalizował wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach);
- dalszy spadek podaży SPW na rynku pierwotnym i utrzymanie się w najbliższych miesiącach wysokiego popytu na papiery skarbowe ze strony inwestorów, szczególnie zagranicznych;
- bardziej umiarkowaną politykę monetarną w strefie euro (EBC po ostatnim czwartkowym posiedzeniu decyzyjnym zasygnalizował, że nie obawia się wzrostu presji inflacyjnej w 2011 r., ale również przełożenia presji inflacyjnej w 2012 r.).

Wspomniane czynniki mają charakter średnioterminowy i będą oddziaływały na rynek w najbliższych tygodniach. Nie można wykluczyć kontynuacji trendu spadkowego, jednak w przypadku sektorów rocznego, czy 2-letniego potencjał to dalszego umocnienia notowań wydaje się bardzo ograniczony. Potencjalnymi czynnikami ryzyka w tym przypadku, hamującymi ewentualne wzrosty cen, są m.in. możliwa podwyżka stóp procentowych przez RPP o 25 pb w br., a także wzrost stawek depozytowych O/N w pobliże stopy referencyjnej (na skutek działań podejmowanych przez NBP).

Z punktu widzenia przyszłej polityki pieniężnej bardzo istotne będą też dane z rynku pracy, które w przypadku eskalacji żądań płacowych mogą skutkować wzrostem presji na RPP w kierunku dalszego kontynuowania cyklu podwyżek stóp. Potencjał do umocnienia widać natomiast w przypadku sektorów powyżej 5 lat. W dalszym ciągu spodziewamy się zatem tendencji do płaszczenia krzywej dochodowości.

Wsparciem dla krajowego rynku SPW może być prawdopodobny dalszy spadek rentowności na europejskim rynku stopy procentowej, po ostatnim czwartkowym posiedzeniu EBC. Widoczne obawy o sytuację w strefie euro, skutkujące dalszym silnym wzrostem premii za ryzyko kredytowe, będą miała raczej neutralny wpływ na krajowy rynek.

W tym tygodniu poznamy bardzo istotne z punktu widzenia perspektyw rynkowych dane za maj – w środę nt. inflacji, a w czwartek nt. płac w sektorze przedsiębiorstw.

Z ankiety przeprowadzonej na koniec maja przez GG Parkiet wynika, że ekonomiści spodziewają się wzrostów o odpowiednio: 4,5% r/r oraz 5,5% r/r.

Na koniec tygodnia rentowności mogą utrzymać się na poziomie 4,80% dla OK0713, 5,30% dla PS0416 i 5,80% dla DS1020.

Na rynku pierwotnym w tym tygodniu zostanie zorganizowany tylko jeden przetarg. Oferowane będą obligacje WZ0121 / IZ0823 za 0,5-2,5 mld PLN (ostatecznie szczegóły oferty poznamy w poniedziałek po godz. 15:00). Wcześniej Ministerstwo Finansów odwołało aukcję bonów skarbowych (13.06) ze względu na dobrą sytuację płynnościową.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: