eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zyskowne formy inwestycji wg Polaków

Zyskowne formy inwestycji wg Polaków

2011-06-08 13:44

Zyskowne formy inwestycji wg Polaków

Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Fundusze inwestycyjne to według Polaków trzecia po nieruchomościach i złocie najlepsza inwestycja - wynika z badania Instytutu Homo Homini przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank PBC. Po exodusie 2007 i 2008 roku najwyraźniej odzyskujemy zaufanie do TFI, choć w ocenie rynku napływ nowych środków ciągle rozczarowuje. W fundusze zdecydowanie najbardziej wierzą ludzie młodzi i wykształceni.
Zapytani o najbardziej zyskowną inwestycję Polacy przede wszystkim wskazują na nieruchomości - 44,9 proc. respondentów, złoto - 13,4 proc. badanych, ale też fundusze inwestycyjne - 5,1 proc. wskazań. Wynik nieco ponad 5 proc. w przypadku tych ostatnich to relatywnie dużo, biorąc pod uwagę masowy exodus z TFI w 2008 i 2009 roku. Jak twierdzi Jacek Buczyński, analityk Deutsche Bank PBC, faktycznie ubiegły rok stał pod znakiem odzyskiwania przez fundusze zaufania, mocno nadszarpniętego po kryzysie.

fot. mat. prasowe

Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji?

Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji?


Przekonanie o atrakcyjności nieruchomości jako najbardziej zyskownej formy inwestycji jest dość powszechne i nie ma istotnych współzależności pomiędzy wiekiem czy wykształceniem respondentów, a tą odpowiedzią. W przypadku złota widać wzrost preferencji w przypadku osób starszych i z niższym wykształceniem.

fot. mat. prasowe

Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? (wg poziomu wykształcenia)

Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? (wg poziomu wykształcenia)


Odwrotnie, jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne. Jako potencjalnie zyskowną inwestycję wskazują je częściej młodsi i lepiej wykształceni respondenci.

fot. mat. prasowe

Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? (wg wieku)

Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? (wg wieku)


Wyniki badania Deutsche Bank PBC zrealizowanego przez Instytut Homo Homini to bardzo dobra wiadomość dla TFI. Oznacza, że sytuacja się poprawia oraz, że osoby lepiej wykształcone, a więc bardziej świadomi inwestorzy całkiem dobrze oceniają potencjał zysku generowany przez fundusze. To o tyle pocieszające, że Izba Zrządzających Funduszami i Aktywami podsumowując saldo wpłat i wypłat w kwietniu tego roku oceniła wyniki rynku jako „nienapawające optymizmem” (saldo wpłat i wypłat z uwzględnieniem środków zaangażowanych w konwersję, wyniosło +21,5 mln zł). Bilans sprzedaży od początku roku przekroczył +0,7 mld zł.

Szczyt popularności funduszy inwestycyjnych w Polsce przypadał na lata 2007-2008, bezpośrednio przed światowym kryzysem finansowym. Po załamaniu przełomu roku 2008 i 2009 inwestorzy stracili zimną krew i masowo likwidowali swoje jednostki. – Większość nowych środków w tym roku nadal zasilała fundusze uznawane za bezpieczne, więc widać, że na rynku wciąż pozostaje dużo niepewności i ostrożności – komentuje Jacek Buczyński.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.