eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Monitorowanie oszczędności

Monitorowanie oszczędności

2004-11-29 13:10

Nie warto inwestować na wyczucie. Trzeba to robić z głową. Podstawą sukcesu inwestycyjnego jest wybór narzędzi, dzięki którym nasze pieniądze będą pracować. Jak dokonać właściwego wyboru wśród tylu propozycji dostępnych na rynku? Bez względu na to, jaką formę inwestycji wybierzemy - czy będzie to lokata bankowa, czy fundusz inwestycyjny, polisa ubezpieczeniowa czy akcje spółek giełdowych - zawsze warto zrobić to rozsądnie. Przede wszystkim należy porównać wyniki konkurencji, sprawdzić dostępne warunki itp.
Porównać z konkurencją

Nawet tak prosta sprawa, jaką jest założenie lokaty terminowej w banku, wymaga od inwestorów odrobiny czujności. Na przykład zawsze warto porównać oferty kilku banków - założenie lokaty w banku, który prowadzi nasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy nie musi być wcale najlepszym pomysłem. Może się bowiem zdarzyć, że konkurencja oferuje oprocentowanie nawet dwa razy wyższe niż nasz bank.

Podobnie należy postępować powierzając pieniądze funduszom inwestycyjnym. Do sprawdzenia efektywności ich działania służą osiągane przez nie wyniki w minionych okresach. Najlepiej porównać efektywność działania w długim czasie, np. roku albo dwóch.

Fundusze również inwestują ze zmiennym szczęściem i porównanie wyników np. z ostatniego miesiąca czy kwartału nie gwarantuje wcale dokonania dobrego wyboru. Najlepiej sprawdzić jak dany fundusz radzi sobie w inwestycjach długoterminowych. Bo przecież na długi okres zamierzamy mu powierzyć nasze pieniądze.

Codzienne wyceny

Skąd brać informacje dotyczące efektywności działania funduszy? To bardzo proste – wartość jednostek uczestnictwa zmienia się każdego dnia wyceny, którym najczęściej jest każdy dzień roboczy, a wyniki funduszy publikowane są w prasie każdego dnia. Informacje można znaleźć także
w telegazecie oraz na stronach internetowych towarzystw funduszy inwestycyjnych.

O tym, jak funduszom wiedzie się w dłuższych okresach, informuje także prasa specjalistyczna, która systematycznie, przeważnie w okresach miesięcznych, sprawdza osiągnięcia TFI i porównuje je ze sobą sporządzając rankingi.

Inwestorzy mogą również zamówić sobie (bezpłatnie) subskrypcję informacji. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych informują swoich klientów o efektach inwestycji w przesyłanym codziennie mailu.


Expert SEB TFI odpowiada:
Wojciech Białek, główny analityk SEB TFI

Jaki jest sens sprawdzania stóp zwrotu osiągniętych przez fundusze w przeszłości, skoro ich wysokość nie jest gwarancją osiągania podobnych wyników w kolejnych okresach?

"Duży sens ma porównywanie stóp zwrotu osiąganych w przeszłości przez dany fundusz z analogicznymi stopami zwrotu konkurencyjnych funduszy tego samego typu. Przykładowo, jeśli dany fundusz obligacji rok w rok plasuje się ze swoimi wynikami w czołówce wszystkich funduszy obligacji, to można podejrzewać, że ma on jakąś istotną przewagę nad konkurencją.

 

1 2

następna

oprac. : Bruno Janicki / SEB TFI

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

U maklera i w banku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: