eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Portugalia wystąpiła o pomoc finansową

Portugalia wystąpiła o pomoc finansową

2011-04-11 13:47

Portugalia wystąpiła o pomoc finansową

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kluczowym wydarzeniem zeszłego tygodnia, szczególnie dla głównej pary walutowej, było oficjalne wystąpienie Portugalii o pomoc do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Tylko w dwóch z wymienionych powyżej pięciu krajów, decydenci polityki monetarnej postanowili zwiększyć koszt pieniądza. Najpierw, we wtorek, na taki krok zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej w Polsce, a dwa dni później w jej ślady poszedł Zarząd Europejskiego Banku Centralnego. W obu przypadkach większość analityków i inwestorów oczekiwała takich decyzji. Mimo wszystko jednak, doprowadziło to do aprecjacji odpowiednio złotego i euro. Czynnikami, które wspierały również notowania polskiej waluty w poprzednim tygodniu, były utrzymująca się na niskim poziomie zmienność (indeks VIX), wzrosty na giełdach akcji oraz polepszające się ogólne nastroje wśród inwestorów. Złoty najwięcej zyskał w stosunku do dolara, bo aż 9 groszy. Wobec euro oraz frank aprecjacja wyniosła 6 groszy.

Wspólna europejska waluta otrzymała natomiast bodziec do wzrostów po oficjalnym zgłoszeniu się Portugalii o pomoc finansową. Dotychczas obawy o losy Portugalii były sporym obciążeniem dla europejskich rynków akcji oraz hamulcem dla głównej pary walutowej przed pokonaniem poziomu 1.43. Teraz Portugalia nie będzie miała wyjścia i w zamian za przyznanie pomocy będzie zmuszona do przeprowadzenia drastycznych reform redukujących wydatki. W notowaniach zauważyć można, że taka konieczność cieszy inwestorów.

W rozpoczynającym tygodniu z głównych banków centralnych decyzję będzie podejmował tylko jeden - Bank Kanady. Na rynku nie powinno zabraknąć jednak emocji, gdyż opublikowana zostanie seria danych o inflacji. We wtorek poznamy odczyt indeksu CPI w Wielkiej Brytanii, w środę PPI w Szwajcarii, w czwartek PPI w USA, w piątek natomiast CPI w Chinach, w strefie euro oraz w USA.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Inflacja PPI w marcu r/r: 3.7%, prognoza: 2.1%
  • CA: Stopa bezrobocia w marcu: 7.7%, prognoza: 7.7%
  • CA: Zmiana zatrudnienia w marcu: -1.5 tys., prognoza: 28.0 tys.
  • CA: Rozpoczęte budowy domów w marcu: 188.8 tys., prognoza: 181 tys.
  • US: Zapasy hurtowników w lutym m/m: 1.0%, prognoza: 1.0%
  • CY: Bilans handlu zagranicznego w marcu: 0.1 mld USD, prognoza: -3.35 mld USD

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: