eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Który fundusz wybrać?

Który fundusz wybrać?

2004-10-05 10:28

Przeczytaj także: Fundusze z ochroną kapitału ponoszą straty



Ekspert SEB TFI odpowiada:
Wojciech Rostworowski, członek zarządu, dyrektor departamentu inwestycji SEB TFI

Jaki fundusz wybrać, jeśli nie mam sprecyzowanego celu inwestycji, a chcę po prostu zarobić więcej niż na lokacie bankowej?

"Jeżeli mamy na myśli lokatę 3-6 - miesięczną, to fundusz inwestycyjny nie zawsze może okazać się bardziej zyskowny od lokaty bankowej. Ma jednak tę zaletę, że można w każdym czasie wycofać pieniądze bez straty zakumulowanego zysku. Natomiast w okresie dłuższym (powyżej jednego roku, a najlepiej od 2 lat wzwyż) większość funduszy obligacji i funduszy stabilnego wzrostu powinna przynieść zyski wyższe niż lokata. Zdecydowanie warto inwestować długoterminowo, gdyż nawet niższe zyski w krótszym okresie mogą być zwielokrotnione w dłuższym okresie."


Liczba dnia - 7,5 mld złotych
przekroczyła w końcu sierpnia wartość akcji polskich spółek, które znalazły się w portfelach funduszy inwestycyjnych - wyliczyli eksperci z firmy Analizy Online. To 3,8 proc. kapitalizacji warszawskiej giełdy. Udział akcji w aktywach netto wszystkich funduszy był rekordowy i przekroczył 21,5 proc.

Sto plusów - Ruszają indywidualne konta emerytalne
We wrześniu weszła w życie ustawa o Indywidualnych Kontach emerytalnych, ale tylko nieliczne instytucje finansowe uruchomiły od razu ofertę dla swoich klientów. Niektóre TFI, które przygotowały tego typu oferty, wola wstrzymać się przez kilka tygodni, zanim wyjdą do klienta. Chcą przyjrzeć się rozwojowi rynku i dopiero później wprowadzić własne produkty.


Słownik

Stopa zwrotu – termin ten oznacza osiągnięty lub możliwy do osiągnięcia zysk w danym okresie, przy czym jego wartość wyrażona jest w procentach. Np. stopa zwrotu wyniosła 20 proc.

Poziom ryzyka – Ryzyko nieodmiennie kojarzy się z możliwością utraty czegoś. Jeśli np. zgadzamy się z myślą, że utracimy 5 proc. zainwestowanego kapitału, to jest to właśnie poziom ryzyka, który akceptujemy.

Ochrona kapitału – to nadrzędny cel inwestycji. Oczywiście w inwestycjach bardzo ważne jest to, aby osiągać zyski, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby nie tracić. Zaś to ile uda nam się zarobić (np. 20 czy 25 proc.) jest sprawą drugorzędną.

Inwestycje krótkoterminowe - w świecie finansów uważa się, że inwestycje krótkoterminowe trwają od jednego dnia do trzech lat. Trwające od trzech do pięciu lat będą inwestycją średnioterminową.

Inwestycje długoterminowe – to takie, które trwają od pięciu lat w górę. Należy pamiętać, iż oszczędzanie długoterminowe wymaga przemyślanego planu oraz dyscypliny.



Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: