eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe XII 2010

Największe spółki giełdowe XII 2010

2011-01-07 00:20


Analizując grudniowe zmagania WIG20 nie można zapomnieć o zmianie składników indeksu. 20 grudnia z gronem blue chipów pożegnała się spółka Bioton, natomiast do elity dołączyła spółka Tauron.

W gronie największych spółek najwięcej uwagi inwestorów skupiał KGHM, który w największym stopniu przyczyniał się do ruchów indeksu WIG20. Relatywną siłę tej spółki wywoływały wciąż rosnące ceny miedzi. W grudniu KGHM w dalszym ciągu ustanawiał swoje historyczne rekordy i zamknął rok 2010 na poziomie 173 zł, co daje nieco ponad 63 proc. wzrostu w skali roku.

Nie gorzej w mijającym miesiącu radziły sobie spółki z branży paliwowej. W analizowanym okresie spółka Lotos przełamała kolejny szczyt i osiągnęła najwyższy poziom w przeciągu ostatnich dwóch lat, tj. 37,85 zł. To samo można powiedzieć o PKN Orlen. W grudniu spółka ta również osiągnęła najwyższy od dwóch lat poziom cen akcji wynoszący 49 zł.

Grudzień do udanych miesięcy nie może zaliczyć spółka PGNIG. Miniony miesiąc był okresem pikowania w dół kursu akcji spółki, który zakończył się 3,1 proc. spadkiem w skali roku. Również w dalszym ciągu słabo na polskim rynku radzi sobie nasz czeski sąsiad – spółka CEZ. Grudzień to kolejny czerwony miesiąc dla tej spółki. Roczną zmianę CEZ można określić na spadku o 7,77 proc.

Grudzień na parkiecie GPW minął bez większych zmienności. Leniwy klimat świąt udzielił się również inwestorom, którzy skrzętnie bronili zdobytych poziomów. Niemniej po ciszy zawsze przychodzi burza, więc z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie nam Nowy Rok.

Miesiąc debiutów

O tyle, o ile w przypadku indeksu największych spółek giełdowych można było mówić o powolnym wzroście, tak grudzień na NewConnect był głównie okresem spadków. NCIndex z 64,16 pkt. na początku grudnia spadł do poziomu 61,68 na koniec miesiąca, co daje prawie 4 proc. spadek. Nadzieję na lepszy początek w nowym roku daje skok kursu w ostatnim dniu grudnia do prawie 63,5 pkt. Jednak pomimo niezbyt udanego miesiąca, główny indeks rynku NewConnect zakończył rok na blisko 28 proc. wzroście w skali roku.

fot. mat. prasowe

Zmiany kursu zamknięcia indeksu NCIndex w grudniu 2010 r.

Zmiany kursu zamknięcia indeksu NCIndex w grudniu 2010 r.


Pomimo spadkowego trendu, NCIndex utrzymał w grudniu stosunkowo wysoki wolumen. Wartość wskaźnika nie spadła poniżej 10 mln. W grudniu wolumen NCIndex falował głównie w przedziale 11,5 mln a 26,4 mln, a jego średnia wartość w całym miesiącu ukształtowała się na poziomie 20,86 mln. Wzmożoną aktywność możemy szczególnie zaobserwować w dniach, w których miały miejsce nowe debiuty.

fot. mat. prasowe

Zmiany wolumenu indeksu NCIndex w grudniu 2010 r.

Zmiany wolumenu indeksu NCIndex w grudniu 2010 r.


W minionym miesiącu na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy zadebiutowało kolejnych 13 spółek i tym samym na parkiecie NewConnect notowanych jest już 185 podmiotów. Grudzień 2010 był dla ASO rekordowym miesiącem pod względem liczby debiutów w jednym miesiącu. Z dniem 16 grudnia powiększyło się również grono Autoryzowanych Doradców rynku NewConnect. Do tego szacownego grona dołączył pierwszy ukraiński AD – Avantazh Capital Management Ltd.

poprzednia  

1 2

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: