eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych XII 2010

Rating funduszy inwestycyjnych XII 2010

2011-01-05 11:27

Rating funduszy inwestycyjnych XII 2010

Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (grudzień 2010) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Właściciele jednostek uczestnictwa funduszy akcji polskich w prezencie pod choinkę dostali zyski - średnio ponad 4 proc. Inwestorzy, którzy co roku w grudniu wyczekują tzw. rajdu świętego Mikołaja, czyli wzrostów cen akcji w końcówce roku, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, tym razem się nie zawiedli.

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych XI 2010

Główne indeksy warszawskiej giełdy zanotowały może i nie powalające, ale przyzwoite, kilkuprocentowe wzrosty. Najlepiej miesiąc zakończył WIG20. Indeks największych spółek zyskał niespełna 5,1 proc. Nieco tylko słabiej wypadł indeks szerokiego rynku WIG (wzrost o 4,7 proc.). Indeksy średnich i małych spółek, czyli mWIG40 i sWIG80, zyskały po odpowiednio 4,1 i 4,2 proc. W całym 2010 roku największy wzrosty zanotował mWIG40, zyskując 19,6 proc. WIG zakończył rok na 18,8-proc. plusie, WIG20 zyskał 14,9 proc., zaś najsłabiej wypadł sWIG80, rosnąc o 10,2 proc.

Uczestnicy funduszy inwestycyjnych, zerkając na tabelę z wynikami poszczególnych grup funduszy, mogą się przekonać, że w grudniu najwięcej dały zarobić fundusze akcji amerykańskich (średnio 5,6 proc.) oraz europejskich rynków rozwiniętych (średnio 5,1 proc.). Takie zyski zanotowali jednak wyłącznie ci klienci, którzy zainwestowali w jednostki uczestnictwa rozliczane w walutach. W grudniu złoty umocnił się bowiem zarówno wobec euro (o 2,8 proc., licząc po kursie średnim NBP), jak i dolara (o 5,3 proc.). A to z kolei spowodowało, że stopy zwrotu oglądane na złotowych jednostkach uczestnictwa tych funduszy były już nieco niższe, bo w przypadku funduszy akcji amerykańskich średnia wyniosła 2,1 proc., a dla funduszy europejskich rynków wschodzących było to 2,7 proc.

Dla większości klientów funduszy w Polsce największe znaczenie mają jednak z pewnością wyniki funduszy akcji polskich spółek, bo te – spośród wszystkich funduszy akcji – jak na razie są najpopularniejsze. I choć fundusze akcji polskich uniwersalnych zanotowały średnio 4,2-proc. stopę zwrotu, a więc wypadły słabiej zarówno od WIG-u, jak i WIG20, to zasadniczo ich posiadacze w większości powinni być zadowoleni. W większości, bo podczas gdy najlepsze fundusze, jak dwa subfundusze Aviva Investors (Nowych Spółek i Polskich Akcji) czy Noble Akcji, zanotowały stopy zwrotu przekraczające 6 proc., to znalazły się również i takie, które zarobiły niewiele ponad 1 proc. (Allianz Akcji, Copernicus Akcji, Pioneer Akcji).

Jak sugerują przedstawione powyżej wzrosty indeksów giełdowych, nieco słabsze stopy zwrotu wypracowały fundusze akcji polskich, dobierających do portfela walory spółek zaliczanych do segmentu małych i średnich (MiŚ). Średnio dały one zarobić 3,4 proc., a zatem dokładnie tyle samo co fundusze europejskich rynków wschodzących.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: