eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Liczba bankomatów w Polsce znowu rośnie

Liczba bankomatów w Polsce znowu rośnie

2011-01-04 12:22

Liczba bankomatów w Polsce znowu rośnie

Liczba bankomatów w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Klienci górą, niezależni operatorzy dali za wygraną i znów zaczęli stawiać nowe bankomaty. Obniżone przez MasterCarda i Visę prowizje za wypłaty z bankomatów powstrzymały ich od rozbudowy sieci tylko na chwilę. W trzecim kwartale przybyło już prawie 370 maszyn.

fot. mat. prasowe

Liczba bankomatów w Polsce

Liczba bankomatów w Polsce

Przez chwilę powiało grozą i wydawało się, że Polacy będą musieli się już zadowolić siecią bankomatów liczącą ok. 16 tys. maszyn. W drugim kwartale, gdy międzynarodowe organizacje płatnicze MasterCard i Visa obniżyły prowizje przekazywane za wypłatę przez klientów pieniędzy z obcych bankomatów z 3,5 zł do 1,2-1,6 zł w przypadku MC i do 1,3 zł w przypadku Visy – liczba maszyn z którym można było wybrać gotówkę niemal nie drgnęła.

Zastój w rozwoju bankomatowej sieci trwał jednak tylko chwilę. Jak podaje NBP, od lipca do końca września maszyn do wypłaty gotówki znów zaczęło przybywać. Na koniec września Polacy mieli ich do dyspozycji 16 567, wobec 16,2 tys. na koniec czerwca. Chociaż tempo rozwoju sieci nie jest już tak oszałamiające jak w poprzednich latach, gdy w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku liczba maszyn rosła o grubo ponad 1 tys., to w nowych warunkach nawet wolniejszy rozwój mocno cieszy. Obniżki cen jakich dokonały MC i Visa przełożyła się na kieszenie klientów. W wielu bankach spadły prowizje za korzystanie z obcych bankomatów, powstało też wiele kont, których posiadacze za darmo, lub za niewielką opłatą mogą pobierać gotówkę z bankomatów w całej Polsce, bez względu na sieć.

fot. mat. prasowe

Wartość wypłat z bankomatów w poszczególnych kwartałach

Wartość wypłat z bankomatów w poszczególnych kwartałach


Wszystko wskazuje na to, że klienci banków z przywilejów korzystają i bez gotówki nie jest się im łatwo obejść. W III kwartale padł rekord wartości wypłat z bankomatów. Choć liczba transakcji nie była najwyższa to jednak wypłacona kwota 65,6 mld zł robi wrażenie. Tradycyjnie już dla tego rynku na II kwartał przypada największa liczba transakcji w bankomatach, a na III kw. największa wartość wypłat, ale takiej jak w 2010 roku jeszcze z bankomatów wcześniej nie podjęto. Średnia wartość transakcji w bankomacie wyniosła 386 zł o 15 zł więcej niż kwartał wcześniej. Średnio dziennie z jedna maszyna wypłacała gotówkę 111 razy, czyli o pięć mniej niż wiosną.

fot. mat. prasowe

Liczba transakcji w bankomatach kwartalnie

Liczba transakcji w bankomatach kwartalnie

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: