eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek budowlany w Polsce II poł. 2010 r.

Rynek budowlany w Polsce II poł. 2010 r.

2010-12-26 00:20

Rynek budowlany w Polsce II poł. 2010 r.

Sektor budowlany w Polsce-wzrost rok do roku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski sektor budowlany w całym 2010 roku odnotuje wzrost na poziomie 0,8%. Firmy budowlane prognozują, że w 2011 roku wartość sektora wzrośnie o 3,2%. Wykorzystanie mocy produkcyjnych jest obecnie na poziomie 80%, jednocześnie 37% firm budowlanych ma mniejszą liczbę podpisanych umów niż rok temu. W porównaniu do innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, sytuacja polskiego sektora budowlanego jest jednak stosunkowo dobra, podaje raport CEEC Research, Firmy Doradczej KPMG i agencji badawczej Norstat "Budownictwo w Polsce. Druga połowa 2010 roku".

Przeczytaj także: Branża budowlana ma problemy z płynnością

W 2011 roku polski sektor budowlany wzrośnie o 3,2%

fot. mat. prasowe

Sektor budowlany w Polsce-wzrost rok do roku

Sektor budowlany w Polsce-wzrost rok do roku


Firmy budowlane spodziewają się, że wyniki sektora w całym 2010 roku będą wyższe o 0,8% w porównaniu do roku 2009. Oznacza to pogorszenie prognoz w porównaniu z analogicznym badaniem przeprowadzonym w marcu 2010 roku, kiedy respondenci przewidywali, że w 2010 roku sektor odnotuje wzrost rzędu 4,7%. Z kolei w 2011 roku przewidywany jest wzrost sektora budowlanego w wysokości 3,2 %.

„Rynek budowlany w Polsce był jedynym spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej, który w 2009 roku nie odnotował spadków. Branża zaczęła odczuwać poważne trudności dopiero na początku 2010 roku, kiedy m.in. z powodu ciężkiej zimy jej wyniki były o kilkanaście procent gorsze niż w roku 2009”, ocenia Steven Baxted, Partner, Szef zespołu doradztwa dla sektora budownictwa i nieruchomości KPMG w Polsce. „Do końca października udało się odrobić straty, jednak mimo wszystko trudno to nazwać imponującym wynikiem. W najbliższym czasie nie widać szans na powrót do wysokiego tempa wzrostu notowanego przed kryzysem.”

Wciąż niski poziom optymizmu wśród przedsiębiorstw budowlanych

fot. mat. prasowe

Prognozowana sprzedaż firm budowlanych w Polsce

Prognozowana sprzedaż firm budowlanych w Polsce

Pogorszeniu uległy także nastroje panujące wśród przedsiębiorstw budowlanych. W poprzednim badaniu z marca 2010 roku, 75% firm spodziewało się, że wypadnie lepiej od konkurencji. Obecnie taką deklarację składa jedynie 57% przedsiębiorstw. Natomiast poprawy swojej sytuacji rynkowej w 2011 roku oczekuje 70% respondentów (wobec 79% w marcu 2010 roku).

„Sezon letni, mimo że przyniósł ożywienie w porównaniu do wyjątkowo ciężkiego początku roku, rozczarował wiele firm budowlanych. Jeszcze w marcu 2010 roku blisko trzy czwarte badanych firm spodziewało się, że ich całoroczne przychody będą większe niż w 2009 roku. Obecnie wzrostu przychodów spodziewa się już tylko co druga badana firma, a blisko co piąta spodziewa się spadku przekraczającego 10%. Co więcej, przedstawiciele firm wskazują, że zmuszeni są działać w warunkach daleko idącej niepewności. Jak pokazuje badanie, blisko co szósta firma nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie kształtować się jej sprzedaż w nadchodzącym roku”, dodaje Steven Baxted.

Nowe zamówienia – problem na coraz szerszą skalę

Z raportu wynika, że wykorzystanie mocy produkcyjnych w polskich przedsiębiorstwach budowlanych uległo poprawie o 10 pkt. proc. od czasu badania przeprowadzonego w marcu 2010 roku i wyniosło we wrześniu przeciętnie 80%. Jednocześnie coraz trudniej firmom budowlanych pozyskać nowe zamówienia. Obecnie przedsiębiorstwa mają zagwarantowaną umowami pracę średnio na osiem miesięcy naprzód, podczas gdy w marcu 2010 roku było to dziewięć miesięcy. Blisko 37% badanych firm budowlanych przyznało, że ma mniejszą liczbę podpisanych umów niż rok temu. U 35% przedsiębiorców liczba podpisanych umów nie zmieniła się, zaś 28% dysponuje większą liczbą podpisanych umów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: