eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt hipoteczny - fakty i mity

Kredyt hipoteczny - fakty i mity

2010-12-25 00:15

Przeczytaj także: Mieszkanie na start - ile wyniesie rata?


„Jeżeli zaciągamy kredyt na 300 tys. PLN na 30 lat, to po 10 latach saldo zadłużenia wynosi 251 057 PLN. W przypadku gdy po 10 latach będziemy mieli środki na spłatę całości, to łączny koszt kredytu wyniesie 166 895 – tyle odsetek zostało zapłacone przez 10 lat. Jednak jeśli po 10 latach zdecydujemy się na dalsze spłacanie kredytu, to wówczas przez kolejne 20 lat zapłacimy 180 619 odsetek. W takiej sytuacji łączna kwota odsetek zapłaconych przez 30 lat wyniesie 347 514 – wyjaśnia Michał Krajkowski - Jeśli zdecydujemy się na zainwestowanie tych 251 057 (zamiast spłacać kredyt) i wpłacenie tych środków np. na lokatę, to wówczas przy założeniu kapitalizacji comiesięcznej i oprocentowaniu lokaty na poziomie 4% zarobimy 248 620 PLN netto (uwzględniając „podatek Belki”). Zatem różnica między uzyskanymi odsetkami z lokaty (248 620 PLN), a zapłaconymi odsetkami (166 895 PLN) wynosi 81 725 PLN. Dodatkowo jeszcze w portfelu pozostaje zainwestowany kapitał 251 057. Zatem zysk na takiej operacji wynosi 332 782 PLN (251 057 + 81 725), dodaje Krajkowski.

Mit 5: Mieszkanie lepiej kupić jak najbardziej za swoje

Faktem jest, że im większy jest posiadany wkład własny, tym lepsze warunki kredytu można wynegocjować. Nie warto jednak inwestować w mieszkanie wszystkich posiadanych oszczędności. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. Ważne więc aby zachować pewną „poduszkę bezpieczeństwa”, która pozwoli na pokrycie nieprzewidzianych wydatków, na przykład na wypadek narodzin dziecka, choroby, czy utraty pracy. Czasem opłaca się też wziąć nawet wyższy kredyt i zostawić pewne środki, które będzie można zainwestować. Pieniądze wpłacone na przykład na fundusze są bowiem wyżej oprocentowane niż wynosi oprocentowanie kredytu – można więc dzięki temu zarobić więcej niż wyniesie koszt kredytu.

Mit 6: Lepiej wziąć kredyt na rodziców

To przekonanie panuje głównie wśród młodych ludzi. Rzeczywiście czasem mogą oni uzyskać lepsze warunki lub bardziej opłaca się zgłosić rodzica jako współkredytobiorcę, jednak nie jest to regułą. Młodzi ludzie mogą często skorzystać na przykład z programu „Rodzina na Swoim”, w ramach którego oferowane są dopłaty do odsetek od kredytu przez pierwsze lata spłaty. Jego beneficjenci mogą dzięki temu liczyć na spore oszczędności.

Okazuje się też czasem, że rodzice jako kredytobiorcy nie zawsze otrzymają bardziej korzystny kredyt niż ich dzieci. Oprócz poziomu dochodów i wysokości comiesięcznych wydatków bank bierze też pod uwagę wiek kredytobiorcy. Analityk Domu Kredytowego Notus ostrzega, że o ile młodzi ludzie mogą zaciągnąć kredyt na 30 lat, to rzadko jest to możliwe w przypadku ich rodziców. Kredyt hipoteczny musi być zazwyczaj spłacony do 70 roku życia, nawet jeśli rodzic jest tylko współkredytobiorcą. Jedynie część banków weźmie w takim wypadku pod uwagę wiek dzieci, a nie ich rodziców. Takie skrócenie okresu kredytowania wiąże się natomiast ze wzrostem wysokości comiesięcznej raty.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: